• Menu
  • Menu

Městys Kácov

Počasí, v letošním divném roce, je stále jako na houpačce. Jediným jeho kladem je, že zatímco ve všední dny není nic moc, na víkend se krásně vyčasí a sluníčko svými paprsky dává pomalu, ale jistě vědět, že léto už je za dveřmi.

Od začátku května je konečně také možné využít i speciálních výletních vlaků do okolí Prahy. Zatím jde pouze o České dráhy, ale doufejme v lepší zítřky i od dalších dopravců.

Kácov nádraží
I cesta může být cíl

Obligátní rčení „ I cesta může být cíl“ platí pro náš spoj ČD Os 9211 Posázaví na 100 procent. Rozhodli jsme se pozdravit první vodáky a ochutnat skvělé pivo, přímo v místě, kde se vaří. Vydáváme se do Kácova.

První část cesty si moc neužíváme, protože jedeme z Prahy do Čerčan po železničním koridoru, který je skoro v celé své délce obehnán protihlukovou stěnou. Z okna tedy vidíme jen míhající se beton. Když ovšem v Čerčanech přepřáhnou lokomotivu, vlak odjíždí podél Sázavy na horní Posázavský pacifik a tady je svět ještě v pořádku. Zrekonstruovaná trať se prakticky neodtrhne od toku řeky. Pozorujeme krásnou krajinu horního Posázaví. Množství osad a vesniček se střídá s rozkvetlými loukami, nechybí pár tunelů, mostů i malebná nádraží a zastávky. Cestou projedeme například Hvězdonice, Chocerady, město Sázava s jeho klášterem a výrobnou skla, mineme šetrně a citlivě opravené nádraží v Ledečku a za chvíli se majestátně tyčí nad krajinou hrad Český Šternberk. To už se pomalu blížíme do Kácova.

Kácov
Městys Kácov

Tady, hned za staniční budovou, začíná Naučná stezka Okolo Kácova. Vede přesně mezi kolejemi a řekou. Pohodlná cesta, vhodná pro pěší, cyklisty i kočárky nás provede podél meandru Sázavy až do městečka. Když jsme tu, hned na první pohled nás zaujmou dvě dominanty na protějším břehu. Tou první je barokní zámek, vystavěný v polovině 17. století, na místě bývalé středověké tvrze. V současné době tu probíhají opravné práce a objekt je pro veřejnost nepřístupný.

Kácov
Pivovar Kácov

Druhou dominantou je místní pivovar. Na svém místě stojí od roku 1457. Tím se řadí mezi nejstarší pivovary u nás. Jeho historie je ale krkolomná. Od rakouského císaře převzal provoz a výrobu piva v roce 1922 na svá bedra stát. Po komunistickém převratu byl provoz znárodněn a pod hlavičkou Středočeských pivovarů, národní podnik, tu byla po více než pěti stech letech ukončena výroba. Novodobá historie pivovaru sahá na začátek 90.let, potažmo do roku 2001. Od té doby se tady opět vaří výtečné pivo Hubertus. Rozhodně můžu doporučit možnost exkurze po provozu pivovaru. Objednání prohlídky je možné zde: https://pivovarkacov.cz/exkurze/

Kácov

Přejdeme po mostě přes řeku a máme štěstí. I v těchto nelehkých dnech je možné přes okénko ochutnat širokou škálu místního piva a také něco k zakousnutí.

Pivovar Kácov

Městys Kácov má přibližně 800 obyvatel. Tento počet každoročně během letní sezóny stoupá. Nabízí tu možnost ubytování v hotelích, penzionech i kempu. Okolí Kácova je vhodné pro cykloturistiku, vodní sporty i objevování památek. Každoročně koncem srpna se tu koná i vyhlášená Kácovská pouť.

Nachyluje se čas příjezdu zpátečního vlaku do Prahy. Pohodový výlet za železnicí a pivem tak pomalu odplouvá společně s množstvím vodáků, které jsme tady potkali. Tak tedy příjemnou plavbu a „Ahoj“ .

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *