• Menu
  • Menu

Víkend na Vysočině

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Víkend na Vysočině

Zelená hora 

Zaválo nás to na víkend na Vysočinu, což nám umožnilo seznámit se s dalšími kouzelnými místy. První výlet jsme si udělali do Žďáru nad Sázavou. Město je známé zejména díky poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – památce tzv. barokní gotiky zařazené roku 1994 na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO. Projektem stavby byl pověřen slavný architekt Jan Blažej Santini – Aichel a stavba samotná probíhala v letech 1720 – 1722. Ústřední kostel, jehož tvary jsou dané komplikovanými průniky šesti kružnic ve tvaru pěticípé hvězdy, obklopuje neméně kouzelný ambit. Podle legendy se nad tělem Jana Nepomuckého objevila korunka s pěti hvězdičkami, proto také Santini zakomponoval do svého projektu pětkovou symboliku. Základem je pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři.

 

kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Zámek  a výstava Válka 1939-1945 a Žďáráci

Ze Zelené hory je mj. i krásný výhled na zámek Žďár nad Sázavou, resp. bývalý cisterciácký klášter Studnice Blahoslavené Panny Marie, který leží těšně na moravské straně historické česko-moravské hranice.Návštěvu Žďáru nám neplánovaně zpříjemnilo také slavnostní zahájení výstavy „Válka 1939-1945 a Žďáráci“, díky kterému jsme si na náměstí Republiky mohli prohlédnout historická vojenská i civilní vozidla.

Sochy Michala Olšiaka

Poté, co jsme opustili Žďár nad Sázavou, podnikli jsme malou výpravu po sochách místního umělce Michala Olšiaka, který se věnuje monumentálním plastikám z betonu a pískovce, jež začleňuje do krajiny. Jako první jsme si nenechali ujít „Hrochy“, a to hlavně proto, že jsme měli hlad a tato plastika v kašně stojí před vchodem do hotelu U Hrocha ve Škrdlovicích. Po obědě jsme jeli za „Rakem“ do Račína a pak na břeh Pilské nádrže k sousoší Hraniční kámen, lev a orlice – socha orlice má střežit moravské území, socha lva území české a mezi nimi je umístěn hraniční kámen z roku 2009. Ze soch, které jsme viděli, nás nejvíce zaujal Hamroň – jakýsi kříženec šneka a žáby v Hamrech nad Sázavou. Dalšími sochami, které jsme míjeli po cestě, byly kůň a mamut v Hamrech nad Sázavou a drak v Ronově nad Sázavou.

Rak v Račíně
Rak v Račíně

Hrad Orlík nad Humpolcem

Neděle už nám, co se počasí týká, tolik nepřála, ale neodradilo nás to od návštěvy zříceniny hradu Orlík nad Humpolcem, kde v říjnu 2014 vyrostla nová rozhledna. Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14. století, kdy hrad vlastnili pánové z Dubé. Nám se i přes nepřízeň počasí otevřel ze shora hezký výhled zejména na nedaleký Humpolec.

 

Orlík nad Humpolcem
Orlík nad Humpolcem

Zámek Žleby

Po cestě domů jsme si udělali ještě jednu zastávku na zámku Žleby, který býval původně gotickým hradem pánů z Lichtenburka. Do dnešní romantické podoby byl přebudován Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 – 1868. Návštěvníci si zámek mohou prohlédnout v rámci tří okruhů – my jsme zvolili cca hodinový okruh „Kouzlo romantického zámku“, díky čemuž jsme navštívili reprezentační sály východního a jižního křídla nebo zámeckou zbrojnici.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *