• Menu
  • Menu

Malajsie 2023 – 1. část – Muscat

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Omán /Sultanát Omán/ » Malajsie 2023 – 1. část – Muscat

Tentokrát bylo od začátku jisté, že pojedeme ve složení Simona, Miloš, Míša a Jana, protože vloni se nám tahle sestava osvědčila. Vybrat destinaci byl trochu oříšek, protože ceny letenek  nebyly úplně nejnižší.

Nakonec jsme objednali letenky u SalamAir za 14.300,-Kč. Přestup byl zhruba na polovině cesty v Muscatu. Na cestě tam byl přestup v podstatě přes celý den, čehož jsme využili k návštěvě Muscatu. S Milošem jsme sice před pár lety v Ománu už byli, ale nevadilo nám se sem podívat znova. Druhý let byl z Muscatu na Phuket. Na zpáteční cestě jsme měli v Muscatu na přestup již jen cca 2 hodiny.

Časový posun byl v Muscatu plus 3 hodiny, v Thajsku plus 6 hodin a v Malajsii plus 7 hodin oproti ČR.

Počasí jsme se tentokrát trochu báli, protože podle předpovědí nám měl celý pobyt propršet. Realita naštěstí byla jiná – celou dobu bylo krásně, sluníčko a příjemné teploty kolem třicítky. Pršelo nám asi 2x v noci a pak ještě v oblasti Cameron Highlands vždy odpoledne, ale to nám plány nijak nezkazilo.

Během cesty jsme tentokrát potřebovali hned několik různých měn:

ománský riál = 60,- Kč

malajský ringgit = 5,20 Kč

thajský baht = 0,70 Kč

singapurský dolar = 17,-Kč

Ubytování bylo všude dost levné, s výjimkou Singapuru, kde jsme nejlevnější hotel sehnali za 700,- Kč na noc a jednou jsme se rozšoupli tím, že jsme se ubytovali v Marina Sands Bay za 7.300,-Kč na noc. Několikrát jsme absolvovali vnitrostátní přelet, protože to časově vyšlo mnohem lépe, než se celý den kodrcat v autobuse, navíc ceny letenek nebyly nijak nadsazené. Po městech jsme jezdili většinou Grabem (obdoba Uberu), jednou jsme si půjčili motorky, na Phuketu jeli tuktukem a v Singapuru bylo nejlevnější metro. Jídlo se dá všude pořídit za pár korun.

 Útrata:

Letenka Praha – Phuket a zpět                                                                   14.300,-Kč

Letecké přesuny na místě                                                                             5.260,-Kč

Místní doprava                                                                                              2.330,-Kč

Ubytování                                                                                                      4.320,-Kč

1 noc v Marina Sands Bay                                                                            7.300,-Kč

Jídlo a pití                                                                                                      4.650,-Kč

Výlety, vstupy, ostatní                                                                                  3.680,-Kč

CELKEM:                                                                                                   41.840,-Kč

 

 

Z Prahy jsme odlétali až ve 21:35 hod., takže jsme ten den ještě stihli pár pracovních hodin, než jsme se vydali na letiště. Auto jsme opět nechali na Fajnparkingu. Odlet do Muscatu byl na čas; letěli jsme se SalamAir a docela nás překvapilo, že jsme za více než 6 hodin letu nedostali zadarmo ani vodu. Pro dvě osoby jsme ale měli troj-sedačku, takže jsme se celkem i vyspali.

Do Muscata jsme přiletěli těsně před sedmou hodinou ráno místního času, přičemž hodinky jsme si posunuli o tři hodiny dopředu. Když jsme si potvrdili, že pro vstup do Ománu nepotřebujeme víza, prošli jsme celní kontrolou a vzali si taxíka, kterým jsme původně chtěli dojet jen k Velké mešitě, ale nakonec jsme se nechali umluvit taxikářem a pronajali si ho na dalších 5 hodin. Stálo nás to všechny dohromady 50OMR, tj. cca 750,-Kč na osobu.

Do velké mešity jsme se musely s holkama zabalit od hlavy až patě. Janču nechtěli pustit dovnitř, protože sice měla košili s dlouhým rukávem, ale přišla jim moc průhledná. A u Míšiných legín zase vadilo, že mají na lýtkách zezadu síťovinu. Nakonec jsme prověrkou všichni prošli a dostali se do areálu mešity. Navštívit ji můžete zdarma. Měli jsme štěstí, že tady po ránu nebyli skoro žádní lidé, takže jsme si v klidu prošli mešitu a pak se usadili do stínu stromů na kávu a datle a vyslechli jsme si celkem zajímavou přednášku o náboženství.

Venku už na nás čekal taxikář, který nás vzal na prohlídku dvou celkem luxusních hotelů, na chvíli jsme smočili nohy v moři. Po krátké zastávce na vyhlídce nás odvezl na rybí trh. Odtud jsme šli už sami do čtvrti Mutrah, kde je nejznámější tradiční trh (souq). Ve stánku jsme si koupili k jídlu několik plněných taštiček a znovu našli našeho taxikáře. Vystoupili jsme na chvíli ještě u sultánského palace a také u budovy Opery.

Na letiště jsme se vrátili po 13.hodině a zbytek dne proflákali na lavičkách. Odlet do Phuketu nás čekal až ve 23:10 hod., ale docela nám to uteklo.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *