Batterie Dietl na ostrově Engeløy
Narvik, klíčový přístav pro nalodění kvalitní železné rudy ze švédské Kiruny. Právě tento přístav chránila Batterie Dietl, kterou začali stavět jugoslávští a poté sovětští váleční zajatci pod dohledem nacistických inženýrů v roce 1942. Je nutné podotknout, že železná ruda byla pro Třetí říši klíčová pro zbrojní průmysl.
Přístav Narvik
Tyto ochranné věže s dělostřeleckými hnízdy umístěnými v mohutných betonových bunkrech zapadaly do systému opevnění, do tzv. Atlantického valu, který se po svém dokončení měl táhnout od Norska až po hranice se Španělskem. Tento val si nechávala zbudovat Třetí říše v letech 1942–1944. Cílem bylo zabránit invazi Spojeneckých jednotek. Ochránit dobytá území, v tomto případě již zmiňovaný přístav Narvik.
Technické exponáty doplňují například jídelní soupravy s říšskou orlicí, medaile, ale i výstava propojená s výpověďmi pamětníků. Chlapce určitě militantní tematika nadchne, holčičky dají spíše přednost krásným výhledům na Lofoty a Vesterály a průzračné moře. Každopádně své ratolesti raději mějte celou dobu na očích. Některé bunkry jsou volně přístupné a děti by se vám mohly zatoulat.
Hezké je i okolí ostrova Engeløy. Například procházka od Batterie Dietle do nedaleko vzdáleného Steigen Fortids parku, který je velmi bohatý na archeologické nálezy už z doby železné a z časů, kdy zde žili Vikingové. Cestou pojedete okolo sagelvské skály, kde jsou vyobrazeni dva sobi. A lákadel je tady mnohem víc. Zkrátka tento ostrov opravdu stojí za návštěvu.
Fotografie: Teresa Babková a Jaroslav Urbář
Přidat komentář