• Menu
  • Menu

MERKUR žije

Stavebnice MERKUR

Opravdu nelitujeme, že jsme muzeum MERKUR v Polici nad Metují navštívili. Vůbec se nedivím ani  obrovskému zástupu straších i malých  obdivovatelů a nadšenců. Nájezdy skupin dětí, turistů od nás i ze zahraničí má spíše stoupající tendenci a fenomén MERKUR je opět na velkém vzestupu.

MERKUR – ocelové město

Firma Investor

Psal se rok 1920. kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Investor s.r.o.. Pronajal dílnu v Husově ulici č.16 a vyrobil takřka „ na kolenou „ za omoci velmi jednoduchých ručních strojů první stavebnice „ bez šroubků“ se stejným názvem jako továrna. Stavebnice INVESTOR nebyly  ,ale jediné, co firma vyráběla. V poválečné době bylo nutné mít mnohem širší sortiment, ne všechno mělo okamžitý odbyt. Stroje i přípravky, se kterými pomohl z  Benátecké strojírny pan Filip Vancl, musely mít využití. Vyrábělo se různé lisované kovové zboží pro domácnost, visací zámky, krámské pokladeni kamna na uhlí s regulací. Zaměstnanci firmy také prováděli různé zámečnické a instalační práce. Stavebnice INVESTOR byly pro děti příliš těžké a i pro další důvody musel pan Vancl výrobu zrušit. (1920-1925).

MERKUR vláčky

Merkur

V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě dodnes. Kovové části stavebnice jsou již spojovány šroubky a matičkami velikosti M3,5. Tímto krokem se stavebnice velmi přiblížila reálnému konstruování a umožnila tak větší možnosti pro hru a tvořivou práci dětí. S přechodem na nový systém byla pro stavebnici  registrovaná nová ochranná známka – MERKUR, pod kterou byla prodávána. První řada stavebnic zaujímala rozpětí od č.1 do č.3.

Vývoj pak přidával stavebnici na variabilitě  a vznikla např stavebnice budov METROPOL a doplňující stavebnice POPULAR, kde byly použity zcela nové dílce  (30.-40.léta), 1933 – MERKUR ELEKTRUS s možností použití některých elektrických modelů, 1930 – vývoj plechových elektrických vláčků MERKUR, (předlouhou pro lokomotivu byla tehdy populární rychlíková lokomotiva MIKÁDO). Za války byla vyrobena limitovaná série s dvojjazyčným protektorátním označením ČMD/BMB.

MERKUR

Merkur stále žije

Po válce byla obnovena výroba stavebnic, 50. léta však znamenala zrušení soukromé firmy pana Vancla a výroba se roku 1953 stala součástí Okresního kombinátu v Broumově a postupně byla Kovopodnikem Broumovv exportována přes Pragoexport do celé  Evropy.

Po revoluci 89 byl  osud Merkuru několikrát obnoven, ale také málem došlo k jeho prodání do zahraničí. To se bohudík nestalo a tak MERKUR žije, dál se rozvíjí do ucelených řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční.

MUZEUM STAVEBNICE MERKUR – pod záštitou vlády ČR a  za pomoci Jiřího Mládka (největšího sběratele stavebnice MERKUR), který zapůjčil muzeu 30 ze svých stavebnic, postavil Ocelové město po vzoru Julius Verner (6m dlouhé , zatím 500kg)  je od  roku 2006 – je otevřena stálá expozice na místě bývalého učiliště v Polici nad Metují.

 

FIRMA MERKUR se nyní zabývá vývojem učebních pomůcek, spolupracuje s firmou Microsoft, Siemens, ČEZ, GM- elektronik, Hennlich, s vysokými školami ČVUT Praha, Fakulta strojní, Fakulta biomedicínského inženýrství, Universita Hradec Králové, se sdružením Hobby robot, se SPŠ aplikované kybernetiky v Hradci Králové, Hronov, Dobruška a dalšími.

Otevírací doba
Pátek, sobota, neděle : 9- 17 hodin

Mimo tyto termíny je nutné si prohlídku předem objednat pro skupinku minimálně 15 lidí na telefonu: 603 344 741 nebo emailem [email protected][email protected]

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *