• Menu
  • Menu

Německé vánoční trhy – Hannover

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Německé vánoční trhy – Hannover

Adventní trhy Hannover

Dalším adventním trhem, kam se chceme podívat, je Hannover. Hannover je hlavním a největším městem německé spolkové země Dolní Sasko. Je to 13. největší město v Německu a také třetí největší město v severním Německu po Hamburku a Brémách. Na trh vyrážíme už dopoledne kolem 11. hodiny. Stánky už jsou většinou otevřené a lidí je příjemně málo.

Vánoce Hannover dopoledne

 

Try se konají 27.11.2023 – 22.12.2023

Vánoce Hannover

Weihnachtsmarkt Hannover

Všude kolem to voní, nabídka jídla a pití je velká.  Stánky s vánočními trhy jsou rozesety po celém Starém městě, zejména pak v okolí Marktkirche a Marktplatz. Zajímavostí je, že zde najdete i finský vánoční trh /Das Finnische Weihnachtsdorf /, kde můžete nakoupit ručně vyrobené produkty a ochutnat finské speciality. K dalším pozoruhodným místům patří Kröpcke, kde se nachází vánoční pyramida, a Holzmarkt s jedinečnou „lesní studánkou přání“. Prošli jsme i Handwerkergasse, uličku řemeslníků, kde si můžete vyzkoušet jak se např. zpracovává železo a vyrábí se z něj nářadí.

Vánoce Hannover

Aegidien Church (německy Aegidienkirche)

Chvíli opouštíme vánoční ruch starého města a jdeme do Galerie vom Zufall und vom Glück. Cestou do galerie zastavujeme u ruiny kostela Aegidien. Před rokem 1350 zde stávala raně románská kaple a románský kostel. Stavba tohoto kostela byla zahájena v roce 1347. Věž byla postavena v roce 1717 podle plánů Sudfelda Vicka. Zničen v roce 1943, od roku 1952 slouží zničený kostel jako památník obětem války a násilí.

Aegidien Church (německy Aegidienkirche

Galerie Galerie vom Zufall und vom Glück

Výstava Barevná představivost –  práce Giso Westinga za 50 let: od raných začátků na počátku 70. let od mládí až po současnou tvorbu je ilustrována vývojová linie specifického zájmu o malbu. Westing se považuje za typ umělce, pro kterého byla volba výrazových prostředků, tedy olejové barvy a klasické deskové malby, a priori jasná. Práce na zakázku, projekty a umění ve stavebnictví nikdy nebyly jeho věcí, vždy to pro něj bylo o samostatné práci v ateliéru. Rozmanitost v jednotě a svoboda v příslušných smyslových omezeních jsou součástí pojmu umění v naší vlastní praxi.

Galerie vom Zufall und vom Glück

Vstup do galerie je zdarma, výstava se nachází v obou křídlech budovy. Výstava je k vidění do 14. ledna

Nová radnice

Kousek od galerie máme sraz s Marcem a Terkou, společně jdeme do thajské restaurace na  odpolední oběd. Restaurace i ulice jsou plné a my téměř za tmy pokračujeme kolem řeky k budově Nové radnice. Velkolepá budova stojí v rozsáhlém parku s umělým jezerem.  Přístup do budovy byl k naší radosti, povolen. V krásných interiérech schodišť se pohybovalo několik nevěst a fotografů.

k Nové radnici

Nová radnice v Hannoveru je radnicí hlavního města spolkové země Dolní Sasko a sídlem městské správy v Hannoveru pod vedením jejího starosty.  Velkolepá vilémovská, zámecká stavba v eklektickém stylu byla postavena v letech 1901 až 1913.

Nová radnice je zasazena do desetihektarového aschparku na jižním okraji centra města, mimo historické centrum města Hannover. Náměstí před severoseverovýchodně orientovaným severním křídlem se dnes nazývá Tramplatz, vzniklo speciálně v souvislosti s budovou radnice a bylo pojmenováno po tehdejším městském řediteli Heinrichovi Trammovi. Jižní strana budovy směřuje k umělému jezeru Masteich. 

Nová radnice Hannove

Budova byla těžce poškozena při  náletech na Hannover. V roce 1946 byla na radnici vyhlášena spolková země Dolní Sasko.

V přízemí radnice jsou nyní čtyři městské modely Hannoveru, které představují zástavbu centra města. Zobrazují panorama města v období baroka (1689), období před  2.světovou válkou. (1939), po válečném zničení (1945) i v současném stavu.

Nová radnice Hannove

V rámci příprav na 750. výročí založení města (1991) a jako fórum pro aktivní občanskou účast iniciovali tehdejší starosta Herbert Scmalstieg a vrchní městský ředitel Hinnrich Lehman – Grube v roce 1988 sdružení Přátelé Hannoveru, které bylo tehdy založeno také v Novoměstské radnici.

k Nové radnici

Lesopark Hannover

Chtěli jsme ještě nakouknout do obrovského lesoparku /650 ha/  poblíž centra města, který je jednou z největších zelených ploch v Evropě, ale chumelenice i tma nás vrátily do již osvětleného vánočního Hannoveru. V Hannoveru najdete i ZOO a mnoho dalšího kulturního   i sportovního vyžitá.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *