• Menu
  • Menu

Neumětely

Pomník bájného Šemíka ve vsi Neumětely.

V Neumětelích se věřilo a věří , že zde Šemík, věrný kůň Horymíra zakopán leží..

….za  panování bájného knížete Křesomysla je dle pověsti zmiňován Horymír, neumětelský vladyka, který nabádal knížete aby omezil dobývání stříbra v Březových horách u Příbrami, že lid bohatne stříbrem , ale pole se neobdělávají, je nedostatek chleba. Tím popudil horníky, kteří jednou za soumraku se do Neumětel přihnuli, tvrz i dědinu vypálili, obilí a dobytek uloupili. Horymír ji na oplátku v příští noci obydlí vypálil a březohorské doly zavalil. Příbramští žalovali u knížete Křesomysla, a ten pozval Horymíra k soudu na Vyšehrad. Tady byl pak Horymír odsouzen k smrti. Vyprosil si, aby se před smrtí mohl ještě jednou projet na svém věrném koni Šemíkovi po knížecím nádvoří, což mu bylo dovoleno. Horymír při poslední objížďce prý něco Šemíkovi do ucha pošeptal, kůň se vzepjal a přeskočil vyšehradské hradby, pak, přeplaval Vltavu a uháněl domů. Šemík, si tím velkým skokem ale ublížil, donesl ještě Horymíra až do Neumětel, ale brzy pak umřel.  Pohřben byl údajně před vraty Horymírovy tvrze pod velkým kamenem. Horymírovi byl za ten odvážný čin, knížetem Křesomyslem, trest  odpuštěn.

Šemíkův pomník

Šemíkův  klasicistní památník z roku 1887  stojí u hřbitovní zdi.

Obec  Neumětely leží na potoku Chumava 3 km od Hostomic, 13 kmod Berouna a asi 10km od Hořovic.Ve 13. a 14. století stávalo v obci několik   tvrzí. V centru obce stojí původně gotický kostel sv. Petra a Pavla ze 13. století, později barokně přestavěný a nakonec upravený r. 1887. Zachovaný je gotický portálek do sakristie.. Svatyni až do roku 1825 obklopoval ochranný val. U kostela je hřbitov, kde se nachází barokní vstupní brána a bedněná zvonice krytá šindelem.

kostel sv. Petra a Pavla

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *