• Menu
  • Menu

Písák Baraba – Mělník

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Písák Baraba – Mělník

Rybolov  a  přírodní koupání  Baraba

Je všední den a u vody je na všech březích jen pár rybářů. Ideál! Moc nevím, kde zaparkovat, z hlavní silnice jsou cedule se zákazem zastavení. Rybáři to asi mají povolené, protože stojí u vody.  V každém případě mě překvapuje rozlehlost vodní plochy. Jezera vklenutá do  přírody, svahy někde zarostlé náletem, jinde travnaté. Srázy k vodě jsou někde velmi příkré.

jezera Baraba

Kolem jezer jsou cesty a různě prošlapané pěšinky k vodě. Ideální by bylo mít kolo /ale i pěšky je to fajn/, to by byl super výlet kolem jezer.  Z několika míst je dobře vidět na mělnický zámek, jen kdyby všude nebyla ta žlutá řepka. Nelíbí se mi a kazí mi všechny krásné pohledy a ještě kýchám.  Nemám zkušenost jak to tady je s koupáním, ale v každém případě pár míst se mi na koupání zdálo vhodných. Jednotlivá  jezera mají  různou čistotu a kvalitu vody, to je zřejmé i na pohled. V každém případě to budu muset brzy vyzkoušet.

jezera Baraba

Jezera budou asi hlavně rájem rybářů, jezdí sem ale i potapěči, pejskaři a naturisté.

jezera Baraba

Jezera Baraba

Přírodní zatopený lom Baraba se nachází mezi obcemi Cítov a Vliněves kousek od Mělníka. Hloubka vody v jezerech je od 2-10 metrů. V lomu není zázemí, jako jsou toalety, občerstvení. Bohužel cestou kolem jezera je vidět, jak si lidé naváží přírodního relaxu u vody. Všude poházené papíry i plasty. Nechápu , když někdo vykoná potřebu, si po sobě nemůže vše zahrabat. Můj krkonošský dědeček nás tohle učil od dětství , není to přeci nic těžkého.

jezera Baraba

Podél jezer je zakázáno kempování, táboření, stanování, bivakování a rozdělávání ohňů. Jestli to tak je , také nevím, na to je lokalita moc lákavá.

jezera Baraba

Barabové je dřívější název pro putující železniční dělníky. Název Baraba vznikl možná  podle biblického lotra Barabáše. Barabové byli „cizí“ a lidi se jich báli. Nuzní a otrhaní dělníci  žili v nouzových chatrčích nevábného vzhledu/ v barabiznách/.

Ajznbonští tovaryši, trhani nebo barabové bylo lidové označení pro dělníky, kteří ve velkém počtu pracovali na stavbách nových železničních tratí v 19. století. Trhani se jim říkalo kvůli obvykle rozedranému oblečení, které svědčilo o chudobě, nestálém bydlišti a často i blízkém vztahu k alkoholu.

Drsnost v jednání i v řeči je u barabů spojena s primitivním až obětovným hrdinstvím, a s vroucí nábožností a  dětinskou důvěrou v patronku barabů, sv. Barboru.

jezera Baraba
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *