• Menu
  • Menu

Popradské pleso – Vysoké Tatry v zimě

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Popradské pleso – Vysoké Tatry v zimě

Pří naší listopadové návštěvě Vysokých Tater, jsme došli k Popradskému plesu  ze Štrbského plesa za deště a mlhy. Nebyla vidět ani hladina jezera a už vůbec ne horští  velikáni, kteří se nad jezerem tyčí. K naší velké radosti,  po krátkém občerstvení v chatě, několik slunečních paprsků  na velmi krátkou dobu prorazilo šedivou clonu a ozářilo vodní hladinu s kulisou právě nasněžených tatranských vrcholů. Nádhera.

Popradské pleso

Vždy je dobré sledovat  aktuální informace o schůdnosti chodníků a lavinové situaci v zimním období nebo se informovat o podmínkách přímo u Horské záchranné služby.

Pleso je přístupné pro pěší po celý rok. K blízké chatě vede asfaltová cesta, po které je jen pro ubytované a pro zvláštní povolení, možný příjezd automobilem.

Odtud pak pokračujeme přes sedlo pod Ostrvou  na Sliezsky dom.

výstup na Ostrvu

Trasa ze Štrbského plesa (1346 m) , rozc. pod Triganom (1499 m) – Chata pri Popradskom plese (1500 m) (zimní cestou)  dále pak sedlo pod Ostrvou a Sliezsky dom.

Popradské pleso

 

Popradské pleso

Toto turisticky známé  ledovcové pleso  se vytvořilo po ústupu ledovců v poslední době ledové. Údolí zaplnila voda stékající z okolních dolin a štítů. Dříve se nazývalo i Rybí pleso,   protože na rozdíl od jiných ples,  zde žily raby/.  Již v 1. polovině 17. století o něm psal David Frölich.

Popradské pleso leží  v Mengusovské dolině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.  Leží v nadmořské výšce 1494,3 m.  Je 380 m dlouhé a 248 m široké. Má rozlohu 6,88 ha a hloubku 17,6 m, Objem vody činí 87 397 m³.  Na východě se zvedají stěny Ostrvy. V limbovém háji jihovýchodně od plesa je Symbolický cintorín obětem Vysokých Tater. Voda má žlutozelenou barvu, teplotu kolem 16 °C. Led pokryje hladinu jezera, podle aktuálního počasí  /listopad/ a taje přibližně v květnu podle počasí.

Popradské pleso

Ryby v jezeře:  pstruh duhový, pstruh obecný. Pstruh se zde přirozeně množí, žije v Ľadovém potoku, která je přítokem do Popradského plesa.

Pro potápění nutno vyžádat povolení Krajského úřadu životního prostřední v Prešově. Platí zde nejpřísnější stupeň ochrany přírody.  Viditelnost i 10 metrů.

Původní chaty (Majláthova chata Uherského karpatského spolku a kamenná chata) vyhořely. V roce 1892 postavená třetí chata, sloužila až do roku 1961, kdy byla otevřená nová turistická Chata pri Popradskom plese s celoročním provozem. Nachází se zde stanice Tatranské horské služby. V roce 2010 byla znovu otevřena Majláthova chata.

Popradské pleso

U plesa se každoročně na podzim koná Den Horské služby s ukázkami záchranářských akcí.

Horský hotel Popradské pleso leží v Mengusovské dolině mezi štíty Vysokých Tater nedaleko Štrbského Plesaa. Tato bývala Chata kapitána Morávka se nachází na břehu Popradského Plesa v nadmořské výšce 1 494 m.

Hotel poskytuje ubytování různé kategorie, protože má k dispozici komfortní apartmány pro náročné hosty, pokoje s vlastním sociálním zařízením a pokoje se společným zařízením na chodbě hotelu.

V hotelu se nachází restaurace, letní terasa s krásným výhledem na hladinu Popradského plesa bar a společenská místnost. Zahrát si můžete kulečník či stolní tenis. Možnosti relaxování nabízí finská sauna, infrasauna a koupací káď.

Popradské pleso
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *