• Menu
  • Menu

Lom Mexiko

Mexiko lom – Český Mathausen 

Lom nazývaný také jako Trestanecký lom, Deštivý lom, Schniloušák  se nachází u obce Mořina v chráněné krajinné oblasti.Je to vápencový lom, dno je zatopeno. Názvy lomu vznikaly a jsou odvozené od toho, že zde nikdy nesvítí slunce. Lom je  dlouhý 300m , široký 100m a hluboký 80m. Dno má nadmořskou výšku 335 m. Mexiko není tak okázalé jako Velká Amerika,  má velmi příkré stěny a vypadá na pohled divočeji. Z Velké Ameriky vede cesta do lomu Vodní štolou . Zajímavostí je Rytířská štola  na úrovni druhého těžařského patra, kam lze dojít z Velké Ameriky( ale  to je jenom z historie, pro návštěvníky určitě zakázané cesty..).  Dno lomu má několik jezírek  a je porostlé i vegetací a rostou zde různé náletové stromy.

Nejblíže vzdálené lomy od Trestaneckého je  Malá Amerika  nebo Velká  Amerika ze strany druhé. Značení cesty je po žluté turistické značce.

Lom Mexiko

Lom Mexiko

Lom Mexiko – utrpení, převážně politických vězňů v letech 1945 -1953, při těžké  práci v tomto lomu v období minulého režimu se stalo symbolem  krutosti a nelidskosti. Tímto  lomem, používaným jako trestanecký, prošlo na 2 000 vězňů, mnozí z nich po několika týdnech dřiny skončili v nemocnici. Pomník , který se tyčí nad tímto lomem , byl postaven jako vzpomínka pro ty , co táborem prošli a varování pro generaci novou. Symbolem pomníku  je otvor vytesaný ve tvaru   mříže , kterou  návštěvníci mohou prohlédnout na lom. (autor pomníku je sochař Petr Váňa).

 Od r. 2000 vede kolem lomu značená turistická značka, žlutá č.6161 v celkové délce 5km. Vychází od Dubu sedmi bratří  směrem na západní okraj Malé Ameriky , dál jižním okrajem Malé Ameriky , severním směrem obchází areál lomů Mořina a Mexiko, východ lomu Mexiko pokračujete až k Velké Americe a končí  v obci Mořina.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *