• Menu
  • Menu

Londýn jinýma očima, aneb město Punkerů i klidných kanálů

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Velká Británie » Londýn jinýma očima, aneb město Punkerů i klidných kanálů

Metropole Velké Británie je známa turistickým ruchem a velmi dobře na něj též připravena. Pro vyšší zážitek z návštěvy města doporučuji období mimo hlavní sezónu. Já navštívila Londýn dvakrát vždy v jarním období (březen – duben). Je to město života, mnoha etnik i názorů. Na ulicích se prodávají suvenýry, vaří, prodává i kupuje, tančí, rozdává káva a koláče. Je to město mnoha tváří a je na každém návštěvníkovi, jakou z těchto přijme a bude chtít objevovat. Od supermoderních nově vystavěných Doků s moderním mostem designovaným Janem Kaplickým po klasický Westminsterský Londýn s Big Benem a Parlamentem. Tuto část znají dozajista všichni z televize či vlastní návštěvy.

Camden Towm – město Punkerů

Proto bych se ráda věnovala Londýnu jinak.

Slyšeli jste třeba o Camden Town? Jedná se o městskou čtvrť v oblasti Camden. Vznikl zde hudební styl Punk a vše zde tomu nasvědčuje. Obrovská bota Converse přilepená na pestrobarevné fasádě, trup letadla čnící z druhé, roztodivné malby a dekorace stěn. Vše zde září barvami a působí až kýčovitě, ale taková atmosféra sem patří. Punkeři všech věků se prochází na ulici a vybírají si budoucí tetování či piercing. Krámky se suvenýry i typicky punkovým zbožím jsou proloženy již všudypřítomným Sarbucksem. Jeden z několika komerčních náletů místa. Bohužel tendence komercializace je čím dál viditelnější.

Nejrychlejší cestou dojedete metrem a vystoupíte přímo na stejnojmenné stanici. Za rohem na vás čeká naprosto jiný svět. Místo pořádání hudebních produkcí Roundhouse bylo původně lokomotivním depem s točnou. V šedesátých letech dvacátého století však bylo přebudováno na koncertní sál s jedinečnou atmosférou.

Nezapomenutelné jsou Camdenské trhy. Zde můžete sehnat možné i nemožné. Konají se v prostoru starých stájí a maštalí. Funkci připomíná několik sousoší koní a koňských spřežení v životní velikosti. Mezi nejznámější patří venkovní trhy Buck Street Market, Stables Market, Inverness Street Market, Camden Canal Market, Camden Lock Market a trh, který se koná uvnitř budovy Electric Ballroom. Trhy se konají především o víkendech a lze zde zakoupit i ty nejbizarnější předměty, starožitnosti a nábytek. Já osobně nejvíce na tomto místě miluji atmosféru. Ve dvě hodiny odpoledne na ulici tančí lidé, na trzích můžete zdarma ochutnávat pochutiny z těch nejvzdálenějších koutů světa. V místech stájí se nachází kout s bistry. Od japonských, čínských, vietnamských po anglické. Vaří se na ulici v malých stáncích, prodavači vám dávají ochutnávat a přesvědčují vás, nijak vtíravě, ke koupi. Ochutnala jsem vietnamskou kuchyni a bylo to jedno z nejlepších jídel mého života, vynikající. Detaily ukryté v této městské čtvrti nedokážete odhalit ani za měsíc. Dřevoryty v zahrádkách občerstvení v podobě mladé ženy s živým výrazem, koně cválající ze středu mostu….. Pro fotografy, umělce a milovníky alternativní módy je tu ráj.

Druhým místem, které jsme objevili jen díky milým známým v Londýně, jsou kanály. Blízko stanice Angel se nachází velký kanál s mnoha vedlejšími rameny. Bydlí zde lidé v Hausbótech. Lodě různých barev se nesou na vodě. Na jejich střechách jsou pěstovány květiny, pohozená lana, důkazy života…. Voda je čistá a plavou po ní labutě a kačeny. Pes honí zatoulanou kočku. Jsme tu při západu slunce a pozorujeme jeho odlesky na hladině. Je to tu klidné, pokojné místo dýchající pravou londýnskou atmosférou. Nepotkáváme tu žádné turisty, pouze obyvatele hausbótů. Je tu klid a pohoda. Zase jiná stránka Londýna, kterou jen tak někdo neobjeví.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.