• Menu
  • Menu

Nový Zéland 6: Nejkrásnější treky Nového Zélandu mimo sezónu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Austrálie a Oceánie » Nový Zéland » Nový Zéland 6: Nejkrásnější treky Nového Zélandu mimo sezónu

Great Walks

Na Novém Zélandu existuje v současnosti deset tzv. Great Walks, což by měly být nejkrásnější treky vůbec. Vedou zpravidla po dobře udržovaných cestách, místy jsou i schody nebo chodníčky. V sezóně je potřeba rezervovat treky, resp. huty na přespání i několik měsíců dopředu. (Pozn.: hut = chata, ve které bývají k dispozici matrace, většinou kamna na dřevo a dešťová voda. Rozlišuje se několik typů od základních bivaků až po luxusní Great Walks huty, ve kterých může být i solární osvětlení.)

Kepler Track

Great Walks huty

Sezóna trvá od poloviny října do konce dubna, v těchto měsících je v Great Walks hutech k dispozici dostatek dřeva na topení, plynové vařiče, voda ve vnitřních dřezech, popř. záchod. Mimo sezónu vše výše zmíněné chybí, voda teče pouze venku, toaleta = venkovní kadibudka. Cena za jednu noc v takovém hutu vyjde pro zahraničního návštěvníka v sezóně cca od 40$ do 140$, záleží na konkrétním treku. V případě, že je trek např. čtyřdenní, dají tři noci v hutu už pořádnou částku srovnatelnou s ubytováním v luxusním hotelu. Mimo sezónu není potřeba většinu Great Walks hutů rezervovat a jejich cena je od 15$/noc, popř. na ně platí Hut pass, který se vyplatí zakoupit (za 92$/půlrok), pokud plánujete přespávat v hutech hojněji. Hut pass vás opravňuje užívat bezplatně (pouze za cenu Hut passu) většinu hutů na Novém Zélandu.

Great Walk Hut na Kepler Tracku

Kepler Track

Využíváme toho, že jsme na Zélandu hlavně mimo sezónu a na začátku října se vydáváme na jeden z Great Walks – Kepler Track. Díky Hut passu ho máme v podstatě zadarmo a úplně bez lidí. Jedinou nevýhodou může být sníh na hřebenech, začátkem října ho už je ale málo. Lavinové nebezpečí je taktéž nízké, takže nám nic nebrání v dokončení čtyřdenního treku. Vede po hřebínku s krásnými výhledy, poté klesá a poslední úsek se klikatí původním bukovým pralesem. Začíná i končí v městečku Te Anau, kde odpočíváme před dalším trekem – Routeburn Trackem.

Kepler Track

Routeburn Track

Routeburn Track začíná zhruba na půli cesty na známý fjord Milford Sound, jedno z nejnavštěvovanějších míst Nového Zélandu. Trek je také jeden z Great Walks. My se na něj vydáváme pár dní po dokončení Kepler Tracku, stíháme ho ještě před začátkem sezóny. Routeburn zabere maximálně 4 dny a je o něco snazší než Kepler Track. Cesta vede okolo vodopádu Earland Falls (174 m), dále stoupá do sedla Harris Saddle, ve kterém se trochu boříme do sněhu, ale projdeme ho bez problémů. Dále klesá k vodopádům Routeburn Falls a vrací se zpět na silnici.

Routeburn Track

Oba treky jsme si náramně užili, připisuji to krásné a hlavně liduprázdné krajině. V hutech jsme na obou trecích nikoho nepotkali. Proto, pokud můžete, vyražte na Great Walks treky mimo sezónu – ušetříte spoustu práce s rezervacemi, peněz a hlavně se vyhnete davům turistů.

Horský papoušek Kea

 

 

Anna Sedláková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *