• Menu
  • Menu

PODĚBRADY jsou na srdce – dámská jízda

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » PODĚBRADY jsou na srdce – dámská jízda

Lázně Poděbrady

Město známé především svými léčivými prameny, lahodně a léčebně působícími na bolavá srdce a oběhový systém, jsou také městem s krásnou architekturou a všudypřítomnou zelení. Město se nachází na řece Labi , vzdálené asi 50 km od Prahy.

Kolonáda a Lázeňský park Poděbrady – ochutnávka u Pramene

Přemysl Otakar II. zde žil v letech 1262-1268, kdy zde zbudoval kamenný hrad , který byl postupem času přebudován na dnešní zámek. Jiří z Poděbrad patřící do rodu pánů z Kunštátu se největší měrou zasloužil o rozkvět celého panství. Jeho synové pak Poděbrady roku 1472 povýšili na město a obdržely čestná práva a městský znak

Minerální pramen byl na nádvoří zámku navrtán roku 1905

Rovinná krajina kolem Poděbrad  ležící na obou březích řeky Labe s nejvyšším kopcem v okolí z názvem Oškobrh je stvořená nejenom pro  lázeňské hosty a  krásné procházky,  Poděbrady jsou oblíbeným místem i pro návštěvy památek a kulturních akcí.

Lázně Poděbrady –  relaxovat, regenerovat a obnovovat duševní pohodu je možné ve zdejších známých lázních , které vycházejí ze stoleté tradice s využitím unikátních účinků přírodního zdroje minerální vody.

Lázeňský park a kolonáda

Oáza zeleně pro příjemné procházky, relaxaci. Místo, které vám dovolí nasáknout tu správnou lázeňskou atmosféru při posezení v některé z kavárniček nebo přímo pod vzrostlými stromy v rozlehlém parku. Nejstarší část parku vznikla v místech bývalého panského sadu podle projektu arch. Františka Jandy.  Postupně se přidávaly další části a park se rozšiřoval. Prosklená kolonáda profesora Libenského byla postavena v r. 1938. Kolonáda byla zbudována nad pramenem minerální vody (dříve pramen Boček z Kunštátu). Pramen je dodnes aktivní a pokud je otevřena kolonáda může každý z návštěvníků ochutnat.

Obnova  jedné části parku a její   moderní vzhled byl dán při celkové rekonstrukci parku ( po r. 2004 )dle návrhu ing. Arch. Tomáše Jiránka.

T.G. Masaryk

Při vstupu na kolonádu od Jiřího z Poděbrad  uvidíte sochu T.G. Masaryka od sochaře Otto Gutfreunda. 28. října 2008 u příležitosti 80 let od prvního odhalení pomníku byla socha znovu odlita podle modelu zachovaného v MG Brno.

Lázeňský park Poděbrady – moderní upravovaná část

Dětská léčebna naproti Kolonádě doc. Ladislava Filipa slouží svému účelu již od dob první republiky.

Jiří z Poděbrad

Místo, kde zámek stojí bylo obýváno již v pravěku, zámek byl po roce 1108 vybudován neznámým českým velmožem. Za krále Přemysla Otakara II zde byl vybudován kamenný vodní hrad. Dle záznamů ze zde narodil  v den sv. Jiří 1420 jeden z nejslavnějších Čechů, pozdější Český král, Jiří Poděbradský. Do nynější podoby byl zámek  několikrát přestavován a upravován – vodní hrad, středověká pevnost, renesanční sídlo králů, pozdější barokní stavba

Náměstí Jiřího z Poděbrad

Náměstí Jiřího z Poděbrad – je nejstarší částí města a vždy bylo tržním střediskem, stojí zde jezdecká socha krále Jiřího (od Bohuslava Schnircha), socha patří  k vrcholným dílům české monumentální plastiky 19. století. Způsob zhotovení této sochy je ojedinělý – byla vytepána z měděných plátů upevněných na nosnou ocelovou konstrukci

Náměstí Jiřího z Poděbrad

Mariánský sloup – vztyčen na památku moru , který zde řádil r, 1714. Pochází pravděpodobně od sochaře Josefa Bergmana od r.1765

Hydroelektrárna

Technická památka, architekt Antonín Angel navrhl jednu z nejkrásnějších technických staveb ve středních Čechách (výstavba 1914- 1923), unikátní dochované technologické zařízení – čtyři Francoisovy turbíny firmy Josefa Prokopa, generátory od firmy Františka Křižíka, mramorové rozvodné desky…

Významné památky od  Josefa Fanty :

Vila Kouřimka – od  významného představitele české secesní architektury architekta  Josefa Fanty Hlavního nádraží v Praze (Wilsonovo nábřeží) . Vila je stavěna z neomítnuté opuky, která je kombinovaná zdivem z červených cihel. Doplněny jsou pískovcové články ( pozn. Vilu vyhledávají televizní fanoušci seriálu Ordinace v Růžové zahradě, kde se vila objevuje).

Vila Kouřimka

Obergeignerova vila – první vila v Poděbradech od Josefa Fanty

Poděbradský hřbitov –  secesní, chráněná státní památka a významný projekt od Josefa Fanty ,  část Poděbrad zvaná KLUK.

Další památky v Poděbradech  :

Kostel povýšení sv. Kříže, Havířský kostelík,  Polabské muzeum  – ¨(od r.1895)…

Lávka pro pěší a cyklisty – oceněná „ vynikající betonová konstrukce „ a „ mostní dílo roku 2002“

Jezero

Jezero Poděbrady  – oblíbené výletní místo , letní koupání s letními kulturními pořady na zastřešeném podiu.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *