• Menu
  • Menu

Polsko, Norsko 2

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Norsko » Polsko, Norsko 2

Oslo

OSLO 1.  den – sobota – 7.6.2014 . Z hostelu jsme vyrazily v 9 hod. Na recepci jsme si hned koupily Oslo pass 48 hod. za 425 NOK. Trochu jsme jeho koupi zvažovaly, ale nakonec jsme za něj byly rády, protože se nám tahle investice vyplatila – měly jsme volný vstup do všech muzeí, která jsou v Norsku mimochodem docela drahá (cca 80 – 110 NOK). Zdarma byla i veškerá místní doprava, čehož jsme poměrně dost využívaly. Oslo pass platil od prvního označení, takže nám v podstatě nakonec vystačil na celý „aktivní„ pobyt. Od hostelu jsme to měly jen kousek k místní katedrále (Domkirke). Ta byla v tuto ranní hodinu ještě zavřená, protože otvírají až v deset. Takže jsme si ji aspoň obešly z venku a podívaly se na květinový trh. Vedle katedrály byly tzv. Basarhallene neboli trhovecké haly, což je moc hezká půlkruhová stavba z roku 1858, ve které jsou nyní obchůdky a kavárničky.

Opera
Opera

Přes hlavní vlakové nádraží (a toalety, které zde vyšly na 10NOK) jsme pomalu došly k Opeře. Jde o velkolepou moderní budovu připomínající ledovec. Na střechu Opery se dá vyjít, neb je šikmá, takže jsme se pokochaly i výhledem na přístav. Bohužel počasí, které bylo od rána moc hezké, se během chvilky změnilo a začalo pršet. Chvíli jsme spolu s ostatními návštěvníky stáli pod stříškou u zavřené Opery, ale naštěstí ji brzy otevřeli a my tak cca půlhodinový déšť přečkaly u kávy v krásném prostředí.

Po relaxu u kávy jsme pokračovaly k pevnosti Akershus. Tuto pevnost a středověký hrad nechal postavit král Håkon, když bylo v roce 1299 Oslo jmenováno hlavním městem Norska. Nejdříve jsme prošly velké nádvoří, kde bylo několik velkých děl, a pak již poprvé využily Oslo pass a prohlédly si pevnost i zevnitř. Interiér byl moc hezký (konstatovaly jsme s Péťou, že se to se skotskými hrady, nedá vůbec srovnávat). Na nádvoří nás pak ještě zaujali zvláštně oblečení lidé – vypadalo to tady na nějaký festival filmových postaviček a je nutno přiznat, že to měli všichni vychytané do poslední maličkosti. Potkaly jsme tady také již druhou svatbu (první novomanželé si dělali památeční fotky u Opery). Kolem radnice s funkcionalistickou cihlovou fasádou (z r. 1950) jsme došly na molo č. 3. Nejzajímavější na této procházce byl pro Peťku místní hasič.

Protože zrovna přijel trajekt, odjely jsme rovnou na poloostrov Bygdoy, na kterém je hned několik zajímavých muzeí (cesta trajektem byla v rámci Oslo passu zdarma, jinak bychom zaplatily 30 NOK). První muzeum, které jsme navštívily, bylo úžasné muzeum Fram. Celé ho vlastně vyplňovala obrovská loď Fram, která byla spuštěna na vodu v roce 1892, a kromě paluby si tak návštěvníci mohli prohlédnout i podpalubí. Po stěnách muzea pak byly vystaveny různé fotografie, předměty náležející posádce lodi a vůbec vše o dějinách polárních expedic. My jsme neodolaly a vyzkoušely si střelbu na cíl, tahání nákladu a hru na postřeh. Nejrychlejší reakce měla Lenka. Líbilo se nám také v části, která evokovala plavbu (houpala se tam s námi podlaha) a ledovou jeskyni (ve stěnách byli „zamrzlí“ lidé nebo třeba lední medvěd). Každopádně pro klaustofobiky tahle část expozice fakt nebyla.

OSLO (12)

Hned vedle muzea Fram stojí muzeum Kon-tiki věnované Thoru Heyerdahlovi a jeho balzovému voru Konti-tiki, na němž doplul v roce 1947 z Peru do Polynésie. V muzeu je vystavený také člun vyrobený z rákosu tototra, pojmenovaný Ra II, na němž Heyerdahl přeplul v roce 1970 Atlantik. Busem č. 30 jsme se přiblížily k Vikingskému muzeu (trochu jsme se po poloostrově prošly a některé domečky se nám tuze líbily). Ve Vikingském muzeu byly nejdůležitější 3 původní vikingské lodě, které byly objeveny při archeologických pracích. Lodě byly původně vytaženy na břeh a poté se používaly jako hrobky urozených, kteří se pohřbívali se vším, co by mohli v posmrtném životě potřebovat. Tyto lodě byly postaveny v 9. Století a pohřbeny v modrém jílu, díky kterému jsou velmi zachovalé.

OSLO (14)

Muzeí jsme již sice za sebou měly hodně, ale nemohly jsme si nechat ujít místní skanzen. Byla by to škoda, protože to bylo kouzelné místo plné staveb, z nichž se do většiny dalo vejít a prohlédnout i interiér. Toto muzeum lidových staveb je největším norským skanzenem a je možné prohlédnout si zde více než 40 domů ze 17. a 18. století, které sem byly převezeny z celého Norska. K největším zajímavostem patří dřevěný rekonstruovaný kostel postavený kolem roku 1200. Nám se líbila mimo jiné stará lihovna, benzínová stanice nebo cukrárna. Autentičnost místa podtrhovali dobově oblečení zaměstnanci.

Frognerparken
Frognerparken

Autobusem č. 30 jsme se dostaly až do hostelu (zastávku jsme měly přímo před hostelem). Na hostelu jsme si uvařily večeři z „pytlíků“. V rámci šetření jsme si totiž skoro všechno jídlo přivezly už z Čech. Po večeři a krátkém relaxu jsme u hostelu nasedly na tramvaj č. 12, která nás odvezla rovnou před Frognerparken, jehož ústřední část tvoří Vigeland park. Jde o park plný soch norského sochaře Gustava Vigelanda. Park je zaplněn více než 200 žulovými a bronzovými sochami včetně asi nejslavnější sochy Malého vzteklouna, která zpodobňuje londýnského chlapce ve zvlášť špatné náladě.  Všechny sochy zpodobňují různé vztahy a situace z rodinného nebo partnerského života. Počasí nám přálo, takže ač bylo cca devět hodin, bylo krásně teplo, svítilo sluníčko a atmosféra parku nás tak naprosto dostala. Večerku jsme tentokrát měly ve 23.15 hod. a samozřejmě to zase bylo za světla.

OSLO (25)
Malý vztekloun – sochaře Gustava Vigelanda ve Vigeland parku.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *