Stavebnice MERKUR
Opravdu nelitujeme, že jsme muzeum MERKUR v Polici nad Metují navštívili. Vůbec se nedivím ani obrovskému zástupu straších i malých obdivovatelů a nadšenců. Nájezdy skupin dětí, turistů od nás i ze zahraničí má spíše stoupající tendenci a fenomén MERKUR je opět na velkém vzestupu.
Firma Investor
Psal se rok 1920. kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Investor s.r.o.. Pronajal dílnu v Husově ulici č.16 a vyrobil takřka „ na kolenou „ za omoci velmi jednoduchých ručních strojů první stavebnice „ bez šroubků“ se stejným názvem jako továrna. Stavebnice INVESTOR nebyly ,ale jediné, co firma vyráběla. V poválečné době bylo nutné mít mnohem širší sortiment, ne všechno mělo okamžitý odbyt. Stroje i přípravky, se kterými pomohl z Benátecké strojírny pan Filip Vancl, musely mít využití. Vyrábělo se různé lisované kovové zboží pro domácnost, visací zámky, krámské pokladeni kamna na uhlí s regulací. Zaměstnanci firmy také prováděli různé zámečnické a instalační práce. Stavebnice INVESTOR byly pro děti příliš těžké a i pro další důvody musel pan Vancl výrobu zrušit. (1920-1925).
Merkur
V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě dodnes. Kovové části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami velikosti M3,5. Tímto krokem se stavebnice velmi přiblížila reálnému konstruování a umožnila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici registrovaná nová ochranná známka – MERKUR, pod kterou byla prodávána. První řada stavebnic zaujímala rozpětí od č.1 do č.3.
Vývoj pak přidával stavebnici na variabilitě a vznikla např stavebnice budov METROPOL a doplňující stavebnice POPULAR, kde byly použity zcela nové dílce (30.-40.léta), 1933 – MERKUR ELEKTRUS s možností použití některých elektrických modelů, 1930 – vývoj plechových elektrických vláčků MERKUR, (předlouhou pro lokomotivu byla tehdy populární rychlíková lokomotiva MIKÁDO). Za války byla vyrobena limitovaná série s dvojjazyčným protektorátním označením ČMD/BMB.
Merkur stále žije
Po válce byla obnovena výroba stavebnic, 50. léta však znamenala zrušení soukromé firmy pana Vancla a výroba se roku 1953 stala součástí Okresního kombinátu v Broumově a postupně byla Kovopodnikem Broumovv exportována přes Pragoexport do celé Evropy.
Po revoluci 89 byl osud Merkuru několikrát obnoven, ale také málem došlo k jeho prodání do zahraničí. To se bohudík nestalo a tak MERKUR žije, dál se rozvíjí do ucelených řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční.
MUZEUM STAVEBNICE MERKUR – pod záštitou vlády ČR a za pomoci Jiřího Mládka (největšího sběratele stavebnice MERKUR), který zapůjčil muzeu 30 ze svých stavebnic, postavil Ocelové město po vzoru Julius Verner (6m dlouhé , zatím 500kg) je od roku 2006 – je otevřena stálá expozice na místě bývalého učiliště v Polici nad Metují.
FIRMA MERKUR se nyní zabývá vývojem učebních pomůcek, spolupracuje s firmou Microsoft, Siemens, ČEZ, GM- elektronik, Hennlich, s vysokými školami ČVUT Praha, Fakulta strojní, Fakulta biomedicínského inženýrství, Universita Hradec Králové, se sdružením Hobby robot, se SPŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové, Hronov, Dobruška a dalšími.
Otevírací doba:
Pátek, sobota, neděle : 9- 17 hodin
Mimo tyto termíny je nutné si prohlídku předem objednat pro skupinku minimálně 15 lidí na telefonu: 603 344 741 nebo emailem [email protected][email protected]
Přidat komentář