• Menu
  • Menu

Neratov – kostel Panny Marie Nanebevzaté

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Neratov – kostel Panny Marie Nanebevzaté

NERATOV-poutní místo tyčící se nad údolím. 

Známé poutní místo je zde od 60. let 17.století , kdy rokytnický farář nechal podle svého snu vyřezat milostnou sošku Panny Marie, která byla 15.srpna 1661 přenesena z Rokytnice do Neratova. V letech 1723-33 byl vystaven nový kostel Panny Marie Nanebevzaté, dle plánů G.B.Alliprandiho. Orientace kostela je netradičně severojižní.

Neratov poutní kostel

10.května 1945 koste, po zásahu střelou pancéřové pěsti Rudé armád,  vyhořel. Interiér byl uchráněn silnými cihlovými klenbami. Snaha obyvatel o záchranu kostela byla marná, v roce 1957 se klenby propadly a v roce 1973 byl na trosky kostela vydán demoliční výměr. Štěstím bylo , že na demolici nebyly finanční prostředky a v roce 1992 byl kostel zapsán do Státního seznamu památek.

Neratov poutní kostel

Obnovu kostela provádí Římskokatolická farnost Neratov, ve spolupráci se sdružením Neratov. V roce 1991 se zde konala první pouť a od té doby je to nová neratovická tradice.

Kostel byl zastřešen v roce 2006-2007 a byly tím vytvořeny podmínky pro jeho všestranné využití náboženské i kulturní.

Oprava kostela dále pokračuje a to opravou vnějších zdí, základy schodiště , úprava interiéru a okolí kostela, včetně vybudování zázemí pro přicházející poutníky. V budoucnu se počítá s navrácením původního rokokového schodiště a barokních věžních bání.

 

Neratov poutní kostel

 

Monumentální stavba je dlouhá 48 m, výška je 20m. Kostel je postaven tak, aby  na  Boží hod vánoční v pravé poledne   dopadaly sluneční paprsky přímo na svatostánek.

Historické poutní místo a příhraniční obec Neratov se nachází v chráněné krajinné oblasti Orlické hory mezi Orlickým Záhořím a Bartošovicemi.

 

Pomoc potřebným: Sdružení Neratov poskytuje lidem s lehkým a středně těžkým mentálním postižením . K těmto aktivitám dále patří chráněné dílny, chráněné díly „Kopeček“, chráněná dílna „Naděje“, chráněná „Kuchyň“  a chráněná dílna Farma Orlice o.p.s.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *