• Menu
  • Menu

Mallorca

Turistický ostrov Mallorca

I přesto, že je Mallorca (čti „majorka“) největší z baleárských ostrovů, ze západu na východ měří pouze něco okolo sto dvaceti kilometrů. Ze severu na jih je to pak pouhých sto kilometrů. Hlavním městem je Palma, kde se nachází i překrásné historické centrum v čele s kamennou katedrálou.

Mallorca je typicky turistický ostrov. Místní si tu na živobytí musí vydělat v sezóně, která trvá od jara do podzimu. V zimě je tu doslova mrtvo. Zatlučené výlohy obchodů, duny místo rovných pláží a lehátka s deštníky odnesená pryč. Místní na zimu odjíždí „do teplých krajin“. Na ostrově není práce.

Většina turistů přijíždí na ostrov trávit svou dovolenou na lehátku hotelového rezortu. To je ale obrovská chyba! Mallorka je překrásná, rozmanitá, plná neobyčejných míst a hlavně krásných „zapomenutých“ pláží a horských vrcholků, které stojí za to objevit.

300 slunečných dní za rok! (Přemýšlím, kolik jich asi bude ve Skotsku.) Na Mallorce je téměř pořád jasno. Za celý můj měsíční pobyt mi pršelo jen dvakrát. Historie, kultura, příroda, sportovní vyžití nebo třeba zábava. Na Mallorce seženete všechno.

Dálkové trasy

Pokud milujete hory, přírodu a ještě k tomu rádi chodíte, pak bych vám doporučila absolvovat dálkovou trasu GR 221. Cesta „suchých kamení“, jak se této „dálkovce“ přezdívá, vede ze západního přístavního městečka Port Andrax do severovýchodně ležícího Port Pollenca. Osmidenní putování vás provede skrz hory a údolí. Nabídne návštěvu odlehlejších míst i krásných kamenných vesniček a tradičních ostrovních městeček.

Na Mallorce se nachází i dálková trasa GR 222, která vede z východního kamenného městečka Artá směrem na západ a dále na sever až do poutního místa Lluc. Pokud vám zbyde čas, doporučuji navštívit pouze část z Artá do Can Picafort. Střední část je trochu nudnější a nedomyšlená. Vede okolo silnic a polí. Poslední úsek z Caimari do Lluc vás pak opět vrátí do hor.

Nezapomenutelným místem je také jedno z nej-turističtějších míst: pláž a soutěska Sa Calobra. Pokud si toto místo budete chtít v klidu užít, doporučuji ranní návštěvu! Na pláži nepotkáte ani nohu. Další z překrásných míst, který určitě během návštěvy ostrova nesmíte vynechat, je severní výběžek Cap de Formentor. Obrovské skalnaté útesy, které se zvedají přímo z tyrkysové mořské hladiny, jsou nejkrásnější během západu slunce!

Úplně jiné poměry vládnou na jižní části ostrova.: rovina, pole, olivové háje. I tady jsou ale místa, která si zamilujete. Jih je určen milovníkům divokých pláží, jeskyní a skalnatých útesů. Východy slunce jsou zde magické. Stejně jako tyrkysové moře, do kterého můžete skákat přímo z místních skal.

Na Mallorce najdete tisíce vápencových jeskyní. Ostrov se někdy přirovnává k ementálu. Tou nejznámější je Cova del Drac. Nemám vlastní zkušenost, ale povídání turistů i místních mě od návštěvy odradilo. Místo toho jsem navštívila překrásné jeskyně Covas d´Artá, které se nachází na východě ostrova.

Pokud na své cestě hledáte památky, měli byste se vypravit do Palmy. Nádherná katedrála, úzké kamenné uličky, obchůdky, restaurace a kavárničky. Jedním slovem: pohodička. Mezi další hezká městečka patří kamenná Valldemossa a Deiá, rušný Sóller, příjemná Pollenca, za hradbami zavřená Alcúdia, několikrát zmiňovaná Artá nebo třeba poutní místo s klášterem v Lluc.

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *