• Menu
  • Menu

Austria Wien x Rapid Wien

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Austria Wien x Rapid Wien

Městské  fotbalové derby.

O fotbal jsem se opravdu nikdy nezajímala. Nikdy jsem nechápala, proč lidi křičí a nadávají, jakmile se na hřišti objeví mužstvo protivníka, ani to, proč někoho baví koukat na 20 totálně zpocených týpků, kteří se na obrovském hřišti honí za balónem (který většinou ještě k tomu není vidět).

Můj nezájem o tento celosvětový fenomén se dá doložit i na dalším příkladě: To, že existuje Mistrovství světa ve fotbale, a že se hraje jednou za 4 roky, jsem se dozvěděla až při nedávné dovolené v Římě, během které jsem byla nucena koukat na (údajně) nejdůležitější zápasy Mistrovství.

už se hraje!
už se hraje!

Je na místě otázka: „Co ta holka dělala na městském derby ve Vídni?!“ Většina lidí jezdí do Vídně za historií a kulturou či za nákupy. Jenže když jste ve Vídni dva měsíce a přijede vás navštívit zarytý fanoušek (=ultras) Slavie, pro kterého je zápas Austria Wien s Rapid Wien zážitek, který si nesmí nechat ujít, pak můžete říct buď: „Ne, nikdy.“ nebo „Ano, teď nebo nikdy.“ No, a protože já jsem nakloněna jakékoli hlouposti, dokud ji nezkusím, zvolila jsem variantu druhou.

Strach z neznámého přišel už při cestě na zápas, ve chvíli, kdy jsme zastavili na semaforu, a z dálky zazněly bouřlivé hlasy pějící chorály jednoho z týmů. Atmosféru pak dotvářela ocelově šedá obloha a zátarasy s policejními auty, které lemovali cestu. Přeci jen, šlo o městské derby, něco takového jako je pražské utkání Sparta – Slávie.

Pro dopravu na zápas jsme trochu netradičně zvolili kola, což se ukázalo jako hloupý nápad ve chvíli, kdy jsme je u stadionu přivazovali řetězy dva metry od policejních aut. Následovala povinná prohlídka fanouškovského obchodu, po které jsme si šli vyzvednout objednané lístky.

Další šok přišel až za důkladnou kontrolou zavazadel u vchodu na stadion. Na hřiště zrovna přicházel realizační tým druhého týmu, což stačilo ke vzniku mohutné vlny nadávek a pokřikování, při které jsem úplně ztuhla. „Tak takhle vypadá davová psychóza,“ pomyslela jsem si. Vůbec jsem nechápala, kde se vzala ta nenávist a proč to všechno. A to bylo hlediště zatím zaplněno jen z jedné třetiny!

fandíme
fandíme

Dodnes nevím, zda jsme si do kotle Austria Wien sedli schválně nebo zda se jednalo o omyl. Jak mi ale brzy došlo, o fotbal na zápasech moc nejde. Ještě před zápasem jsme všichni(!) dostali papírové vlajky s barvami Austrie Wien, které jsme dle pokynů člověka, který synchronizoval fanoušky v kotli na tři vyvěsili před sebe, a poté na další 3 rozcupovali a vyhodili do vzduchu. Další úspěšná spolupráce fanoušků přišla z nenadání, kdy se přes všechny z horních řad vyhrnula obrovská vlajka, která nás všechny zakryla. Pak následovalo rychlé převléknutí do bílého trikotu a rychlé srolování vlajky pryč. Zábava jak se patří až na to, že jsme nestihli úvod utkání. No co, za tu srandu to stálo.

Hra pokračovala dál. Přes všechny akce v kotli a neustálé zpívání chorálů dle fanouškovského zpěvníku, mávání vlaječkami a dělání vln, mi první polovina zápasu utekla rychleji, než jsem doufala. Pak následovala 15 min pauza, během které se fanoušci rozhodli zapálit pár dýmovnic, které byly opět, jak jinak, v barvách týmu Austrie Wien a znenadání začala druhá polovina.

Zápas, tedy fanouškovské fandění, pokračovalo až do závěrečného hvizdu a to i přes konečnou prohru 1:0. Pokud jste tak jako já na fotbalovém zápase nikdy nebyli, doporučuji někdy zajít. Nechoďte ale do kotle domácích či hostujících fanoušků. Tu největší podívanou si totiž podle mě užijete při pohledu zvenčí. Navíc se nemusíte bát, že špatně zvolenou poznámkou někoho omylem urazíte a ten vám pak kvůli okolní davové atmosféře jednu natáhne.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *