• Menu
  • Menu

Nantes, Francie

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Nantes, Francie

Město luxusních obchodů, pekáren a mechanických strojů

Šesté nejlidnatější město Francie se nachází přibližně 50 km od Altlantského oceánu na řece Loira. Historie Nantes sahá do období dávno před náš letopočet, kdy zde žily skupiny Keltů. Od té doby Nantes zažilo období slávy i úpadku. V roce 56 před Kristem zdejší osady obsadil Julius Caesar. Ani vybudování obranné zdi nepomohlo k ubránění se před vpádem Západořímské říše. V 10. století pak město dobyli Vikingové.

Historie Nantes

Největší slávu zaznamenalo město v 18. a 19. století, a to hlavně díky zdejšímu přístavu, který v té době hrál významnou celoevropskou roli v obchodu se zámořím a otroky.

Nantes
Nantes

Nyní je Nantes prosperující město, kterému nechybí univerzity, správní budovy, turistické zajímavosti, muzea a překrásné zahrady a parky. I přesto, že je město poměrně rozlehlé, nejdůležitější turistické atrakce jsou od sebe umístěny v docházkové vzdálenosti. Pokud by se vám nechtělo chodit, můžete se všude odvézt na čas přesnými tramvajemi nebo autobusy.

Centre de Ville, neboli centrum města najdete na pravém břehu Loiry. Procházku můžete začít v městském parku Jardin des Plantes, jehož sbírky a stejně tak i kvalita údržby vás ohromí. Městský park si svou kvalitou nezadá s nejvěhlasnějšími botanickými zahradami světa. Až se pokocháte barvami, zvukem a obecně trásou živých rostlin, můžete se pomalu přesunout okolo budovy Galerie umění (Musée des Beaux-Arts) na náměstí Place Maréchal Foch před katedrálu. Katedrála St. Pierre et Paul (Katedrála sv. Petra a Pavla) se stavěla od roku 1434 až do roku 1893. Její sochařská výzdoba a gotický portál je pověstný a rozhodně stojí za návštěvu.

 Katedrála St. Pierre et Paul
Katedrála St. Pierre et Paul

Goticko-renesanční hrad Chateau de Ducs de Bretagne z 13. až 16. století necháme za námi a pomalu se přesuneme na náměstí Place du Buffay, ze kterého vstoupíme do úzkých uliček starého města. Mineme barokní kostel Saint Croix (Kostel sv. Kříže) a pokračujeme po Rue des Carmes k městské radnici (Hotel de Ville) a palace de Bretagne (Bretaňskému paláci), od kterého se vracíme zpět směrem k řece. Míjíme kostel Sv. Mikuláše (Eglise Saint-Nicolas) a dostáváme se před Královské náměstí (Pl. Royale).

Pokud máte rádi nákupy, Nantes se vám bude líbit. V ulicích se luxusní butiky střídají s luxusními pekárnami a cukrárnami. Svatostánky konzumu a francouzského luxusu hledejte v pasáži Passage Pommeraye, která ústí na příhodně pojmenované Náměstí komerce/obchodu (Pl. Commerce).

Les Machines de l´ile
Les Machines de l´ile

Les Machines de l´ile

Nantes se ale může pyšnit i jinými atrakcemi, než jsou historické domy, paláce a katedrály. Tím (pro mě) největším lákadlem je tzv. Les Machines de l´ile (v doslovném překladu „Stroje na ostrově“). Les Machines de l´ile se nachází na druhém břehu Loiry. Dostanete se sem jednoduše. Stačí přejít most Anny Bretaňské (Pont Anne de Bretagne), který vás zavede do fantskního světa „oživlých mechanických strojů“.

Že byste se chtěli projet na dřevěném-kovovém desítky metrů vysokém slonu, který vypadá jako mnohokrát zvětšená oživlá hračka z 19. století? Žádný problém. Společně s kolotočem s fantaskními zvířátky a mechanickými hračky jako z filmu Tima Burtona vás tohle místo úplně dostane. Les Machines de l´ile je skvělým příkladem využití staré nepotřebné industriální plochy, která ztratila v současné době využití a pouze chátrá. Dříve výroba lodí, dnes výroba legrace a zábavy pro všechny generace. Jen doufejte, že s sebou přinesete i nějaké to dítě. Přeci jen, skákat okolo mechanických strojů vábících svou fantaskností, nevypadá od určitého věku dobře 🙂 .

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář