• Menu
  • Menu

Máchovo jezero v zimě

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Máchovo jezero v zimě

Stopy v ledu

Únorové sluníčko na obloze, krásné odpoledne. Ideální čas jít na procházku. A protože projíždíme Máchovým krajem, zabočily jsme k Máchovu jezeru. Byly jsme v místech, kde je pláž Klůček. To, že je mráz bylo jasné, ale když jsme vylezly ven, překvapila nás ukrutná zima. Arktický vzduch, který proudí do naší republiky byl tady u jezera opravdu znát.

Máchovo jezero

Na mostě jsme pozorovaly kačeny a labutě, které na rozdíl od nás statečně vzdorovaly ledovému počasí. Kačenky ladně tančily na přibývajícím ledu, jen ty brusle jim chyběly. Ledový vítr si jemně pohrával s krásně nasvícenými trávami. Moc jsme toho teda nenachodily, zima nás vyhnala. Procházku okolo jezera si necháme na příště 🙂 .

Máchovo jezero

Máchovo jezero

Největším lákadlem pro turisty v tomto kraji je určitě Máchovo jezero. Původně Velký rybník, který v roce 1367 na příkaz Karla IV. založil na Robečském potoce bezdězský purkrabíOldřich Tista z Libštejna. Původní rybník byl zalořen v r. 1272. Má rozlohu 278 ha . Hráz je 9 m široká a 130 metrů dlouhá. Zadržuje 5,5 miliónů kubíků vody. Jeho čtyři pláže poskytují v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků.  Z vodní hladiny vystupují dva ostrůvky Myší zámek a Kachní ostrov. Jako významné ornitologické lokality nejsou veřejnosti přístupné..Jezero bylo v r 1972 opraveno. Jezero je vhodné nejenom k rekreaci, ale i k plavbě na lodích a mnoha vodním sportům. Jezero je obklopeno vrchy Ralské pahorkatiny se zříceninami kdysi pyšných hradů. Nejznámější z nich je dominanta kraje,  královský gotický hrad Bezděz.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *