Na hradě Okoři světla už nehoří
Udělat si celodenní nebo jenom několikahodinový výlet na Okoř může být krásným tipem na výlet. Nejenom hrad sám, ale celé malebné okolí, stojí za návštěvu. Oblíbený výletní cíl, zřícenina gotického hradu – OKOŘ. Vesnička se nachází nedaleko Prahy, v údolí Zákolanského potoka. V listině krále Přemysla Otakara I z roku 1227 je Okoř uváděna jako součást majetku ženského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Hrad stojí na čedičovém ostrohu obtékaném ze tří stran potokem. Objekt, který dnes na skále stojí, nechal postavit před. r. 1359 bohatý měšťan Starého Města pražského František Rokycanský. V době výstavby neměla Okoř konkurenci a patřila k nejvýstavnějším v zemi.
Hrad se vyvíjel s dalšími majiteli, kterými byli páni z Donína a Bořitové z Martinic. Hrad byl postupně přestavěný na pozdně gotický a renesanční, úpravami prošlo jádro areálu. Zvýšená obranyschopnost hradu bylo vybudování vnějšího opevnění se dvěma polokruhovými dělostřeleckými baštami. Součástí obrany se stal i rybník, kdy v době ohrožení bylo možné předhradí zatopit vodou.
Okoř utrpěla během 30. leté války a hrad dostal nového majitele – jezuitskou kolej sv. Klimenta v Praze, V té době zde byly provedeny úpravy barokní. Když byl řád roku 1773 Josefem 1. zrušen, hrad začal chátrat…V letech 1920 – 1950 patřila zřícenina Klubu českých turistů. Od roku 1991 , po opravě, která trvala 20. let je Okoř přístupná veřejnosti. V roce 1990 se stala obec Okoř obcí samostatnou a to udělením od střediskové obce Velké Přílepy. Okoř patří mezi nejmenší samostatné obce české republiky. Součástí jsou dvě rozsáhlé chatové osady Colorado a Nová osada. Hrad Okoř je od roku 1994 vlastnictvím obce Okoř.
Prohlídky hradu
Duben – Květen/Říjen – Listopad pouze víkendy 10 -16.30
Červen – Září denně /mimo pondělí/ 10- 16.30
Mařákova krajinářská škola
Zřícenina s malebným okolím byla také inspirací pro malíře, na české výtvarné akademii se vytvořila Mařákova krajinářská škola. Studenti se „svým „ profesorem hráli i divadlo a po večerch zpívali. I po jeho smrti se na Okoř jeho žáci rádi vraceli. Ze slavných jmen můžeme jmenovat Antonína Slavíčka, Josefa Ladu , Františka Kavána, Otakara Lebedu….
Přírodní park Okoře a Budče
V roce 1997 byl pro své přírodní a krajinářské hodnoty vyhlášen a zřízen Přírodní park okolí Okoře. V roce 2011 byl přírodní park rozšířen a nové obce a přejmenován na Přírodní park Okoře a Budče.
Na okoř vlakem, na kole, autem i pěšky
Na Okoř se můžete dostat různými způsoby. Turisté, kteří milují více romantiky mohou přijet vlakem /z Masarykova nádraží /, vstoupí na stanici Noutonice a k hradu je to asi 2 km. Ti , co jdou pěšky se napojí na značené turistické značení. Na kole je to na Okoř např. z Prahy / Divoké Šárky/ kolem 35 km. Na Okoř se můžete dostat různými způsoby, nejjednodušší je autem. Parkoviště je ve vesnici, auta jezdí až ke hradu. Občerstvení je nejenom pod hradem, ale i v okolí, hned několik. Přímo pod hradem je restaurace Dělová bašta nebo cukrárna…
Na hradě Okoři světla už nehoří
Písnička „Okoř“ je trempská lidová. Autora textu neznáme . Říká se, že melodie se v okořském kraji zpívala před staletími. Text písně si můžete při návštěvě Okoře nejenom připomenout , ale i zazpívat
1. Na Okoř je cesta jako žádná ze sta,
vroubená je stromama,
když jdu po ní v létě, samoten na světě,
sotva pletu nohama,
na konci té cesty trnité stojí krčma jako hrad,
tam zapadli trampi, hladoví a sešlí,
začli sobě notovat.
R: Na hradě Okoři světla už nehoří,
bílá paní šla už dávno spát,
ta měla ve zvyku podle svého budíku
o půlnoci chodit strašívat,
od těch dob, co jsou tam trampové,
nesmí z hradu pryč,
a tak dole v podhradí se šerifem dovádí,
on jí sebral od komůrky klíč.
2. Jednoho dne zrána roznesla se správa,
že byl Okoř vykraden.
nikdo neví dodnes, kdo to tenkrát vodnes’,
nikdo nebyl dopaden,
šerif hrál celou noc mariáš s bílou paní v kostnici,
místo aby hlídal, vášnivě jí líbal,
dostal z toho zimnici.
Přidat komentář