• Menu
  • Menu

Miroslav Zikmund – cestovatel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Miroslav Zikmund – cestovatel

1.12.2021, ve věku 102 let,  zemřel Miroslav Zikmund. ČEST JEHO PAMÁTCE!

Miroslav Zikmund slaví 100 let!

Přes Kordillery

Na knihu Přes Kordillery  jsem si vzpomněla dnes, kdy pan Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny.  K jeho jubileu bych mu ráda popřála pevné zdraví, štěstí a krásné chvíle se svými nejbližšími.

Miroslav Zikmund
foto: internet

Přes Kordillery

Knihu Přes Kordillery, jsem dostala ke svým narozeninám v loňském roce. To zajímavé není, ale ten den jsme s kamarádkou zabloudily do města Josefov, kde jsme zažily spousty legrace a i uměleckých zážitků, zakončené přespáním u řeky Úpy. Do zdejšího bazaru jsme šly spíše ze zvědavosti. Kniha na mě vypadla z regálu a já ji otevřela. Celoplátěná, osahaná, slepovaná s razítkem Místní knihovny v Opočně, přesto krásná. Tu chci! Gábina mi ji hned koupila, stála 20 Kč a pro mne to byl nej dárek.

dílna 4700 metrů nad mořem

Kniha s bohatou fotodokumentací, ilustracemi a kresbami od  Františka Přikryla  s přílohami, kde najdete výškový profil silnice Buenos Aires – Lima a rozkládací mapu cesty autorů.

kniha Zikmund HAnzelka – Přes Kordillery (4)

Kapitoly: Na západ od La Planty, San Juanem prošlo zemětřesení, K severní výspě Argentiny, K Bolivijské hranici, Ceroo Rico, Na střeše Bolivie, Svět pod Tunari, K nejvyšší metropoli světa, Za kokou do Yungasu, Kolem býčích zápasů v LA Pazu, Do země dědiců Inkovy říše, Po cestách dvou kultur, Přes sedmero hor, přes sedmero řek, Na nejvyšší dálkové silnici světa, Město Pizarrovo, Peru zvěnčía zevnitř, Veletrh podívané, Za zlatým prachem ostrovní říše, V oceánu třiceti miliónů ptačích těl.

kniha Zikmund HAnzelka – Přes Kordillery (4)

Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund  se narodil  14.2. 1919 v Plzni. Celý jeho život má pevně daný řád, je absolutní systematik. Od svých sedmi let si píše deník. První jeho velká cesta vedla na Podkarpatskou Rus, na cestu se vydal se svým bratrem, když mu bylo 16 let.

Cochamamba

Zikmund a Hanzelka

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka byli prvními na světě, komu se podařilo projet autem napříč Afrikou. Na film zachytili zrození sopky Vovokvabiti a na Kilimandžáro vynesli československou vlajku. Ze všech svých cest publikovali stovky reportáží, 147 krátkometrážních a čtyři celovečerní filmy, uspořádali přes 2000 besed a vydali desítky cestopisných knih.

kniha Zikmund HAnzelka – Přes Kordillery (4)

V letech 1947 až 1950 podnikli společně do Afriky a Jižní Ameriky. Celou tuto výpravu absolvovali ve voze značky Tatra T 87

Labyrint

Popravdě, pro mne spojení Hanzelky a Zikmunda, obdivuhodných   přátel  a dvou nejvýznamnějších českých cestovatelů,  je jedna osoba, nikdy jsem si stejně nezapamatovala, který je který.

A já se teď na chvíli ponořím do děje knihy s velkou pokorou a obdivem, do  minulosti a doby, kdy turisté v těchto končinách byli vzácností a kdy cesty byli velkým poznáváním a dobrodružstvím.

dílna 4700 metrů nad mořem

Fotografie jsou pořízené z knihy  Přes Kordillery. Autoři fotografií:   Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund.

 

 

 

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *