• Menu
  • Menu

Nový svět

Prokřehlé duše v Novém světě

Z Hradčanského náměstí kolem Lorety přicházíme do Nového světa. Je nedělní dopoledne. I na velmi mrazivé počasí je kupodivu venku hodně turistů. V Novém světě na nás  dýchne opět kouzlo pražských uliček a zákoutí. Tady už jdeme téměř osamoceni. Vůně linoucí se z otevřeného okna, nás zastavuje a vroucně si přejeme, aby kouzelný hlas nás pozval dále. Do toho zazní mámivá hudba Verdiho Rigoletta s doprovodem cinkajícího nádobí a podmanivý  ženský  a mužský  hlas.Trochu  závidíme a raději jdeme dál.

U kostela sv. Jana Nepomuckého míjíme kapelu hradní stráže. Láká nás to dále až k hradu. Sestupujeme po Radnických schodech, kde o kus dál u poloprázdných hospůdek , děvčata zářící v červených kostýmech, nás v anglickém a ruském jazyce, lákají dovnitř, trochu zklamané naší  českou identitou. Množství turistů s námi pomalu vystupuje k Pražskému hradu. Výhled není zrovna ideální, ale za hlasu houslí všude vyzařuje pohoda, podtržená  majestátností  tohoto místa. Zkřehlé ruce a zmrzlé nohy nás popohání a   my míříme zpět na Hradčanské náměstí. Příjemnou procházku zakončujeme posezením v hospůdce. Tady ochutnáme  něco dobrého , zahřejeme se  svařeným vínem.

Nový svět Praha
Nový svět Praha

Nový svět – čtvrť , která byla v historii určená hlavně chudým vrstvám. Barevné domečky s malými okny , nalepené na sebe dávají pocit, že jste v nějaké pohádce. Z vykřičené hospůdky U Zlaté hrušky je dnes romantická hospoda . Nový svět  si oblíbilo spousty umělců .Několik let zde například pobýval Jan Zrzavý , z dnešních můžeme zmínit známého režiséra Jana Švankmajera, který zde bydlí. Tato , na Prahu nezvykle tichá oblast, vás přepadne svojí malebností , svým nádherným okolím a svojí neopakovatelnou atmosférou.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *