• Menu
  • Menu
rajský dvůr

Sicílie – Monreale

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Sicílie – Monreale

MONREALE.

10 kilometrů jihozápadním směrem od centra Palerma se nachází městečko Monreale. Městečko není ničím extrémně zajímavé – je to jedno z dalších hezkých míst na Sicílii, jehož centrum tvoří úzké historické uličky plné kaváren, zmrzlináren a krámků s turistickými suvenýry.

Autem dojedete po značkách až na odstavné parkoviště, ze kterého se přes zástupy turistických krámků dostanete až k důvodu vaší návštěvy:  jedné z nejpozoruhodnějších středověkých staveb- Normanskému dómu, který nechal v roce 1174 vystavět král Vilém II. Jeho ůvodním záměrem bylo sice vystavět skvostný pohřební kostel, místo toho ale na místě vznikl obrovský dóm a benediktýnský klášter.

chrám
chrám

Stavba je známá hlavně díky svým OBROVSKÝM mozaikovým cyklům z Nového a Starého zákona, které se nachází ve dvou řadách po celém obvodu chrámu(!). Jejich precizní zpracování, barevnost a narativnost vás ohromí a to i přesto, že vám biblické příběhy nejsou příliš blízké. Pokud si ještě uvědomíte, že celé dílo vzniklo v průběhu 2. poloviny 12. století, a že se vlastně jedná o nejúplnější obrázkovou bibli středověku, budete si během prohlídky muset alespoň na chvíli sednout. Hlavní apsidu zdobí obraz Krista Vševládce, kterého velmi často zpodobňují na všech možných turistických suvenýrech a knihách o Sicílii.

Chrám je otevřen každý den od 9:00 – 19:00. Vstupné je zdarma, ale pokud byste chtěli zjistit o chrámu něco víc, je možné si půjčit průvodcovská sluchátka a poslechnout si několik doplňujících informací například v anglickém nebo německém jazyce.

Pokud budete mít na prohlídku více času, doporučuji si zaplatit ještě vstup na vyhlídku. Po točitých schodištích a úzkých chodbičkách se za 2 euradostanete nad křížovou chodbu Benediktýnského kláštera. Trasa pokračuje ještě výš až do zvonice, ze které jsou překrásné pohledy na urbanizované pobřeží Palerma a na hornatou krajinu vnitrozemí.

na vyhlídce
na vyhlídce

Po prohlídce chrámu s jeho mozaikami můžete zamířit na prohlídku Křížové chodby (Chiostro) výše zmiňovaného Benediktýnského kláštera. Ta se dochovala téměř v původním stavu. Po obvodu čtvercového dvoru se nachází tradiční středověká chodba s 228(!) sloupy. Každý sloup a jeho hlavice má své originální zdobení. Sloupy jsou nejčastěji pokryty mozaikou barevných- červeno-zlato-žlutých sklíček, které ve svém celku tvoří úžasnou pastvu pro oko. Podle kunsthistoriků se jedná o vrchol sicilského sochařského umění, který ovšem po prohlídce vedlejšího chrámu docení jen někteří z návštěvníků. Zvlášť, pokud si uvědomíme, že za vstup do tohoto rajského dvoru o délce strany 47 metrů musíte zaplatit vstupné 6 euro (pro děti a studenty- 4 eura a studenti uměleckých oborů zdarma).

rajský dvůr
rajský dvůr

Otevřeno je denně od 9:00 do 19:00.

Ve městečku si můžete prohlédnout i klášterní zahrady, které se nachází vpravo od vstupu do chrámu. Součástí tohoto městského parku je také další vyhlídka (pro ty, co nechtějí utrácet za vyhlídku ve zvonici). Je to i výborné místo pro posezení a odpočinutí si od okolního turistického ruchu.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.