• Menu
  • Menu

Mexiko 23 – Mazunte

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Mexiko » Mexiko 23 – Mazunte

Magické místo – Mazunte

Docela dlouho jsme se s Jankou rozhodovaly, kde zakončíme naše cestování po státě Oaxaca. Nebylo to opravdu jednoduché. Podmínkou byla blízkost oceánu, pokud možno minimálně turistů, krásná pláž a dokonalá okolní příroda. To vše jsme objevily na pobřeží severně od města Huatulco, kde je také letiště, odkud budeme odlétat zpět do Ciudad de México. Všechna místa jak Puerto Angel, Zipolite, San Agustinillo a Mazunte splňovaly naše představy. Nakonec vyhrálo Mazunte a rozhodně jsme zvolily dobře.

Mazunte

El Centro Mexicano de la Tortuga

Mazunte je malé městečko usazené v široké zátoce s písečnými zlatavými plážemi, kterou obklopují zelené kopce Sierra Madre. Toto idylické pobřeží Tichého oceánu leží mezi Puerto Angel a Puerto Escondido ve státě Oaxaca. Zůstaly jsme zde s Jankou tři dny a naším původním plánem bylo, že navštívíme El Centro Mexicano de la Tortuga, muzeum s akvárii, kde jsme si chtěly prohlédnout osm druhů mořských želv, které připlouvají na místní pláže a kladou zde svá vajíčka. Centrum slouží mimo jiné také na ochranou mořských želv. Mazunte kdysi zásobovalo trh želvím masem a to až do roku 1990, kdy byl lov zakázán. Další místem, kam se jsme si chtěly zajít byl mys Punta Cometa, odkud se dá pozorovat západ slunce. Tento skalní mys vyčnívající ze západního konce pláže Mazunte je nejjižnějším bodem ve státě Oaxaca.

snídaně v hotelu

Mazunte 

Náš hotel Casa Pan de Miel jsme nakonec téměř neopustily. Janka občas vyběhla do vesnice nebo na pláž a nechala mě v klidu. Potřebovala jsem se smířit se ztrátou svého bratra a téměř celý pobyt jsem proseděla na terase našeho pokoje, pozorovala noční oblohu posázenou diamanty, vycházející slunce nad zátokou a přelétající fregatky a pelikány nad oceánem. Pravidelně si na suchou větev přiletěl odpočinout a usušit brka kondor krocanovitý (Cathartes aura). Někdy jsem zahlédla ještěrku a velkého strašidelného ještěra. Během dne se voda měnila od smaragdové po tyrkysově modrou. Večer jsme si chodily zaplavat do bazénu a popíjely ledové koktejly. Byly jsme tu samy bez lidí a měly dokonalý klid. Podnikly jsme procházku do vesnice Mazunte nakoupit vodu a nějaké ovoce. Je tu jediná vydlážděná ulice, Avenida Paseo del Mazunte, lemovaná po obou stranách malými obchody a restauracemi.

kondor krocanovitý

Pláže pod kopcemi Sierra Madre

Od našeho hotelu vedla po schodech dlouhá stezka z kopce a poslední úsek jsme lezly skoro po čtyrech. Přeci jen byl hotel na útesu a hodně vysoko. Na pláži jsou zajímavé skalní útesy a příliv a odliv je zde hodně patrný. V brzkých ranních hodinách jsou skály obklopené oceánem a jak se voda vzdaluje vznikají malé pláže, které jsou lépe ukryty před vlnami. Hledaly jsme restauraci a omylem jsme vlezly do rybářského domu. Na dvoře v kádích ležely ryby s odřezanými hlavami a vypadaly jako trupy od žraloků. Učiněný masakr a všude bylo plno krve, až se mi udělalo nevolno. Zděsila jsem se, zda jsme se nedostaly k nějaké ilegální činnosti a vykřikovala jsem na Janku ať proboha nic nefotí, nebo se nám ještě něco může stát. O něco zajímavější bylo, jakým způsobem dostávají rybáři své lodě na pobřeží. Pozorovaly jsme rybářský člun, jak v obrovské rychlosti najel na pevninu po dřevěných kůlech až k domu, nějakých 30 metrů a zastavil před domem majitele. Druhý den jsme se šly do jedné lodě podívat, co rybáři nalovili. Tentokrát žádní žraloci, ale jen červeně zbarvený chňapal. Zašly jsme si na oběd na čerstvou rybu a servírky jsem se ptala, zda můžu dostat celou rybu a ne filet. Bála jsem se, aby to nebylo žraločí maso. Filet neměli a na otázku, co je to rybu, dělala, že nechápe, na co se jí ptám. Koupat se přímo na hlavní pláži se moc nedalo, vlny byly obrovské, ale místním to nevadilo a doslova si to užívali. Když se šla Janka vykoupat, tak jsem ji varovala aby byla hodně opatrná, samozřejmě jí první vlna semlela a vrátila se poněkud otřesená zpět do restaurace, odkud jsem celou scénku z lehátka s pivem v ruce pozorovala.

pláž MAzunte

Kolem zátoky je pár restaurací a hodně jednoduchých a zřejmě levných možností k ubytování. Indiánky nám každou chvilku nabízely nějaké své kulinářské výtvory, nebo docela pěkné vyšívané halenky a šperky. Mazunte je magické místo, turisty téměř nedotčené a doufejme, že to tak i zůstane.

velké vlny Mazunte

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *