• Menu
  • Menu

Madeira 2023 – Funchal tržnice a muzea 10

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Madeira 2023 – Funchal tržnice a muzea 10

Hlavní město Madeiry Funchal

Funchal – jméno, které hlavnímu městu daly kdysi dávno rostoucí porosty divokého fenyklu – portugalsky funcho. Rostlina je podobná kmínu nebo kopru. Název Funchal se  vyslovuje funšal. Jeho nejcennější partie s původními vavřínovými lesy (Laurissilva) byly roku 1999 zapsány na seznam přírodních památek UNESCO.

Funchal

Hlavní město jsme během návštěvy Madeiry navštívily několikrát. Často jsme právě tady přestupovaly na autobusové spoje, které nás vezly  dále po ostrově.

Velkoměsto Funchal  je rozložené na svazích nad přístavem, je sídlem regionální vlády a žije zde více jak polovina obyvatelstva ostrova.  Náš výlet začíná procházkou po starém městě u  žluté pevnosti  Fortaleza de Sao Tiago. Stavba z počátku 17. století  byla dokončena v roce 1614, a jejím úkolem bylo dělostřeleckou palbou chránit v případě potřeby vjezd do zdejšího přístavu.

Tady na vás dýchne atmosféra  dávných časů. Křivolaké starobylé  uličky plné malebných hospůdek a kaváren. Nad vámi se řítí do kopců  nad Funchalem lanovka,  která končí  na Monte. Posedět u vínka nebo kávy u dobrého jídla, obdivovat typické  barevné dveře s roztodivnými  náměty a příběhy. Projdeme přes  radniční náměstí a pokračujeme k tržnici Mercado dos Lavradores.

Funchal ,  starobylá část – dveře

 

Tržnice Mercado dos Lavradores

Tržnice byla slavnostně otevřen 24. listopadu 1940. Od té doby je Mercado dos Lavradores součástí každodenního života obyvatel Funchalu. Budova, jejíž design navrhl Edmundo Tavares, představuje typickou architekturu Estado Novo. Velikost a umístění  tržnice okamžitě odrážely záměr udělat z Mercado dos Lavradores skvělé zásobovací místo města.

Tržnice Mercado dos Lavradores

Fasáda, hlavní dveře a obchod s rybami jsou zdobeny velkými dlaždicovými panely z roku 1940 z továrny Faience Battistini z Maria de Portugal, malované s regionálními tématy od João Rodriguese. Tržnice nabízí vynikající regionálními produkty, ovoce, zeleninu, ryby, víno, likéry, koření, nádherné květiny… a další. Můžete se tady občerstvit nebo  napít. Prodávající jsou často oblečeni v dobových kostýmech. Otevřeno: pondělí až čtvrtek: 07:00 – 19:00 | pátek: 07:00 – 20:00 | sobota: 07:00 – 14:00 |Zavřeno: neděle

Tržnice Mercado dos Lavradores

 

Při špatném a deštivém počasí, které nás na Madeiře  zastihlo v rozmezí asi 3. dnů, jsme  navštívily  muzeum Mamma a  Muzeum Story Center. Ve městě je mnoho dalších muzeí a výstav, parků, památek a zajímavostí.

Muzeum Mamma Funchal

Muzeum Mamma

Muzeum moderního umění otevřelo své brány v červenci 2021. S rozlohou 800 m2 jde o inovativní a odvážné muzeum, jedinečné v panoramatu kulturní nabídky Funchalu. Obsahuje asi 300 uměleckých děl, včetně obrazů a různých typů instalací, rozmístěných ve 14 tematických zónách, ve kterých je mottem kreativita. Autorem je madeirský umělec Rui Sá. MAMMA a její umělecká tvorba byla založena na umělcově vášni pro avantgardní hnutí 19. a 20. století a vyzývá návštěvníky, aby objevili novou perspektivu velkého vizuálního a rušivého dopadu. Muzeum se nám líbilo.

Otevřeno: Po – So: 10-18 od , adresa: Estrada Monumental 14, 9000-098 Funchal,

Muzeum Mamma Funchal

Muzeum Madeira Story Center

Muzeum poskytuje panoramatický výhled na historii a kulturu ostrova Madeira od jeho sopečného původu až po současnost. Jde o interaktivní muzeum, pečlivě naplánované tak, aby návštěvníkovi poskytlo jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Výstava je uspořádána sekvenčně v chronologických etapách, některé shrnují staletí, jiné konkrétní události. Návštěvník se zde vydává na  cestu následujícími tématy: Sopečný původ, Flóra, Legends of Discovery, Objevení Madeiry, Vzpoura a obchod,  Strategický ostrov, Vývoj dřeva a další. Historie je vám představena prostřednictvím historických faktů, krabic pachů, zvuků, interaktivních her a různých výzev, které vás zabaví asi na 45 minut.

Muzeum Madeira Story Center

Ve vstupu do muzea  je obchod  se suvenýry v regionu a panoramatická restaurace. Z vyhlídkové restaurace se dá vyjít po schodech nahoru, kde je pěkný výhled  na Funchal i na lanovku.

Muzeum zajímavé svým tématem i zpracováním, ovšem  při  zatuchlém a nevětraném prostoru  výstavní plochy, jsme  místo dost rychle opustily a raději si sedly do panoramatické restaurace na střeše.

Otevřeno: každý den 10- 19 hod, adresa: R. Dom Carlos I 27, Funchal

Muzeum Madeira Story Center

Santa Catarina park

Pokračovat můžete po nábřeží , kolem přístaviště a oceánu  nebo jít přes hlavní třídu a náměstí , kde je spoustu obchodů , restaurací  i  zeleně. My  pokračujeme k parku Santa Catarina, který je na skále, nad muzeem Ronalda. Park najdete mezi Avenida do Infante a Avenida Sá Carneiro s výhledem na přístav. Má rozlohu 3,6 ha s rozlehlým  trávníkem, obklopený záhony s nespočtem druhů stromů, v záplavě kvetoucích keřů a bylin z celého světa.

Santa Catarina park

V parku Santa Catarina je navíc malé jezírko s ostrůvkem vytvořeným pro ptáky, kteří zde žijí k odpočinku a hnízdění.  Tento zelený prostor vytvořený v roce 1966 má také sochy na památku prince Jindřicha Mořeplavce a Kryštofa Kolumba, dětský koutek a kapli Santa Catarina.  V malé  venkovní restauraci  s panoramatickým výhledem na oceán a přístav si dáme  víno.

Otevřeno: každý den 6-21 hodadresa Av. do Infante 18, Funchal

Santa Catarina park

 

Funchal je velké stotisícové město a i procházka v moderní čtvrti plné luxusních hotelů a zahrad, stojí za to. Do této čtvrti dojdete pokud se vydáte kolem velkého kruhového objezdu  na nábřeží  za muzem Ronalda (opačný směr než když jdete k lanovce) , mimochodem přímo u kruháče stojí dům, kde Ronaldo žil a nyní tam žije jeho maminka a sestra (říkal nám to průvodce).

Funchal – moderní čtvrŤ s hotely

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *