• Menu
  • Menu

Ostrov Ko Tarutao 11.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Thajsko » Ostrov Ko Tarutao 11.

Národní park Tarutao

Chtě nechtě, nastal čas a my se museli rozloučit s ostrovem Ko Lipe a pokračovat na své cestě za poznáváním jihovýchodní Asie dál. Naše kroky vedly na ostrov Ko Tarutao, který se nachází přibližně hodinu a půl plavby rychlo-lodí na východ od ostrova Ko Lipe.

Ko Tarutao je poloopuštěným hornatým zalesněným ostrovem, který v době mezi lety 1937 až 1948 složil jako vězení pro thajské politické vězně. V nedávné historii se právě zde natáčela jedna ze sérií televizního seriálu „Jak přežít“, takže si asi můžete představit, kolik lidí na ostrově žije.

Ko Tarutao
Ko Tarutao

Jakožto cizinci jsme za vstup na ostrov museli zaplatit 200 bahtů. (Pozn. Stejnou cenu jsme měli zaplatit i na Ko Lipe, ale nikdo nás o poplatek nepožádal, a tak jsme se tomu nějakým zvláštním způsobem vyhnuli a nic neplatili.)

Zaplatili jsme daný poplatek a šli se ubytovat do bungalovů okolo přístavu na severozápadě ostrova, které má pod správou také místní Národní Park. Za jednu noc v pokoji pro čtyři osoby jsme zaplatili příjemných 500 bahtů. Během pár minut nás přišly navštívit i drzé opice, se kterými není radno si zahrávat. Důraznými posunky a v polorozběhu jsme je zahnali a rychle zavřeli pokoj.

Ko Tarutao
Ko Tarutao

Ko Tarutao můžete objevovat buď po svých, přičemž většina ze zajímavých míst je v rozpětí několika kilometrů, případně si můžete půjčit kolo. Připravte se ovšem na neustálou cestu do kopce nebo s kopce. Rovinu zde najdete jen na několika málo úsecích. My jsme se rozhodli vyrazit po svých. V hledáčku jsme měli pláž na západě ostrova – Ao Mo Lae, která je od přístavu vzdálená přibližně 4 km chůze po panelové a v některých úsecích i betonové cestě.

Bílá pláž Ao Mo Lae

Ani ne za hodinu jsme celí zpocení dorazili na bílou pláž s několika bungalovy. Hned jsme ze sebe shodili propocené oblečení a šli se vykoupat. Z vody nás ale za chvíli vyhnaly žahavé medúzy a z pláže pak kousající písečné mušky. Byl čas oběda, a tak jsme šli zkusit jedinou ze zdejších restaurací. Od turistů, které jsme během naší cesty potkali, jsme se dozvěděli, že Ko Tarutao je velmi drahým ostrovem, když jsme se ale podívali do jídelního lístku, s potěšením jsme shledali, že jsou zdejší ceny v některých případech dokonce levnější než na Ko Lipe.

Ko Tarutao
Ko Tarutao

Cesta na vodopád 

Objednali jsme si jídlo a pozorovali opice, které útočily a kradly věci zdejším turistům. Po obědě jsme pokračovali dál směrem k jižněji položené pláži Ao Son. Cestou jsme si ještě zašli k malému vodopádu Lu Du, a pak už téměř utíkali ke kempovací základně Ao Son. Na nákup potravin ve zdejším opuštěném krámku už nebyl čas. Do osady jsme dorazili přesně ve chvíli, kdy se ostatní turisté zvedali k odjezdu. Nepozorovaně jsme se přidali do davu a nasedli na korbu auta, které vezlo návštěvníky zpět do bungalovů u přístavu.

Pokud hledáte opuštěný, „Bohem zapomenutý ostrov“ v jinak poměrně turistickém Thajsku, navštivte ostrov Ko Tarutao. Klid, ticho, bílé pláže, velmi silné spojení s thajskou přírodou, opice a tukani poletující v kempech, to všechno a mnoho jiného vás rozhodně vytrhne z neustálého přemýšlení o práci a povinnostech všedních dní.

cestopis následující

cestopis předcházející

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.