• Menu
  • Menu

Nikaragua, Kostarika – 15

Masaya

Taxikář přijel nejenom na čas, ale dokonce už na nás několik minut čekal. Neuvěřitelné, to se nám snad při našich cestách po Jižní a Střední Americe ještě nestalo. Starší pán, celý navoněný, napomádované vlasy a s nablýskanou károu. Byl velice milý a slušný. Odvezl nás do vesnice Masaya, vzdálené od Granady 14 kilometrů. Plán byl navštívit dvě slavné tržnice.

Mercado Municipal
Mercado Municipal

Mercado Nuevo

Nejdříve jsme zastavily u staré budovy s nápisem Mercado Municipal Ernesto Fernandez (Mercado Nuevo) na Calle San Miguel. Na typickém místním trhu už byla hlava na hlavě a vedro. Odevšad se linula vůně i pachy vařených jídel, čerstvého ovoce a zeleniny, ryb, sýrů a masa. Se zájmem jsme pozorovaly množství obchodníků a řemeslníků při práci. Tržnice je rozdělena do sekcí. Jedna celá ulička byla pouze pro ševce, v další se prodávaly čerstvé a sušené ryby a jiné potvůrky.

Okouzlující byla část s ovocem a zeleninou, které místní prodejci vystavují v obrovských koších, dále ulička s bílými bloky sýrů a krásný ručně vyráběný nábytek. Ze stropu visely zavěšené kusy prasat, ale prodávala se i živá zvířata a drůbež. Na Mercado Municipal se dá pořídit téměř vše. Uvnitř je pološero, jelikož velký otevřený prostor se stánky je zakryt plachtami.

Mercado Municipal
Mercado Municipal

Venku před tržnicí vystavovali prodejci typické barevné košíky, košťata a výrobky ze dřeva. Vrátily jsme se k našemu taxíku, který na nás čekal na parkovišti. Řidič se nás ptal, zda jsme viděly trh se zvířaty. Myslely jsme, že se někde prodávají třeba koně, nebo krávy, ale povídal, že plazi. Vzal nás zpět k sekci masa a něco domlouval. Když se vrátil, chtěl, abychom zaplatily několik dolarů za prohlídku. Raději jsme si to rozmyslely a dovnitř nešly. Zřejmě se jednalo o poněkud nelegální prodej tvorů, kteří by neměli být na talíři. Vedle našeho zaparkovaného auta vykládali nosiči z náklaďáku pytle s moukou. Naleštěná kára byla celá pokrytá bílým moučným prachem. Řidič asi radost neměl, ale neprotestoval.

Mercado Municipal
Mercado Municipal

Mercado Viejo

Nasedly jsme do auta a popojely k tržnici Mercado de Artesanías (Mercado Viejo). Tato neslavnější tržnice v Nikaragui leží východně od Parque Central. Budova byla postavena v roce 1891, ale její novogotické zdi poničil požár v roce 1966. S přestavbou se čekalo dlouhá desetiletí a až v květnu 1997 se slavnostně otevřela pro veřejnost. Vnitřní interiér je pěkně řešený, vzdušný a s vnitřní zahradou. Okolo chodníčků je rozmístěno 80 výstavních stánků a restaurace s tradičními pokrmy. Ke koupi jsou zde nejlepší ručně vyrobené výrobky, které představují řemesla a dovednost místních lidí. Prohlédly jsme si keramiku, dokonalé výrobky z kůže, houpací sítě, šperky, dřevěné výrobky, masky, obrazy, barevné polštáře a přikrývky, doutníky, tradiční kroje, hudební nástroje, sochy obrazy a výšivky.

Mercado Municipal
Mercado Municipal

Než jsme opustily městečko, ještě jsme se zastavily v Parque Central s altánkem a sochami ptáků.

Masaya

Masaya má několik kostelů z koloniálního období a z 19. století. Asi nejkrásnější je Parroquia de la Asunción z roku 1750. Masaya je pojmenována po nedaleké a jedné z nejaktivnějších nikaraguyských sopek.

Přijely jsme zpět do Granady a šly na oběd do restaurace. Dostaly jsme tak velkou porci, že jsme to nezvládly sníst. U našeho stolu se zastavila holčička, jestli to může dojíst. Poprosily jsme číšníka, jestli by mu nevadilo, že bychom jí jídlo daly. Přinesl jí nový talíř a příbor posadil ji k vedlejšímu stolu. Něco snědla a něco dávala tajně do sáčku, asi se chtěla podělit s dalšími hladovými dětmi. Měly jsme volné odpoledne a šly jsme se podívat k jezeru.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *