• Menu
 • Menu

Lom Horní Cerekev

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Lom Horní Cerekev

Potápění i s dětmi

Lom jsme objevili náhodou. O to více nás potěšilo místo a čistá voda. Zatopený lom se nachází na okraji Nové Cerekve  ( směr Horní Cerekev – Telč) na Vysočině. Až do roku 2003 bylo potápění zakázáno, protože zde byl záložní zdroj pitné vody pro Horní Cerekev.  Nyní se zde můžete potápět pouze se svolením Potápěčského spolku Pelhřimov. Najít lom není úplně lehké, protože je zakryt ze silnice stromy. Lom byl po odstranění  techniky a ukončení těžebních prací zatopen kolem roku 1980.

Potápění

V lomu je postupně vytvářena infrastruktura nezbytná pro využití k potápění. Mimo nových dřevěných schodů je zde chata , která slouží jako zázemí pro členy spolku , kteří zde vykonávají dozor za účelem dohledu nad regulovaným potápěním. Lom má různou hloubku, od 13 do 21 m. Dno lomu je kamenité . Ve vodě můžete spatřit okouny, kapry  i bělice, ale také úhoře a sumce. Na slunných stěnách jsou k vidění kolonie slávek.

Lom Horní Cerekev
Lom Horní Cerekev

Lom využívají potápěči a v létě je zde příjemné koupání. Je zde několik výcvikových plat, které jsou v různých hloubkách a jsou zabojkovány. Dále je zde v hloubce 5 m námořní kotva, v hloubce 12 m dubový sud, figura vodníka v hloubce 6m,  dřevěný žebřiňák pro koně ve hloubce 9m, dřevěný žralok dlouhý 5m v hloubce 4m, potopená loďka v hloubce 11 m, pomníček utonulému potápěči na západní straně lomu v hloubce 4m…..

Aktivity

Okolí lomu je zarostlé smíšeným  náletovým porostem. Potápěčské kurzy , instruktáže i možnost vlastních ponorů, plnění lahví po domluvě s členy potápěčského spolku Pelhřimov. Nyní spolek sdružuje asi 25 členů. V lomu se v sezóně  pořádají i různé sportovní aktivity, ať už trénink cyklistů, víkend lanových aktivit včetně tradiční cca 200 m dlouhé lanové dráhy nad vodou…

Potápěčské kurzy

V potápěčském spolku jsou tři členové s instruktorským oprávněním, kteří organizují potápěčské kurzy. Zajišťují také INTRO ponory (zkušební ponor s instruktorem, obsahuje zapůjčení kompletní výstroje, instruktáž i vlastní ponor).

Lom Horní Cerekev
Lom Horní Cerekev

Základna – pro veřejnost otevřena každý víkend od 2.5.2015. Sobota:  9:00 – 17:00 , Neděle:  9:00 – 16:00

Individuální přístup je možné dohodnout na telefonních číslech uvedených v sekci Kontakt(Je nutné volat s minimálně 2 denním předstihem) Služba o víkendech a o letních prázdninách po celý týden. Neváhejte a přijeďte se potopit.

Zajímavosti

 •     pomníček utonulému potápěči – na západní straně lomu těsně za zlomem, hloubka 4 metry  (1)
 •     kovová postava potápěče v životní velikosti – u chaty nad srázem k vodě
 •     výcvikové plato velikosti 3 x 2 metry- je zabojkováno, hloubka 6 metrů  (2)
 •     výcvikové plato velikosti 6 x 4 metry- je zabojkováno, hloubka 9 metrů  (3)
 •     potopená loďka délky cca 5 metrů – asi 20 metrů JZ od mola, hloubka 11 metrů  (4)
 •     figura vodníka – na spojnici mola a výcvikového plata, hloubka 6 metrů  (5)
 •     námořní kotva – přibližně 5 metrů od mola kolmo na druhou stranu, hloubka 9 metrů  (6)
 •     dubový sud – pod spodním platem v hloubce 12 metrů   (7)
 •     „žebřiňák“ – dřevěný vůz pro koně, mírně napravo od vstupního mola, hloubka 9 metrů  (8)
 •     dřevěný žralok o délce 5 metrů, přibližně 20 metrů od mola kolmo na druhou stranu, hloubka 4 metry  (9)

V lomu je nutné se řídít návštěvním řádem i pokynem provozovatele.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *