• Menu
  • Menu

Rybník Velká Lhotka – Kokořínsko

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Rybník Velká Lhotka – Kokořínsko

Velký rybník

Cestou do Harasova a Kokořínského dolu zastavuji u jednoho z rybníků při hlavní silnici. U  rybníka je několik rybářů. Ze silnice se dá sjet na zpevněnou cestu a zastavit.  Vše je po dešti šťavnaté a pěkně zelené. Dojdu k přepadu s vodopádem.

Velký rybník Lhotka . Kokořínsko

K vodě vedou schůdky, vstup je tady zakázán. Pokračuji pěšinou kolem potoka až do lesíka, který vede k železniční trati. Tady se napojuje cesta, která je turistickou cestou pro pěší a asi i pro cyklisty. Vracím se zpět a obcházím ještě část břehu kolem rybníka. Přemýšlím, zda se tady dá v létě koupat, no moc to nevypadá, těžko říci, je to spíše rybník pro rybáře. Koupání bude určitě lepší o kousek dále v Harasově.

Velký rybník Lhotka . Kokořínsko

Součástí Velkého rybníka, mezi rybáři nazývaného Velká Lhotka je Pšovka,  která sem přitéká  z rybníků na Štampachu a protéká velkou rákosovou plochou.  Rybník  je uměle vytvořená vodní plocha, která do krajiny dobře zapadá. Rybník spravují Lesy ČR, které vydávají  povolení k rybolovu.

Rybí obsádku tvoří, candát, sumec, amur, kapr,  tolstolobik lín, cejn, okoun, štika a plotice. Žijí zde labutě , divoké kachny, volavky, slípky a silná populace žab.

Velký rybník Lhotka . Kokořínsko

Nedaleko rybníku se  nachází jediná táborová základna v CHKO KokořínskoObjekt s centrálním vytápěním, čtyřlůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, 12 nových šestilůžkových srubů s vlastním sociálním zařízením a vytápěním, k dispozici je i samostatná budova marodky a nově vybudovaná klubovna s venkovním pódiem.

Lhotka

Ves  Lhotka  je položena do údolí potoka Pšovka a nachází se  nedaleko Mělníka na hranici státní přírodní rezervace Kokořínský důl, který je součástí CHKO Kokořínsko.  Severovýchod  údolí  vroubí pískovcové skály.  Vedou  zde turistické stezky a cyklotrasy. Osada Hleďsebe patří pod obecní úřad ve Lhotce.

Skalní obydlí

Skalní obydlí Lhotka 

Celá oblast je proslavená  vytesanými skalními byty, krásnou lidovou architekturou, typickými roubenými a hrázděnými domy. Zdejší pískovec se velmi dobře opracovává a dalo se do něj i dobře hloubit, proto zde bylo vysekáno tolik skalních obydlí.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *