Národní park Pico del Teide, celým jménem Parque nacional de las Canadas del Teide, se nachází v podstatě uprostřed kanárského ostrova Tenerife. Jedná se o několik kilometrů dlouhý kráter sopky a současně nejvyšší hory Španělska Pico del Teide (3.718 m n. m.).
Přímo kráterem prochází silnice číslo TF – 21, kterou se dostanete z jižní části ostrova na severní. Pro vjezd do parku nepotřebujete žádné povolení. Pokud nechcete vyrazit na výlet svým autem, nebo jste se rozhodli si ho na ostrově nepůjčit, kráterem projíždí i linkový autobus. V současné době existují dva ranní spoje a jeden večerní- odpolední. Autobusy vyjíždí z jižního turistického rezortu Los Cristianos. Cestou přes kráter se dostanou až do severního Puerto de la Cruz a pak jedou zpět.
Pro všechny, komu nestačí kráterem jen projet autem, je okolo silnice zřízeno několik menších či větších parkovišť, na kterých můžete buď jen zastavit a udělat pár fotografií, nebo zde zaparkovat vozidlo a projít se po jedné z mnoha značených cest. V okolí parku není žádná benzínová pumpa, proto byste měli vyrazit s plnou nádrží.
U vjezdu do parku se nachází Informační centrum, kde vám místní ochránci přírody ukážou všechny zdejší trasy a poradí jakou z cest zvolit, případně vás upozorní, že je některá z cest z toho a toho důvodu zavřená.
V parku se nachází 4 zdroje pitné vody. Pokud vjíždíte do kráteru ze severu od města Puerto de la Cruz, můžete nabrat pitnou vodu přímo u brány informačního centra, případně dále u restaurací a suvenýrů v Las Canadas del Teide, u lanové dráhy na vrchol Pico del Teide nebo u hotelu Parador. Na stejných místech se nachází i jediné sociální zařízení v parku. Nacházíme se v sopečné kaldeře, takže je jasné, že moc zdrojů pitné vody na tomto místě nebude. Proto se doporučuji vybavit velkým množstvím pitné vody. I přesto, že se budete pohybovat v úrovni od 2000 do 3718 metrů nad mořem, zdejší sluníčko a teploty z vás po chvíli vysají všechnu vláhu.
Nezapomeňte ani na pravidla místních ochránců přírody, která na vás budou křičet ze všech tabulí: nevyhazovat odpadky po cestách, na výlet se vybavit kvalitní obuví, mít dostatek vody, nepřeceňovat své síly a nezapomenout na správné oblečení. Teploty se totiž výrazně mění dle exponovanosti místa proti větru.
Většina z turistů, kteří kalderu navštíví, celé místo pouze projede autem. Na své cestě se zastaví tak maximálně u hotelu Parador, kde větrná eroze vytvarovala překrásné skalní útvary Mirador los Roques. Občas také zastaví na nějakém z místních parkovišť, to aby se trochu protáhli a nafotili pár fotek, případně se vyvezou lanovkou na Pico del Teide. Jen málo z turistů se rozhodne vyjít na výlet po nějaké z místních stezek, což je podle mého názoru škoda.
Národní park Pico del Teide se může pyšnit nepřeberným množstvím roztodivných geologických útvarů a jejich barevným spektrem, které sahá od světlounce žluté přes oranžovou, fialovou až černou. To vše v doprovodu místních endemických rostlinných druhů, které se zbarvují podle svých květů do bíla, žluta, modra i červena. Tato „měsíční krajina“, jak se nazývají všechny sopečné oblasti, by si proto zasloužila určitě delší výlet než jen hodinovou projížďku autem.
Přidat komentář