• Menu
  • Menu

O Šrí Lance

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Sri Lanka » O Šrí Lance

NÁZEV STÁTU : Šri Lamka Prajatantrika Samajavadi Janarajaya,

Ilankai Jananayaka Čošaličak Kutiyaraču ,

NÁZEV  ANGLICKY : SRI LANKA

ROZLOHA :  65 610 km2

POLITICKÝ SYSTÉM : republika

POČET OBYVATEL : cca 21 000 000

VÍZOVÁ POVINNOST : ano

MĚNA :   srílanská rupie

ETNICKÉ SLOŽENÍ : 74% tvoří Sinhálci, 14% tvoří Tamilové, 7% Moorové

NÁBOŽENSTVÍ : buddhisté 69%, hinduisté 15%, muslimové 8%, křesťané 8%

ÚŘEDNÍ JAZYK : sinhálština / úřední a národní/, tamilština /národní/ ,

PODNEBÍ : tropické monzunové

HLAVNÍ MĚSTO : Colombo

MEZINÁRODNÍ  LETIŠTĚ : Colombo  /  Bandaranaike International Airport  /

V překladu znamená Šrí Lanka – zářivá země. Ostrov měl a má i spousty jiných překladů , Britové jej nazývají Cejlon, Portugalci Cejlas a  v období řecké, egyptské a indické literatury to byla Taprobane, Serendib , Lanka.

Šrí  Lanka – jižně od Indie se nachází  tropický ostrov s tajemnou historií i nelehkou současností. Ostrov známý buddhistickými a hinduistickými chrámy, starými kostely , krásnou přírodou , divokým mořem , nekonečnými  písčitými plážemi , světově proslulými surfařskými vlnami, zátokami i mokřady .

Ostrov  v podobě slzy je provoněný čajovými plantážemi  na úbočích hor, národními parky plných zvířat ,  usměvavými lidmi  a báječným jídlem..´Příměří mezi Tamily a Sinhálci uzavřené v roce 2001 pomohlo pozvolné expanzi turistů  do této ostrovní země.

Už Marko Poolo řekl o Šrí Lance, že je jedním z nejkrásnějších ostrovů světa. Navštivte Šrí Lanku  včas, než silně rozvíjející  se turismus v této zemi  zničí všechny  její  devizy.

Atrakcí zaměřených na děti zde není mnoho,  avšak národní parky se zvířaty  , krásná příroda i vybraná místa  s klidnými plážemi  tuto domněnku vyvracejí. Ubytovací kapacity a cestovní kanceláře se přizpůsobují stále většímu trendu, kdy rodiče cestují se svými dětmi ať už po vlastní ose nebo s cestovní kanceláří. Nejenom Národní parky Jala, Uda, Walave, Wasgomuwa, Wilpatu , Gal Oya , Hortonské pláně nabízejí bungalovy pro dospělé  i s dětmi.

Ostrov   je ze všech stran omýván Indickým oceánem. Nejvyšší hora tyčící se nad oblastí Nuswara Eliya, Mt. Pidurutalaga je vysoká 2524 m a je porostlá lesem. Pro návštěvníky i obyvatele Šrí Lanky je známější  o něco nižší hora Adamova hora  (Sri Pada 2243m), v blízkosti  této hory pramení  největší řeka  na ostrově  Mahaveli Ganga.

 

Podnebí  je na ostrově tropické se střídavým obdobím sucha a dešťů. Ostrov je proslulý bujnou vegetací , tropickými monzuny i divoce žijícími opicemi.

Na ostrově žijí příslušníci dvou  národů Tamilové a Sinhálci.

 

HISTORIE

První obyvatelé  Šrí Lanky , Véddové, zde žili od roku 3000 př.n.l. . Sinhálci  (pravděpodobně Árjové´), kteří pluli po moři ze severní Indie , dobyli ostrov kolem roku 600 př.n.l. Usídlili se převážně na východě a ve vnitrozemí ostrova a založili zde kvetoucí civilizaci. Jejich hlavním městem se stala Anurádhapura  a náboženstvím se stal buddhismus.. Na ostrově vybudovali důmyslný zavlažovací systém s přehradami a vodními nádržemi.

Roku 1505 připluli ke břehům Šrí Lanky Portugalci ,  v 17. století to byli pak Nizozemci. Rok 1802  byl rokem , kdy se ostrov stal britskou korunní kolonií –  CEJLON , a rok 1815 pak rokem, kdy   nad celým ostrovem získali  Britové převahu .

Roku 1948 se stala Šrí Lanka /Cejlon/  nezávislým členem Britského Commonwealtthu. . První vláda byla sestavena Jednotnou národní stranou, vedenou D.S. Sénánájakem. Oponenty byly tamilské strany ze severu  a z čajových plantáží a také komunisté. Vláda se soustředila na posilování sociálních služeb a na oslabování  opozice.Tamilové z horských oblastí byli postupně zbavováni občanství (a hlasovacího práva) .

Soudobá nenávist mezi Sinhálci a Tamily má kořeny v této době, sice v letech 1959 se snažil Bandáranájaka jednat s tamilskými vůdci  o federaci, následkem však byla jeho vražda provedená buddhistickým mnichem.

V roce 1971 propukly protesty sinhálských marxistů pod vlajkou JVP , jejíž členové, převážně mladí muži byli nelítostně potlačení armádou.Zemřelo nejméně 25 000 lidí.

V oblastech tamilů byl v této době vyhlášen na několik let  vyjímečný stav. Byla založena organizace osvobození tamilského lIlamu  – Tamilští tygři: LTTE . Nepokoje, zabíjení tresty a neutuchající nepokoje mezi Tamily a Sinhálci doslova  paralyzovali nejenom ekonomiku, ale i zastavili přiliv turismu do země…

V roce 2000 pod vedeném norské mírové mise a následně po volbách v r.2001  byl na Šrí Lance uzavřen křehký mír a i dál postupně docházelo ke konfliktům. Tamilští tygři byli napsáni na seznam teroristických organizací (FTO) . Dalším velkou ranou v této době bylo vražedné Tsunami , které udeřilo na ostrov  26. prosince 2004, které pohřbilo na 30 000 lidí.

Ani to neukončilo násilí a roztržky mezi Sinhálci a Tamily.

Rok 2006 bylo rokem mírových jednání a byl dohodnut mír a zastavení palby…území na severu země je v současné době pod přísnou kontrolou vládních vojsk a je nadějí všech, že  mezi nimi bude zakopána válečná sekera  a Šrí Lanka bude bezpečná a ještě více navštěvovaná země…

admin

člen vývojářského týmu webu kamsevydat.cz

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *