• Menu
  • Menu

Nikaragua, Kostarika – 16

Historie Granady

Protože jsme včera jezero Nicaragua viděly pouze za tmy, odpoledne jsme si procházku zopakovaly. Ve městě mají krásné dveře a nedalo mi, abych si cestou nějaké nenafotila.

u jezera Nicaragua
u jezera Nicaragua

Šly jsme po bulváru La Calzada a po levé straně jsme si prohlédly kostel La Virgen de Guadalupe. Před vchodem posedávali lidé, nebo se rovnou uložili ke spánku. Po pravé straně byla zahrada plná soch, patřící škole výtvarných umění Bellas Artes. Na křesílkách seděli prodejci ovoce a na vozíku jim seděli dva papoušci, jak Janka správně podotkla, měli zastřižená křídla, aby nemohli uletět.

dveře Granada
dveře Granada

Španělský dobyvatel  Francisco Hernandez de Cordoba

V samém středu, těsně před jezerem je busta nikaraguyského básníka, diplomata a novináře Rubéna Daría. Hned za ním stojí španělský dobyvatel a zakladatel města Francisco Hernandez de Cordoba. Jeho socha z bronzu je v nadživotní velkosti a je otočená směrem k městu a zády k jezeru. Granadu založil v roce 1524, čímž se Granada stala jedním z nejstarších koloniálních sídel Střední Ameriky. Francisco pojmenoval Granadu po jeho domově ve Španělsku. Nikaraguyská měna Cordoba se pro změnu jmenuje po něm. Během koloniálního období je Granada jedním z nejdůležitějších obchodních přístavů ve Střední Americe. Staví se zde řada významných budov podle vzoru španělských měst. Zemětřesení způsobené sopkou Momotambo v roce 1610 zničilo sousední město León a Granada byla po této katastrofě nejdůležitějším městem Nikaragui.

Francisco Hernandez de Cordoba
Francisco Hernandez de Cordoba

Ta, co přináší katastrofy

Dělaly jsme si s Jankou legraci, že spící Momotambo, které se již po 110 let neprobudilo, vybuchne při naší návštěvě. Kdybych měla mít indiánské jméno, určitě by znělo „Ta, co přináší katastrofy“. Když jsem poprvé přijela do USA, druhý den padlo WTC, po mém návratu do Čech, přišla stoletá voda, v Kambodži jsem zažila nejhorší monzunové deště, co si místní pamatovali, v Ekvádoru ve městě Baños těsně po našem odjezdu bouchla sopka Tungurahua a tak bych mohla pokračovat dál a dál. Nakonec se naše legrácky staly skutečností a při našem odletu se sopka probudila. Naštěstí jsme už seděly v letadle a mám fotky pouze z nebe, ale to už zase o den předbíhám události.

papoušci
papoušci

Co přinese Nicaragua Canal Grande?

Došly jsme k jezeru Nicaragua a v duchu jsem si říkala, zda zůstane tato obrovská a krásná plocha zachována. Připravuje se stavba zaoceánského kanálu přes Nikaraguu. Plán má zatím název Nicaragua Canal Grande. Sloužit má podobně jako Panamský průplav, ale má být třikrát tak dlouhý, mnohem širší a hlubší. Měl by být splavný pro obrovské kontejnerové lodě nové generace. Trasa je rozdělena do dvou segmentů, které propojují jezero Nicaragua. Západní Canal od Pacifiku prochází přes Rivas. Poté jezerem Nicaragua, kde bude trasa dlouhá 107 km. Východní Canal je 127 km dlouhý a spojuje jezero Nicaragua s Karibským mořem. Stavba byla již schválena, přípravné práce zahájeny a posléze na nějakou dobu pozastaveny. Obnova dalších prací je prozatím naplánována na konec roku 2016. Aktivisté a vědci jsou znepokojeni dopadem na životní prostředí. Zničí se téměř jeden milion akrů deštného pralesa a mokřadů. K tomu ještě přičtěme plochu jezera Nicaragua, které poskytuje většině Nikaragujců pitnou vodou. Kanál protne jezero a lodní doprava znečistí vodu průmyslovými chemikáliemi a zničí její rostliny a živočichy. Vysídlit se má 40 vesnic a domorodé komunity. Trasa navíc leží uprostřed oblasti hurikánu a kanál by způsobil povodně, což by následně vyvolalo sesuvy půdy. Nikaragujský prezident Daniel Ortega podepsal dohodu s čínským miliardářem jménem Wang Jing a společností HKND v roce 2014. Finanční náklady jsou odhadovány na 50 miliard dolarů.

Nicaragua cana
Nicaragua cana

Zítra nás čeka Mexiko City

Vrátily jsme se zpět k hotelu, kde jsem si s jedním maysky vypadajícím prodejcem domluvila nákup keramiky na zítra na 8 hodinu ráno. Našemu taxikáři jsme řekly, jestli by nás zítra v půl 9 odvezl na letiště Managua. Večer jsme si v klídečku seděly v křesílkách u bazénu, poslouchaly hudbu z jídelny a jak si tak píšu do deníčku, co jsme všechno viděly, zjistila jsem, že máme letět až za dva dny. Na mobilech a v deníku se neshodovalo datum! Co teď. Psala jsem kamarádovi Petrovi, aby nám, pokud to bude možné, předělal letenky už na zítra. Naštěstí se mu to povedlo a ráno letíme do Mexico City.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *