• Menu
  • Menu

Lübeck – 3 Nobelovy ceny i Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Lübeck – 3 Nobelovy ceny i Unesco

Netradiční destinace na letní dovolenou u moře

Místa, která splňují nejnáročnější požadavky na letní dovolenou, najdete i u našich severních sousedů. Jedním takovým je například Lübeck a jeho nejbližší okolí, které nabízí bílé písečné pláže a tu pravou přímořskou atmosféru. Lákadlem města je kromě toho také historické centrum, které je na seznamu UNESCO, nebo slavný místní marcipán.

Historie Lübecku sahá až do poloviny dvanáctého století. Netrvalo dlouho a město se stalo hlavním hanzovním městem. Aby tomu tak mohlo být, potřeboval Lübeck přímý přístup k moři, a jednoduše proto koupil zhruba 20 kilometrů vzdálené městečko Travemünde, které leží právě na pobřeží Baltského moře.

Travemünder Drachenfest
Travemünder Drachenfest

Centrum Lübecku má historie na rozdávání

Už samotná procházka historickým centrem Lübecku poodhalí mnohá tajemství bývalého hanzovního města. Nejznámějším místem je gotická Holštýnská brána, kterou se vchází do starého města. Zajímavé je, že dnes nejfotografovanější stavba Lübecku v 19. století stála na pokraji zbourání, kterému nakonec unikla o jeden jediný hlas. Uvnitř budovy se nachází muzeum, kde je k vidění nejen stálá výstava s názvem Síla obchodu, ale také například historické modely lodí ve skutečné velikosti, brnění nebo zbraně. Před Holštýnskou branou stojí dva lvi, kteří hlídají vstup do města.

V centru rozhodně stojí za návštěvu budova radnice, která se řadí mezi nejkrásnější v celém Německu. Původně tři domy byly postupem času rozšiřovány tak, aby v nich vznikl jak sál pro oficiální schůze, tak i místnost pro společenské události. Interiéru vévodí velká audienční síň, ze které vedou překvapivě dvoje dveře různé velikosti. V minulosti totiž hala sloužila jako soudní místnost. Vyššími dveřmi tehdy mohli odcházet obžalovaní zproštění viny, nižší sloužily jako průchod naopak odsouzeným, kteří si přede dveřmi museli sundat své klobouky.

Museumshafen zu Lübeck
Museumshafen zu Lübeck

Jedno město – tři Nobelovy ceny

Lübeck se může pochlubit i několika slavnými rodáky. Mezi nimi vynikají spisovatelští bratři Thomas a Heinrich Mannovi, západoněmecký politik Willy Brandt a spisovatel Günter Grass.

Bratry Mannovy tu dodnes připomíná dům Budenbrookových, který nese jméno po jedné z nejvýznamnějších knih mladšího Thomase. Za bílou barokní fasádou se ukrývá netradiční literární muzeum odrážející životní styl bohaté rodiny 19. století.

Také zbylí dva jmenovaní mají ve městě své památky: dům Willyho Brandta připomíná fotografiemi, dopisy a rozhovory politiku významného státníka, v domě Güntera Grasse se zase nachází muzeum literatury a výtvarného umění.

Marcipánová replika města i sochy v životní velikosti

Byl by hřích odjet z Lübecku aniž by člověk ochutnal místní vyhlášený marcipán. Proč má v Lübecku marcipán takovou tradici, vysvětluje hned několik příběhů. Jeden z nejoblíbenějších vypráví, že okolo roku 1407 město svíral hladomor a veškerá zásoba obilí už byla vyčerpaná. Senát tedy nakázal pekařům, aby pekli chleba z mandlí uložených v sýpkách. A tak údajně vznikl lübecký marcipán.

Ten nejlepší dnes vyrábí firma Niederegger založená na počátku 19. století, která má hlavní sídlo přímo naproti radnici a v minulosti ho dodávala na královský a císařský stůl. Milovníci této pochoutky si sem můžou zajít na prohlídku do specializovaného muzea, na kávu s příchutí marcipánu nebo nakoupit sladké suvenýry. K dostání je tu třeba marcipánová replika města nebo malinké sladké figurky, jako je roztomilý medvídek nebo prasátko pro štěstí. V muzeu ve druhém patře, kam je mimochodem vstup zcela zdarma, mohou návštěvníci obdivovat dokonce marcipánové postavy v životní velikosti.

Travemünde – atmosféra pravého přímořského letoviska

Kdo se do Lübecku vypraví teď v létě, nesmí si nechat ujít krásnou pláž v nedalekém městečku Travemünde. Písečná pláž o šířce fotbalového hřiště je známá hlavně svými ikonickými pruhovanými lehátky. Díky své velikosti nabízí místo pro každého – pro hráče volejbalu i fotbalu, nadšené stavitele hradů z písku nebo pro romantiky, kteří se rádi brouzdají po kotníky ve slané vodě. Pláž je lemovaná promenádou, jakou známe hlavě ze Středomoří a která nabízí nespočet možností pro nákupy nebo relaxaci u vychlazeného drinku.

Na pláži - Bernd Schmidt
Na pláži – Bernd Schmidt

Nuda pláž i pláž pro psy

Travemünde ale myslí i na příznivce opalování bez plavek a návštěvníky se psy. Od května do září jsou proto k dispozici také dvě pláže pro psy a jedna pro nudisty. Koho při letní relaxaci lákají spíš odlehlejší místa, měl by vyzkoušet poloostrov Priwall, který nabízí minimum turistů a nedotčenou přírodu plnou chráněných rostlin a vzácných ptáků. Odlehlá pláž skrývající se za písečnými dunami nezklame žádného milovníka přírody.

Tipy

Do německého Lübeckumůžete zvolit individuání dopravu, dá se sem dojet busem i vlakem. Nejlépe se  dostanete přes Hamburk, kam pravidelně také z Prahy létá společnost Eurowings. Cesta trvá jen asi hodinku. Z Hamburku se pak můžete vydat buď vlakem, což zabere asi 45 minut, nebo si přímo na letišti půjčit auto, kterým do Lübecku dojedete přibližně za hodinu. Vůz si za zvýhodněnou cenu rezervujte společně s letenkou na www.eurowings.com

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.