• Menu
  • Menu

Meißen, porcelánový skvost Německa

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Meißen, porcelánový skvost Německa
uvnitř dómu plného vertykality a kontrastu dřeva s chladným kamenem

Krajské město regionu Sasko má téměř 28 000 obyvatel a nese status velkého krajského města. Míšeň je mezinárodně známá pro výrobu porcelánu. Byla zde založena první porcelánka v Evropě od roku 1708. Jméno města s dvojitým s je registrovaná známka společnosti porcelánu Národní míšeňské manufaktury.

Již z dálky zaujme svou polohou i velikostí a udržovaným stavem Míšeňský palác. Stojí nad řekou Labe na vyvýšené plošině míšeňské katedrály. Hrad nese typické znaky gotiky, které usilovně vystavuje na odiv. Jednou z hlavních charakteristik je dozajista věž, která je viditelná již z dálky. Stavba v minulosti nesla velký politický, administrativní a ekonomický význam. Zcela nový přístup k architektuře dal vzniknout stavbě založené na několika sepnutých věžích s vertikální obdélníkovitou fasádou.  Albrechtsburg je svázán především za pomocí mohutné střechy, která pokrývá jinak nesourodě vyznívající a přesto harmonizující celek. Pro zasvěcené se na stavbě vyjeví i prvky francouzské architektury. Ale o tom možná jindy.

Mne nejvíce v Míšni zaujala zdejší katedrála. Mohutná stavba s neuvěřitelně silnou atmosférou se tyčí v těsné návaznosti na Albertsburg. Dóm je zasvěcen sv Janovi a a Donátovi z Arezza. Proto nese jméno svatého Jana a svatého Donáta. Kostel je jednou z katedrál stilreinsten německo-gotických. Také má jeden z nejbohatších a nejvíce cenných rysů saských dómů. Katedrála z poloviny třináctého století uchvátí svou hlavní lodí. Světlo procházející prachovými částečkami a osvětlující tak pruh záře dopadající na podlahu dómu, červené sametové potahy sedaček, křtitelnice, symetrie. Krásná okna s lomeným obloukem vykládaná mozaikami si pohrávají s náladou prostoru a mění ji každou minutou. Místo dýchající tajemnou zasvěcenou atmosférou. V zadní části lodi se nacházejí hrobky významných hodnostářů a vysoce postavených měšťanů. Jejich detailní vytesání do kamene zaujme a mnohdy až zamrazí.

Důležitou součástí Míšně je dozajista i zdejší porcelánový průmysl. Míšeňský porcelán byl dodáván na královské dvory renesance a stal se nejvyhledávanějším zbožím tohoto druhu vyráběným mimo Itálii a Čínu. Místní Muzeum porcelánu nabízí prohlídkový okruh po historii výroby až do současnosti. Nejeden turista si tak z města odváží suvenýr z křehkého materiálu. Výběr je skvostný a zdobení váz, misek, šálků i talířů nese květy, ornamenty i postavy.

Míšeň přivítá nově příchozího příjemnou atmosférou, milými obyvateli a vynikajícími zákusky ve zdejších cukrárnách. Pro milovníky architektury a umění zde stojí katedrála, zámek i brány vedoucí do města.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *