Středověké Monteriggioni
Ze San Galgana pokračujeme na sever, prohlédnout si malou vesničku Monteriggioni v provincii Siena v italské oblasti Toskánsko. Středověké Monteriggioni, jehož zdi jsou ve tvaru královské koruny, stojí na vrcholu nízkého kopce. Svahy jsou zde poseté olivovníky a vinnou révou. Už ze silnice je opevnění pěkně vidět a nádherně se vyjímá v podzimní krajině. Zaparkovali jsme na placeném parkovišti, kde stojí i pár autobusů. Stoupáme do mírného kopce. Za pár minutek jsme nahoře a cestou konstatuji, „proč jsou jen všechna města v Toskánsku na kopci“. Slyším okolo sebe, mimo italštiny, hlavně americkou angličtinu. Pevnost je zřejmě součástí jejich organizovaného výletu. Popravdě, ani se nedivím. Jsme v jednom z nejlepších příkladů středověkých obezděných vesnic v celé Itálii a místo si zachovalo své starobylé kořeny a středověkých vzhled.
Opevněné město bylo založeno v roce 1213 obyvateli města Siena. Vesnice se od svého založení nezměnila a nikdo z ní naštěstí neudělal skanzen. Obyvatelé zde po generace žijí ve svých domech. Mezi lety 1213 až 1219 se z důvodu obrany před florentskými vojsky staví okolo Monteriggioni masivní kamenná zeď s obvodem 570 metrů. Je 20 metrů vysoká a dva metry široká. Její součástí bylo 15 věží, z nichž se 4 nedochovaly. Opevnění bylo postaveno tak dokonale, že s výjimkou několika drobných oprav, které byly provedeny v 16. století, nebylo potřeba žádné obnovy. Fasáda stěn je stále původní. Je zde možnost zaplatit si procházku podél horní části hradeb a chodit po opevnění. Z výšky je vidět, jak je pevnost maličká. Žije zde pouze 42 lidí. Většina těch, kteří zde pracují, bydlí v okolních vesnicích. Mají zde dvě restaurace, pár penzionů, dva bary, luxusní hotel a několik pěkných obchůdků. Rozhodně se nemusíme obávat, že bychom se zde ztratili. Celý obvod se dá projít za 20 minut. Užívám si nádherný pocit bloudit po městě, aniž bych se zamotala v uličkách a musela koukat do mapy. Nebo se vyhýbat autům, není zde téměř žádný provoz.
Porta Fiorentina a Porta Romana
Do města se vstupovalo dvěma bránami. Porta Fiorentina ústí směrem k Florencii a druhá, Porta Romana, míří na jih směrem k Římu. Brány byly také postaveny zhruba kolem stejného období jako zdi a jsou stále zachovalé.
Piazza Roma
Hlavní náměstí s názvem Piazza Roma leží přímo v centru. Náměstí je obklopeno krásnými starobylými budovami. Některé z honosnějších staveb v renesančním stylu patřily místní šlechtě a bohatých obchodníkům. Úzké uličky z Piazza Roma vedou k obytné části pevnosti a zahrádkám, kde obyvatelé v minulosti chovali slepice, aby si zajistili zdroj potravy v době obležení. Dominantou náměstí se starou studnou, je Pieve di Santa Maria Assunta ze 13. století. Farnost s kostelem má jednoduchou románskou architekturu s pozdějšími prvky gotiky, které byly dostaveny v době renovace. Má stále původní fasádu a kostelní zvon. Vchod s kamenným a jednoduchým obloukem zdobí kulaté okno.
Legendy
Legendy praví, ze z pevnosti vede několik tajných tunelů spojujících Monteriggioni s nedalekým městem Siena. To se ale zatím nepodařilo prokázat. Monteriggioni mělo svoji slávu zajištěnou již za doby renesance. Dante Alighieri se ve svém největším díle Božská komedie zmiňuje o slavných věžích v epické básni Inferno. Další z legend je duch kapitána Zeti, který po nocích pláče a zoufá si nad svoji zradou. Údajně se ukrývá v podzemním tunelu pod studnou na Piazza Romana. Objevuje se za zimních mrazivých nocí a jeho duše nemůže najít klidu. Monteriggioni bylo nedobytnou pevností a bránilo se jakémukoliv útoku více než po tři století. Vše se ale změnilo koncem dubna 1554, kdy se florentské armády, které vedl markýz Marignano, shromáždili na úpatí hory Monte Ala. Florencie chtěla rozšířit svou kontrolu nad celým Toskánskem a Monteriggioni bylo poslední město schopné se udržet.
Obrana byla pod vedením kapitána Zeti, rodáka z Florencie, který žil v exilu. Kapitán Zeti, bránil Monteriggioni do poslední chvíle a marně žádal Sienu o posily. Marignano se nejdříve snažil vyjednávat, a posléze se svým vojskem na pevnost zaútočil. Po čase se začal dostavovat problémem s nedostatkem pitné vody a potravin. V zoufalé situaci, se kapitán Zeti za noci vyplížil z města do florentského vojenského tábora. Výměnou za klíče od města a za předání pevnosti do rukou nepřítele, mu bylo dovoleno vrátit se do Florencie. Získal vojenská vyznamenání, bezpečí pro sebe a rodinu a pevnost si podmanila rodina Medici ve Florencii. Obyvatelé Monteriggioni byli po zradě svého velitele ponižováni a deportováni. Nakonec území spadlo pod vládu velkovévodství Toskánska, kde zůstalo až do sjednocení Itálie. Kapitán Zeti si dlouho získaných výhod neužíval. Psal dopisy k vysvětlení celé události, ale nikdo v Sieně, nebo jinde, neměl soucit se zrádcem. Zemřel s hanbou a vinou zrady. Dozvědět se více o této napínavé legendě a o historii Monteriggioni, tak na to je dobré si zajít do Museo Monteriggioni in Arme, které se zabývá válkami mezi Florencií a Sienou.
Festival v Monteriggii
Jednou za rok se Monteriggioni promění ve skutečnou středověkou vesnici. Na velkolepém festivalu si lidé obléknou historické kostýmy a v rolích pěvců, kejklířů, polykačů ohně, řemeslníků, pouličních umělců se vrací v zpátky v čase. Festival se koná v polovině července a je jedním z nejpopulárnějších v Itálii.
Přidat komentář