• Menu
  • Menu

SANSSOUCI zámek a zahrady, Postupim

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » SANSSOUCI zámek a zahrady, Postupim

SANSSOUCI – „ sans souci“ (bez starostí)

Proslulý rokokový zámek a největší turistickou atrakci Sanssouci najdete v Postupimi. Zámek navrhl v roce 1747 architekt Geeorg Wenzeslaus von Knobelsdorff. Vyjmenovat všechny zajímavosti a klenoty zámku s přilehlými parky je asi nemožné. Určitě stojí za zmínku překrásná kruhová knihovna /Bibliothek/, která je obložená cedrovým dřevem se zlatě zdobeným stropem. Elegantní a nádherný zámek s kopulí vyskládaný z carrararského mramoru i Koncertní síň /Konzertsall/, která zaujme výzdobou z hroznů z vinné révy, pavučinou s pavouky i lasturami.

Sanssouci
Sanssouci

Zámecká zahrada Sanssouci

Další naše kroky pak vedou do rozlehlého parku Sanssouci. Zámecká zahrada, která je otevřena od svítání do soumraku, procházka mezi vzrostlými stromy, vzácnými rostlinami a dalšími paláci vás vrátí do dob králů a princezen. Zámek Sanssouci, oblíbené letní sídlo Fridricha II.Velikého. Zámek pak přestavěl a rozšířil Fridrich Vilém IV. Vstup do zahrady je zdarma. Budovy rozseté po celém rozlehlém zámeckém areálu mají různou otevírací dobu a vstupné.

Sanssouci
Sanssouci

Stavby a paláce

Nový palác /NUES PALAIS/, poslední palác, který nechal vystavět Fridrich II.  stojí na západním konci parku. Nejzajímavější a nejpůsobivější je Jeskynní sál, Mramorový sál, a Lovecká komora. Krásný výhled vás čeká při pohledu z věžě. Určitě stojí za zmínku Rafelův sál /Raphaelsaal/, kde jsou kopie mistrovsakých děl italského renesančního malíře Rafaela Santiniho /kopie pocházejí z 19. století. Při procházce parkem budete míjet budovu oranžerii – Orangerieschloss, tři sta metrů dlouhý renesanční palác. Další působivý a asi nejkrásnější výhled je pak od belvederu – Belveder Pfingstberg. Krásný renesanční palác se dvěma věžemi. Romantický Čínský čajový pavilon najdete severovýchodně od římských lázní.

Sanssouci (15)

Projít všechny zajímavosti Sanssouci, ale i Postupimi se za den nedá. V den naší návštěvy bylo šílené horko, nejpříjemněji proto bylo u hlavního vodotrysku a kašny. Pokud máte na prohlídku jeden den jako my, udělejte si plán.

Více informací : http://www.potsdam-park-sanssouci.de/

Sanssouci
Sanssouci

BRANIBORSKÁ BRÁNA

V Postupim je barokní brána – Braniborská brána, která stojí v historické části města na Luisenplatz.. Braniborská brána /Brandeburger Tor/ je starší než slavná Braniborská brána v Berlíně.

Postupim (Potsdam) je hlavním městem spolkové země Braniborsko. Leží na řece Havel /Havola/ asi 26 km jihozápadně od centra Berlína .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.