Pří naší listopadové návštěvě Vysokých Tater, jsme došli k Popradskému plesu ze Štrbského plesa za deště a mlhy. Nebyla vidět ani hladina jezera a už vůbec ne horští velikáni, kteří se nad jezerem tyčí. K naší velké radosti, po krátkém občerstvení v chatě, několik slunečních paprsků na velmi krátkou dobu prorazilo šedivou clonu a ozářilo vodní hladinu s kulisou právě nasněžených tatranských vrcholů. Nádhera.
Vždy je dobré sledovat aktuální informace o schůdnosti chodníků a lavinové situaci v zimním období nebo se informovat o podmínkách přímo u Horské záchranné služby.
Pleso je přístupné pro pěší po celý rok. K blízké chatě vede asfaltová cesta, po které je jen pro ubytované a pro zvláštní povolení, možný příjezd automobilem.
Odtud pak pokračujeme přes sedlo pod Ostrvou na Sliezsky dom.
Trasa ze Štrbského plesa (1346 m) , rozc. pod Triganom (1499 m) – Chata pri Popradskom plese (1500 m) (zimní cestou) dále pak sedlo pod Ostrvou a Sliezsky dom.
Popradské pleso
Toto turisticky známé ledovcové pleso se vytvořilo po ústupu ledovců v poslední době ledové. Údolí zaplnila voda stékající z okolních dolin a štítů. Dříve se nazývalo i Rybí pleso, protože na rozdíl od jiných ples, zde žily raby/. Již v 1. polovině 17. století o něm psal David Frölich.
Popradské pleso leží v Mengusovské dolině ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Leží v nadmořské výšce 1494,3 m. Je 380 m dlouhé a 248 m široké. Má rozlohu 6,88 ha a hloubku 17,6 m, Objem vody činí 87 397 m³. Na východě se zvedají stěny Ostrvy. V limbovém háji jihovýchodně od plesa je Symbolický cintorín obětem Vysokých Tater. Voda má žlutozelenou barvu, teplotu kolem 16 °C. Led pokryje hladinu jezera, podle aktuálního počasí /listopad/ a taje přibližně v květnu podle počasí.
Ryby v jezeře: pstruh duhový, pstruh obecný. Pstruh se zde přirozeně množí, žije v Ľadovém potoku, která je přítokem do Popradského plesa.
Pro potápění nutno vyžádat povolení Krajského úřadu životního prostřední v Prešově. Platí zde nejpřísnější stupeň ochrany přírody. Viditelnost i 10 metrů.
Původní chaty (Majláthova chata Uherského karpatského spolku a kamenná chata) vyhořely. V roce 1892 postavená třetí chata, sloužila až do roku 1961, kdy byla otevřená nová turistická Chata pri Popradskom plese s celoročním provozem. Nachází se zde stanice Tatranské horské služby. V roce 2010 byla znovu otevřena Majláthova chata.
U plesa se každoročně na podzim koná Den Horské služby s ukázkami záchranářských akcí.
Horský hotel Popradské pleso leží v Mengusovské dolině mezi štíty Vysokých Tater nedaleko Štrbského Plesaa. Tato bývala Chata kapitána Morávka se nachází na břehu Popradského Plesa v nadmořské výšce 1 494 m.
Hotel poskytuje ubytování různé kategorie, protože má k dispozici komfortní apartmány pro náročné hosty, pokoje s vlastním sociálním zařízením a pokoje se společným zařízením na chodbě hotelu.
V hotelu se nachází restaurace, letní terasa s krásným výhledem na hladinu Popradského plesa bar a společenská místnost. Zahrát si můžete kulečník či stolní tenis. Možnosti relaxování nabízí finská sauna, infrasauna a koupací káď.
Přidat komentář