• Menu
  • Menu
v přístavu

Oslo, hlavní město Norska

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Norsko » Oslo, hlavní město Norska

Většina turistů navštíví Norsko kvůli místní překrásné krajině nebo rybolovu. Jen málo z cizinců jede do Norska kvůli kulturním památkám. Proč taky?! I přesto, že norské hlavní město Oslo bylo založeno již v roce 1048 králem Haraldem, většina turistických zajímavostí pochází až ze století dvacátého, ne-li dvacátého prvního. Tento fakt koresponduje i s údaji UNPD (United Nations Population Division), podle kterých je Oslo nejrychleji rostoucím evropským velkoměstem. Výjimkou a jednou z nejstarších památek je hrad a pevnost Akershus z konce 13. století nacházející se na břehu Oslofjordu, který spojuje město se Severním mořem. Další, o něco mladší turistickou atrakcí, je budova Královského palácepostavená v 1. polovině 18. století nyní sloužící jako domov norské královské rodiny. Velmi atraktivní jsou i palácové zahrady, které můžete minout, pouze pokud se do Osla vypravíte v zimním období. Jenže tím výčet „starších“ turistických atrakcí končí.

Palác
Palác

Norové nejspíš vsadili na místní nekončící zimu, a tak je většina městských atrakcí umístěna v muzeích či galeriích. Pokud máte rádi umění 20. století v čele se severským expresionismem, nesmíte si nechat ujít návštěvu Muzea Edvarda Muncha, ve kterém na vás čeká soubor jeho pozdních děl.

Mezi další obdivuhodná muzea patří i Muzeum Kon-Tiki Bygdoy, kde je mimo jiné vystaven vor Kon-Tiki, na kterém Nor Thor Heyerdahl přeplul v roce 1947 z Peru přes Tichý oceán do Polynésie. Pokud máte rádi lodě, pak si nesmíte nechat ujít ani návštěvu Muzea vikinských lodí (Vikingskipshuset) a hlavně Muzeum Fram, které bylo postaveno okolo lodi Fram. Pávě na této lodi dne 14. 12. 1911 polárník Roald Amundsen stanul jako první člověk v historii na zemském jižním pólu.

I když na můj vkus není budova nikterak architektonicky zajímavá, aspoň na skok byste se měli zastavit také u funkcionalistické radnice. Svojí návštěvu ale neplánujte na 10. prosince, to se zde totiž každoročně udílí Nobelova cena míru.

radnice
radnice

Pro sportovní nátury je nezbytná návštěva slavného Skokanského můstku Holmenkollen, který se v roce 1952 stal dějištěm Zimních olympijských her. V roce 2010 byl celý areál zrekonstruován a nyní je v můstku zbudováno velmi zajímavé muzeum, v rámci kterého se můžete vyvézt až na „startovací lavici“. To všechno kvůli lyžařskému mistrovství světa, které se zde odehrálo v roce 2011.

Pokud máte rádi moderní architekturu, Oslo si zamilujete. Tedy hlavně některé jeho části, jako je například zcela nově zbudované nábřeží. Asi nejslavnější stavbou města je pak Nová budova Opery (Den Norske Opera & Ballet),která byla tím hlavním lákadlem pro mě. Stavba byla vybudována přímo na pilířích ve vodách Oslofjordu a vypadá velmi moderně. A to i přesto, že celý návrh stavby vznikl v domácím architektonickém studiu Snøhetta AS již v roce 2000!

budova nové Opery v Oslu
budova nové Opery v Oslu

Další zajímavostí je i Vigelandův park (Vigelandsparken), na jehož ploše 32 hektarů se nachází 214(!) originálních lidských skulptur. Vyvrcholením celého návrhu je centrální monolitický 17 metrů vysoký žulový blok, na kterém je umístěno celkem 121 lidských postav. Všechny tyto sochy jsou výtvorem sochaře Gustava Vigelanda.

Pokud nemáte rádi moderní architekturu, umění, lodě, nezajímají vás polární výpravy ani skoky na lyžích a lyžování obecně, pak vám návštěva tohoto severského města zabere pár hodin, během kterých si můžete třeba nakoupit nové oblečení nebo místní ryby. Počítat byste ale měli s vyššími cenami, které jsou pro severské země typické.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *