Město Nové Hrady
Město založili Vítkovci roku 1279. Město bylo postaveno na místě osady stojící při Vitorazské stezce spojující Čechy a Podunají. Roku 1368 byly Nové Hrady povýšeny na královské město s hradbami. Zdejší rybníky vybudoval Jakub Krčín z Jelčan. Roku 1620 věnoval císař Ferdinand II. panství Karlu Bonaventurovi Buquoyovi.
Hrad
Původní gotický hrad , poprvé doložen k roku 1279. V držení Vítkovů- pánů z Landštějna, později Rožmberků. V 15. století několikrát dobyt a vypálen, husité ho vypálili , roku 1467 vyhořel a obnoven byl až v 1. polovině 16. století. Roku 1573 století poškozen výbuchem střelného prachu a zemětřesením. V 17. století byl hrad opraven a mohutně opevněn. V roce 1619 dobyt císařským generálem Karlem Bonaventurou Buqoyem.
V majetku Buquoyů až do roku 1945. Hrad původně bergfritového typu má nezvyklou průchozí dispozicí se dvěma branami a mohutný vyzděný okružní hradní příkop – jeden z největších na českých hradech.Novohradský hrad pozbyl své původní funkce panského sídla v důsledku požáru r. 1573. Romanticky uvažující Jiří Jan, který se intenzivně zabýval rodovou historií, hodlal promyšlenými stavebními zásahy akcentovat rodovou tradici i původní středověký charakter obou nejstarších rezidencí Nové Hrady (a Rožmberk)- Ponechání buquoyského archivu v Nových Hradech bylo nejenom praktické , právě zde sídlily veškeré buquoyské úřady. Nové prostory fideikomisní knihovny a archivu vznikly zřejmě během stavebních úprav v poslední dekádě 18. století, kdy byla o patro zvýšena vstupní věž.
Zámek
Trojkřídlý empírový zámek – návrh architekta Franze Werschafelda postaven v letech 1801-1810, mimořádnou zálibu v přetváření sídel, jejich interiérů i oklní krajiny sdílel Jan Buquoy se svou matkou Gabrielou, roz. Rottenhanovou (1784-1863), po které zdědil múzické sklony a výtvarný talent. Na stavebních úpravách nedokončeného zámku se od roku 1847 podíleli zednický polír Johann Schulz, tesař Wenzwl Zethofer, kameník Urban Reiter a sochař Fridrich Schattauer. Interiéry zámku pozbyly úpravami za Jiřího Jana svého pozdně klasicistního charakteru, který nahradilo nastupující druhé rokoko.
Kostel sv Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla – v roce 1284 farní kostel, kostel r, 1467 však vyhořel a v 16 století byl přestaven do slohu gotického s prvky renesančními. V blízkosti kostela byla v letech 1679 -1685 postavena obdélná budova kláštera servitů, uprostřed se čtvercovou rajskou zahradou.
Novohradská kovárna – kulturní památky z počátku 18. století. Expozice kovářských výrobků a zemědělského nářadí. Ukázky tradiční kovářské práce , komentovaná prohlídka bytových prostor.
Nedaleko kostela, v domě čp. 14, je umístěn mobiliář barokní lékárny ze 17. století. U hradu začíná 46 km dlouhá okružní naučná stezka pro cyklisty Paměti Novohradska. 17 zastavení ukazuje historii kraje. Přímo na náměstí začíná 3 km dlouhá naučná stezka Sokolí hnízdo , která na 15. zastávkách seznamuje a ukazuje na typické ekosystémy přírodního parku Novohradské hory. V blízkém okolí je unikátní a turisty velmi navštěvovaný přírodní park Terezino údolí.
Přidat komentář