• Menu
  • Menu

NORSKO 3

Lysefjord

Bohužel dnes je předpověď počasí dost špatná, celý den má pršet. Lístky na tříhodinový Rødne Fjord Cruise za 450 NOK máme už od včerejšího dne zaplacené a to na desátou hodinu. Rozhodně uvidíme Lysefjord v nefalšovaném ponurém a deštivém počasí. Nastoupily jsme na loď z nábřeží Skagenkaien a usadily se v příjemném boxu u okénka. Eva nás pozvala na kávu a odjezd ze Stavangeru jsme pozorovaly přes sklo. Pokusily jsme se s Petrou vyjít na palubu, ale hned jsme měly v silném větru a dešti mokré foťáky.

Ostrov Tingholmen

Po pravé straně jsme minuly ostrov Tingholmen, starověké místo, kde se scházeli Vikingové. Pokračovaly jsme jihovýchodně po Høgsfjord, až jsme se dostaly úžinou do Lysefjordu. Fjord je zde úzký a hluboký a propojený s mořem. Jeho délka je 42 kilometrů. Obklopený mohutnými a dramatickými horskými scenériemi, tyčícími se do výšky 450 metrů. Lysefjord, jehož jméno znamená světlý fjord, byl zřejmě odvozen z lehce barevné žulové horniny podél jeho stran. Slovo „fjord“ je původem z norštiny „fjǫrðr“.

Lysefjord
Lysefjord

Lysefjord

Lysefjord je údolím původem ze žuly, což znamená, že příkré stěny začaly svůj život utuhnutím horkého magmatu před mnoha miliony let, několik kilometrů pod zemským povrchem. V průběhu času a mnohých geologických procesů vystoupily postupně na povrch zemský. Jelikož jsou tvořeny z velmi odolného materiálu, jen minimálně podléhaly erozi. Svému tvaru vděčí zalednění v poslední době ledové, kdy se na nich usídlil ledovec, který je v průběhu několika tisíc let svým pohybem obrušoval. Tím vzniklo klasické ledovcové údolí zvané trog a strmé příkré stěny. Původní oblast Skandinávie byla tímto ohromným ledovcem zatlačena několik stovek metrů pod hladinu moře a po jeho odtátí se i v nynější době opět začíná vyzvedávat. Proto je spodek údolí zaplaven mořem, které pokračuje v erozi a dodává tak Lysefjordu a jeho okolí neodolatelné  vzezření.

Lysefjord
Lysefjord

 Podpluly jsme pod mostem a z reproduktorů se line krásná romantická hudba. Občas hlásí informace v angličtině, norštině, italštině, němčině a asi korejštině o tom, kudy zrovna proplouváme. Abychom si plavbu okořenily trochou legendy o trollech, byly jsme upozorněny na srdce ve skále. Legenda praví, že se troll zamiloval do lidské dívky, byl odmítnut a jeho srdce puklo. Proměnilo se v kámen a navždy si zachovalo svůj tvar ve skále. Byla stále mlha, ale naštěstí už nepršelo. Přistály jsme u břehu a jeden člen posádky hodil něco do krmítka, slétlo se hejno racků. Nechápaly jsme proč krmí racky, ale jaké bylo naše překvapení, když z hor začaly scházet horské kozy. Zastavili jsme u jeskyně Fantahålå, neboli “Vagabond’s cave”, kde se skupina uprchlíků skrývala před policií. Byli pronásledováni za neplacení daní. Kdy se tento příběh měl stát, není ve vyprávění uvedeno. Bližší informace nejsou ani v letáčku, který cestující dostali na lodi. Vchod do jeskyně je malý, ale zubatá skála nad ní je úchvatná. Podpluly jsme pod Pulpit Rock, kde jsme včera byly na treku. Skála vyčnívá z vrcholu jednoho z fjordů. Krásně byl vidět hranatý tvar skály. Na stejné straně fjordu je 400 metrů vysoký vodopád Hengjane. Prýští z něj čistá horská pramenitá voda, kterou jsme ochutnaly. Kapitán lodi šel do přední části lodi a nabíral vodu do kbelíku. V kajutě na nás pak čekala fjordská voda v kalíšcích. Vrátily jsme se zpět do podpalubí a daly si ještě jednu kávu. Linda vybalila na stůl rýžové chlebíčky a zpáteční cestu jsme si v klidu užívaly v teple kabiny lodě.

Hengjane vodopád
Hengjane vodopád

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *