• Menu
  • Menu
barokní Noto

Noto

Noto – městečko chráněné UNESCO.

Pokud se vypravíte na Sicílii a zavítáte na východní pobřeží, neměli byste minout malou vápencovou perlu jižně od turistických Syrakus – barokní pohádkové městečko Noto.

Štěstí v neštěstí

Až do roku 1693 bylo Noto jedním z mnoha malých městeček, které ve své podstatě nemělo případným turistům co nabídnout. Vše se ale změnilo po obrovském zemětřesení, které město takřka srovnalo se zemí. Co jeden viděl jako tragédii, toho druhý využil k výstavbě města zcela nového. A protože na konci 17. století ovládlo sicilský ostrov barokní šílenství, bylo nové Noto vystavěno ve stylu barokním. Novou vizáž dali městu nejslavnější barokní architekti té doby. 15 paláců, 19 klášterů a 23 kostelů(!) bylo navrženo, založeno a vystavěno v průběhu nadcházejících let.

barokní Noto
barokní Noto

I přesto, že se mnohé stavby do dnešní doby nezachovaly, jsou to právě barokní tvary a bílý vápenec, který i nadále určuje historický ráz města. To bylo dokonce roku 2002 společně s dalšími barokními městečky na jihovýchodě Sicílie zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Centrum města určují turistické atrakce, které mají za účel vymámit z případných návštěvníků větší či menší obnos nastřádaných financí. Kromě překrásných barokních staveb, jako je například katedrála San Nicoló či kostela San Francesco, které se pyšní obrovských schodištěm, můžete ve městě navštívit nejeden obchůdek se suvenýry, kde vás budou chtít nalákat na místní tradiční pochutiny jako je pasta ze sušených rajčat, z pistáciových ořechů nebo oliv. Doporučuji ochutnat i předem namíchané koření na těstoviny nebo ručně vyráběnou čokoládu různých příchutí. Z místního sortimentu pochoutek si vybere opravdu každý.

barokní Noto
barokní Noto

A aby toho nebylo málo, pokud navštívíte město v neděli, můžete se těšit na jednu z mnoha uměle vytvořených atrakcí. Každou neděli se totiž po hlavní ulici konají průvody. Ukázka koní, historického oblečení nebo snad jen nácvik na nějaké slavnosti? Těžko říci. Do mikrofonu řičí italský hlasatel a stejně tak i místní strážník odpovídá na mé všetečné dotazy v italštině. Jenže na vysvětlení celé akce je moje italština na příliš špatné úrovni a tak si skutečný význam těchto vyjížděk, které sledují stovky turistů, můžu pouze domýšlet.

I přesto, že je Noto velkou turistickou atrakcí jihovýchodní Sicílie, angličtinu tady (stejně jako na zbytku ostrova) nečekejte. Raději se naučte pár italských frází, upravte si výstřih a hezky se usmějte. Na objednání zmrzliny nebo kafíčka to vystačí. A pokud ne, alespoň se s místními můžete společně zasmát. Smích stejně jako hudba je totiž univerzální řečí všech lidí.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *