• Menu
  • Menu

TVRZ TICHÁ

Tvrz Tichá – založená ve 14. století pány z Velešína . Po smrti Beneše a Jana z Velešína roku 1360 tvrz spravovali poručníci jejich dětí , páni z Rožmnerka. Roku 1387  velešínské panství Rožmberkové  koupili , tak se i zdejší tvrz stala součástí rožmberského majetku a byla spravována purkrabími jako důležitá pohraniční tvrz. Tvrz měli v držení až do jejich vymření do r.1611. Roku 1620 přešla s celým novohradským panstvím do majetku Karla Bonaventury Boquoye. Tvrz několikrát vyhořela. V roce 1789 ji hrabě Buquoy nechal přestavět na pivovar, který byl později zavřen. Zachované do dnešních dnů zůstalo torzo obytné věže. Věž je vysoká 12m  a nachází se zde původní vchod do objektu a zdivo do výšky druhého patra. Pečlivě skládaný lomový kámen byl však ně mnoha místech vylámán .

Tvrz Tichá

Od listopadu r. 2008 se po velké snaze se podařilo získat  tvrz  R. Kocandovi a J. Kalošovi a spolu s  představiteli obce Dolní Dvořiště do vlastnictví sdružení Hrady na Malši a obce Dolní Dvořiště. Díky tomu je dne zanedbaná věž uvedena do důstojného stavu a její osud je na dobré cestě . Její rekonstrukce proběhla v létě 2011.

Kolem tvrze je několik archeologických sond a vykopávek  do základů bývalé tvrze západním směrem ze schodiště tvrze.

Tvrz Tichá

Vedle tvrze je možno pozorovat romantický rybník Hláska 1

Tichá – rybník Hláska I.

Potok Tichá – kolem roku 1930 je zde uváděn jeden hamr a jeden mlýn. Hamr čp. 95 měl tři kola na svrchní vodu a patřil Matějovi Leitnerovi, mlýn č.p.89 měl jedno kolo na svrchní vodu a patřil Michalu Haunovi.

Obec Tichá – se nachází v nadmořské výšce 651m, je vzdálená 2 km od Horní Tiché a 12 km  od Pohorské vsi. Obec U Svatého kamene  je vzdáleno od Tiché 3 km , Dolní Dvořiště 8 km.  Oblast Tiché s krásnou divokou přírodou a okolím je hojně navštěvovaná nejenom turisty a cykloturisty z Čech , ale také je oblíbeným místem návštěvníků z přilehlého Rakouska.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *