• Menu
  • Menu

Carlisle [:karlajl:] a Gretna Green

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Velká Británie » Carlisle [:karlajl:] a Gretna Green

„Na anglicko-skotských hranicích“

Carlisle je větší město na severu Anglie. Pro turisty je to výborný startovní bod například k návštěvě jižně ležícího Lake District, nebo na západ i východ vedoucího Hadrianova valu, jehož trasa městem prochází. Na sever to máte jen 16 km k hranicím se Skotskem, kde se například můžete zastavit v městečku Gretna Green, které je v současné době známo hlavně kvůli svému outletovému nákupnímu centru, kam se sjíždí lidé ze širokého okolí.

Daleko zajímavější než současnost tohoto města je jeho minulost. Gretna Green je totiž místo, kde se od roku 1754 oženilo a provdalo na desetitisíce anglických párů. Vše způsobil anglický zákon o sňatku tzv. „Hardwicke Marriage Act“, který přikazoval sňatky s licencí a církevním obřadem. Nejjednodušší způsob, jak toto nařízení obejít bylo odjet dostavníkem do Skotska a nechat se oddat zde. A právě Gretna Green je první skotské město na cestě z jihu na sever do Edinburghu. V praxi to pak vypadalo tak, že mladý zamilovaný pár vyběhl z dostavníku, zašel do prvního domu (kterým byla kovárna u cesty) a za přítomnosti náhodných svědků se nechal oddat. I v dnešní době je Gretna Green svatebčany vyhledávané místo – ročně se zde oddá na 4000 párů!

stará kovárna v Gretna Green
stará kovárna v Gretna Green

I přesto, že v současné době stará kovárna zeje prázdnotou, můžete si ve městě prohlédnout starou kovadlinu, na které bývávalo manželství „zpečetěno“ bouchnutím kladiva do podkovy. Místní největší atrakce se nachází v nepůvodním kovářském domě, okolo kterého najdete spoustu (ne)zajímavých obchodů se suvenýry.

První větší anglické město- Carlisle je o hodně větší než Gretna Green a co se týče historie, daleko bohatší. Protože se nachází přímo na trase Hadrianova valu- severní hranice Velké Římské Říše, sahá její historie až do roku 72, kdy zde vzniklo první římské opevnění. Z následující doby je ve městě dochovaný hrad, ve kterém byla vězněna i Marie Stuartovna. Poslední skotské a v jiných dobách první anglické město bylo ať tak nebo tak vždy významnou vojenskou základnou. Hrad, který můžete navštívit každý den od 10:00 do 18:00 za vstupné 5,10 liber, byl postaven už v roce 1092 za vlády Viléma II. a i přes jeho stáří je do dnešní doby poměrně dobře zachovaný.

Pokud vás hrad a opevnění příliš nezajímají, pak byste se měli přesunout do centra, kde se nachází překrásná katedrála z červeného pískovce. I ta má jedno své nej. Může se totiž pyšnit největším katedrálním oknem mezi všemi katedrálami v Evropě! Jeho velikost vás ohromí hlavně zvenčí. V interiéru vás naopak „praští do oka“ zajímavé a velké varhany a hlavně překrásný, obrovský a jasně modrý strop, který upoutá pozornost každého návštěvníka.

Katedrála v Carlisle
Katedrála v Carlisle

Do historie města a jeho okolí vás zasvětí expozice městského muzea Tullie House Museum. Otevřeno zde mají každý den od 11:00 do 17:00 a za vstupné dáte 5 liber.

Co se týče ubytování ve městě, můžu více než doporučit City Hostel Carlisle. Tento hostel byl zprovozněn přibližně před 2 roky a kromě čisťoučké kuchyně, kde si můžete zadarmo udělat kávičku nebo čaj, wifi internetu a ochotného správce si zde můžete i půjčit průvodce a mapy po okolí Carlisle. Za noc v nejlevnějším, osmilůžkovém pokoji zaplatíte 15 liber.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *