• Menu
  • Menu

Madeira 2023 – Okolo Santa Cruz 11

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Portugalsko » Madeira » Madeira 2023 – Okolo Santa Cruz 11

Gaula, Gaula…

Tak tenhle výlet, nakonec s dobrým koncem, nezačal příliš dobře. Je krásné slunečné počasí. Míša ještě leží marodná a tak procházka podél pobřeží v Santa Cruz vypadá lákavě. Jen skončila dříve než bych si přála, cesta mě najednou „vyplivla“ opět u nadjezdů a podjezdů ER 101. No nic,  tak se holt vrátím. Zčista jasna u mě zastavuje auto, chlapík se mě ptá, zda chci svést. Já blázen popletenej říkám, zda jede do Gauly. Jasně jedu. Sedám do auta a věřím, že za pár minut budu o kus dále na pobřeží.

Nestop kolem Santa Cruz – foceno tajně

Jedeme ale opačným směrem do kopce, serpentiny a čím dál větší stoupání, zatím je to tu obydlené, tak si říkám to je ok. Chlapík neumí ani slovo anglicky /a já ani slovo portugalsky/, zubí se na mě a to doslova má asi jen 8 zubů. Je mi divně, sedím nepřipoutaná v totální křeči. Co mi tady sakra může udělat? …říkám si v duchu a hledám narychlo v telefonu, kde to jsme. Jsme na kopci v Gaule, pořád jedeme a já chci být raději už zpět v Santa Cruz ! Gaula, Gaula…jó ok, ale chlapík nezastavuje a něco pořád mele, ha ha…. ? Mám knedl v krku a krve by se ve mně nedořezal. Míjíme golfové hřiště /trochu si oddechnu, protože vím, že sem jezdí golfisté z našeho hotelu, pak i spatřím ceduli Santa Cruz a usmívám se, že teda jedeme sice okružní jízdou, ale zpět do Santa Cruz. Chlapík se pořád zubí. Když jedeme z kopce, jsme v místě, kde jsou jen lesy a žádnej barák, zpomalí a jede krokem. Prej mu to nejede, sakra z kopce to jede i samo, ne? Krůpěje potu na mé tváři a jeho smích…najednou to švihne doprava na lesní cestu!!!Naštěstí jede pomalu, ale já vystřelím za jízdy z auta a peláším na hlavní silnici…tep mám asi 1000, snad mě nebude pronásledovat..Utíkám po silnici, nikde nikdo, naštěstí začínají jezdit auta a já se celá klepu. Za čtvrtou serpentinou už je mi lépe, chlapík už se neobjevil… .

výlet nad Santa Cruz

Vyhlídka na letiště

Začínají krásné výhledy, panorama s oceánem,  v pozadí je vidět Sao Laurenco. Jsem na krásné vyhlídce nad letištěm. Nad vyhlídkou přímo u silnice je sport bar ..je tu i parkoviště a vyhlídka je plná vypitých lahví. Večer tady asi bývá rušno..z vyhlídky je asi nejlepší výhled na letiště.

letiště a Sao Laurenco – vyhlídka u baru

Sleduji chvíli šrumec na letišti. Přistávají i vzlétají letadla. Pokračuji pak z kopce dolů, zkratkou ulicí Rua De Terra De Cima až k letišti. Malebné domky s banánovníky na kterých právě dozrávají banány. Jdu kolem letiště a za chvíli jsme zpátky v Santa Cruz.

k letišti
Letiště

Mezinárodní letiště Madeira (portugalsky Aeroporto Internacional da Madeira, kód IATA: FNC, ICAO: LPMA) někdy nazývané Letiště Funchal, nebo Letiště Santa Catarina, se nachází na východě v okrese Santa Cruz, v blízkosti stejnojmenného města. Od března 2017 je letiště pojmenováno po fotbalistovi a místním rodákovi  Cristianu Ronaldovi. Letiště Madeira patří mezi nejsložitějšími letiště světa. Severně od jeho dráhy jsou vysoké skály, přes které často fouká severní vítr, který rozbíjí a vytváří těsně nad dráhou občas velmi silné turbulence. V obdobích silného větru se pak přistání na tomto letišti stává komplikované nebo i nebezpečné.

Aeroporto Internacional da Madeira

Hororový výlet se nakonec stal příjemnou procházkou nad Santa Cruz.

Rua Da Terra De Cima

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *