• Menu
  • Menu

Hradčanský rybník, Ralsko

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Hradčanský rybník, Ralsko

Ledová krása

Hradčany (dříve Kummer) se nacházejí 5 km jihozápadně od Mimoně. Nejsme tady poprvé, v téhle vesničce v době ruské okupace byl vojenský prostor a můj Honza tady jako malý bydlel s rodiči a sestrou. V té době došlo v této oblasti  k obrovské devastaci přírody. Celá  bývalá vojenská oblast a neskutečný přírodní klenot Ralsko  se  pomalu vzpamatovává a obnovuje postupně zničené přírodní krásy, včetně rybníků, potoků a tůní.

Hradčanský rybník, Doksy

Hradčanský rybník

Dnes jsme chvíli zastavily u rybníka, který v létě slouží k rekreačním účelům.Pomalu zamrzající hladina, rozbitá ledovými  útvary navozuje krásnou severskou atmosféru. Hradčanský rybník má rozlohu 8 ha, je napájen Hradčanským potokem, který se za Mimoní stává levostranným přítokem řeky Ploučnice.

Hradčanský rybník, Doksy

Na jižním břehu Hradčanského rybníka, kde je možnost koupání stojí ranč Osamělá hvězda. Tady se setkávají výletníci a trampové. Jsou zde pořádány tradiční country bály a další zábavy pod širým nebem. Mimo občerstvení  stojí za zmínku i malý zoo-koutek.

Hradčanský  rybník patří  do soustavy rybníků, kterých je celkem 5.  Zbývající 4  se táhnou východně od Hradčan a jsou zahrnuty do přírodní rezervace. Chráněné území je zde již od roku 1933. Hráz rybníka je přímo v obci.

Za Hradčanským rybníkem následují rybníky:  Držník, Strážovský, Vavrouškův a Černý. Celé chráněné území je mimořádně cennou a krásnou lokalitou. Přilehlé rašeliniště, zamokřené louky, převážně jehličnaté porosty a také skalní město, které se prostírá vlevo od silnice Doksy- Hradčany (Oblast Dokská a pohoří Kummer), to vše  v bývalém vojenském újezdu Ralsko,  stojí za návštěvu.

Hradčanský rybník, Doksy

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *