• Menu
  • Menu

Řeka Lay Myo – severní Rakhin MT 8

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Řeka Lay Myo – severní Rakhin MT 8

Ranní snídaně je opravdu příšerná, káva fuj, tousty fuj, slupneme aspoň volské oko se solí. Před hotelem  stojí auto a náš dnešní průvodce, Canyon. Míříme kolem starých stúp opravdu nádhernou krajinou, někam k řece a přístavu, odkud pojedeme za Pavoučími ženami. Tady poprvé vidím tu vysněnou Barmu, šťavnatou zemi, pracovité usměvavé lidi, pasoucí se dobytek i s tou  příšerně děrovanou cestou. Špína města se spláchla do  zelených příkopů a přeměnila se do úhledných barevných políček. Jak bych chtěla zastavit a nadechnout se svěžího vánku a jenom s pokorou hledět na hbité ruce zemědělců při právě probíhající sklizni. V přístavu, u řeky  Lay Myo,  je rušno. Čistá vesnička, milí lidé. I ten klíček, který mi průvodce dá do rukou, je pro mě dárkem. Je to klíč od čisté toalety, která stojí za chýšemi. Díky!

Přístav nedaleko Mrauk – U , řeka Lay Myo

Přicházíme na malou loď, jsou tu i záchranné vesty. Vyplouváme proti proudu řeky Lay Myo. Živá řeka je velmi odlišnou příbuznou řeky Kaladan. Je vidět až na dno a jenom ranní chlad nám nedovolí ze sebe vše strhnout a skočit. Dnes i ty banány mají lepší chuť a plavbu si náramně užíváme. Barma pro nás nabývá na přitažlivosti. Průvodce  Kéňun, je velmi milý chlapík, a snaží se nám opravdu ukázat to nejlepší pro nás. První zastávkou je trh.  Vystupujeme  přes horu  odpadků na břehu. Trh, to je ovšem jiná ! To mě opravdu baví, lidé, usmívající se ženy i muži, děti. Barvy, květiny, zelenina , oblečení, betel, vše….poklid a nádherné emoce.

kontakt na  průvodce  Kéňun k Pavoučím ženám tedy aspoň doufám/ 09421733864 (/Myanmar/.

trh na řece Lay Myo

U jednoho ze stánku cítím voňavé koláče. /Sticky Rice/je to upečené z rýže, posypané kokosem. Poprosím o malý kousek na ochutnání. Mňam, ani nevadí, že milá barmská dívka vše ulamuje rukama. a vkládá nám s sebou do sáčku. Je tady tak dobře, že se nám nechce pospíchat. Ale den je nabitý programem a tak pokračujeme dál. Řeka je neskutečně činorodá, kolem nás plují vory, lodě s nákladem rýže , rybáři na bárkách a to vše dokresluje překrásná příroda a život na břehu.

Další zastávkou budou „pavoučí ženy „ .

řeka Lay Myo

Řeka Lay Myo se nachází nedaleko města Mrauk-U v severním Rakhinu – živá řeka s okolní krásnou přírodou je příjemným zážitkem . Pozorovat to všechno dění kolem , pradleny při praní v řece , koupání , ale i práce  jako je dolování kamenů, házení sítí, rybaření a další činnosti související s životem u řeky. Bambusové vory – potkáte na řece proti proudu čí po proudu.  Ti, co plavou na vorech v noci spí v chatkách na břehu, pokud v některých místech tuto možnost nemají,  spí v malých chýších přímo na vorech.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *