• Menu
  • Menu

Německé vánoční trhy – Lipsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Německé vánoční trhy – Lipsko

Kunst- und Gewerbegenossenschaft Feinkost eG

Cestou zpět do ČR jsme zastavili ještě v Lipsku. Chtěli jsme si trochu odpočinout od velkolepých vánočních trhů a vybrali pro nás velmi zajímavé místo – Feinkost. Bývalý tovární areál „VEB Feinkost Leipzig“, Karl-Liebknecht-Straße 36, nachází se na jižním předměstí Lipska. Areál je využit různými způsoby, je to místo společenské a kulturní, místo setkávání. Na vánočních trzích,  v jedinečném prostředí Feinkostu, je kladen důraz na originalitu, regionálnost a rodinnou atmosféru. Nejdete zde výběr originálních a krásných produktů, oblečení, šperky, ručně vyráběné boty,  plyšáky, …

Kunst- und Gewerbegenossenschaft Feinkost eG

Termíny 2023: 2.-3.12, 9-10.12, 16-17.12.

Adresa: Kunst- und Gewerbegenossenschaft Feinkost eG, Karl-Liebknecht-Straße 36, 04107 Leipzig

Kunst- und Gewerbegenossenschaft Feinkost eG

Historie neonového nápisu   „Spoon Family“

Neonový nápis VEB Feinkost Leipzig, lidově známý jako  „Spoon Family“, byl vztyčen v roce 1973 v sídle společnosti na Karl-Liebknecht-Straße. V roce 1993 byl prohlášen kulturní památkou a v roce 1999 a znovu v roce 2011 zrekonstruován. Podle legendy se prý tehdejší hlava státu komunistické Jugoslávie Josip Broz Tito zmínil o fádním barevném schématu NDR na státní schůzce s generálním tajemníkem ústředního výboru SED Erichem Honeckerem . Vůdce SED Honecker poté zahájil stranickou iniciativu „Lipsko – město vody a světla“, aby čelil všudypřítomné šedi barvami V rámci této kampaně byli dva grafici Theo Hesselbarth (1938–2006) a Jürgen Mau (1941–2015) v roce 1973 pověřeni návrhem světelného nápisu pro VEB Feinkost, který se nachází na Karl-Liebknecht-Straße. Jako předloha posloužila reklama „Go-West – Cowboy “ z Las Vegas (USA) a portrét rodiny z okruhu přátel grafiků. Technickou realizaci provedlo v letech 1975/76 družstvo řemeslné výroby (PGH) Neontechnik und Anlagenbau, Lipsko, které dnes působí pod názvem NEL Neontechnik Elektroanlagen Leipzig GmbH .

Neonový nápis VEB Feinkost Leipzig

Akce Feinkost:

Delikatesní bleší trh se koná každou první sobotu v měsíci  Každoročně se zde konají také letní divadla a kinobar Pražské jaro.

Kunst- und Gewerbegenossenschaft Feinkost eG

Budoucnost budov Feinkost  je ve velkém prostorovém potenciálu,  který se bude v dalších letech rozvíjet ve spolupráci s dalšími aktéry. V současné době se rekonstruuje druhé patro, nový prostor pro kreativní využití. Pod lahůdkářstvím čekají na opravu hluboké sklepy  o rozloze 2000 metrů čtverečních.

Kunst- und Gewerbegenossenschaft Feinkost eG

Vánoční trhy Lipsko

Času už moc nemáme, čeká nás ještě cesta do Prahy ve velmi nevlídném počasí, ale pěšky ještě dojdeme do centra, kde je vánoční trh. První zmínka o vánočním tržišti v Lipsku se datuje do roku 1458,  je to druhý nejstarší vánoční trh v  Německu. Lipské vánoční trhy  se nacházejí v historických kulisách centra města. Ochutnáme pár vánočních delikates u stánků, kterých je tady asi 250. V kavárně si dáme dobrou kávu a pak už rychle zpět.

Vánoční trhy Lipsko
Vánoční trhy Lipsko
Vánoční trhy Lipsko

Lipsko je město s postavením samostatného městského okresu na severozápadě německé spolkové země Sasko. Žije zde přibližně 616 tisíc obyvatel a je tak největší saské město a desáté největší město v Německu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *