Okolo ostrova Ko Lipe není pouze ostrov Ko Adang, kam se jezdí za šnorchlovacími výlety. Jedno z nejkrásnějších míst se nachází trochu dál, přibližně hodinu plavby z Ko Lipe mezi ostrovy Ko Adang a Ko Rawi. V úžině mezi těmito ostrovy najdete pravý šnorchlovací ráj. I přesto, že jsou zdejší vody několik metrů hluboké, voda je zde tak čistá, že s přehledem dohlédnete až na dno. Podmořský svět je zde bohatý na korály, ale i různé druhy ryb. I okolí nad hladinou je nádherné. Světlé skály, zelené pralesní rostliny a tyrkysová voda. Nikde nikdo, jen vy a okolní vlny. Nádhera, která stojí za návštěvu, ovšem ne vždy přístupná.
Souostroví Tarutao
„Holky, nedaleko od Ko Lipe je místo, které je nejlepší na šnorchlování. Opravdový ráj. Tam se vám bude líbit,“ přemlouval nás Gee, majitel Art Garden, k ještě jednomu výletu po ostrovech okolo Ko Lipe a rychle dodal: „Teď tam byla thajská princezna, proto jsme se tam během prvního šnorchlovacího výletu nedostali. Ale včera v noci odplula i se svou stráží a místo je zase přístupné pro obyčejné lidi.“ Zběžně jsme se na sebe podívali a bylo jasné. Na Ko Lipe zůstáváme ještě o jeden den déle a jedeme se podívat na to famózní místo.
Během celodenního výletu nejdřív objíždíme ze severu celý ostrov Ko Rawi, a poté jedeme okolo Mu Ko Dong, nejvzdálenějšího ostrova ze všech ostrovů v jižním Andamanském moři. Za nedlouho se před námi otevírá výhled na bizarní skalní seskupení na ostrově Ko Hin Son. Dvě kubické skály postavené křivě na sobě nutí návštěvníky k zamyšlení nad fyzikálními silami, které tu vládnou. Fotogenické skalní útvary necháváme za námi a vydáváme se k dalšímu ze zdejších ostrovů Ko Hin Ngam.
Ko Hin Ngam
Pláže malého ostrova, který se nachází jihozápadně od Ko Lipe, jsou tvořeny přibližně 10 cm velkými černými oblázky. Jak se čistě zaoblené kameny, které vypadají, jako kdyby je někdo vyhladit brusným papírem, na ostrov dostaly, jsme se nikde nedozvěděli. Na pláži, kde jsme zakotvili i my, jsme našli jen varování pro ty, kdo by si dovolili tvořit z kamenů oblíbené pyramidy, případně nějaký ze zdejších kamenů vzít s sebou domů: „Kdokoli, kdo si dovolí odnést krásný kámen z tohoto ostrova, případně zneuctít kameny stavěním do pyramid a jiných útvarů, bude trpět bolestí všech možných nemocí a špatně se mu povede.“ Rychle jsme vyházely vybrané černé lesklé kameny zpět na pláž a ostatní upozornili, ať si stavění pyramid raději rozmyslí. Kdo by si přál rozhněvat zdejšího ochranářského ducha, že ano.
Ko Hin Ngam
Cestou zpátky na Ko Lipe jsme se ještě stavili na poslední ze šnorchlovacích zastávek, na jižní straně ostrova Ko Hin Ngam, kde nám rozbouřené moře trochu kalilo výhled na podmořský svět. Bohužel se zde nacházely i nepříjemné medúzy, jejichž žahavá chapadla nám co chvíli způsobovala bolest. Také se už blížila doba odlivu, a tak jsme za nedlouho zabalili šnorchly a brýle a vyrazili zpět na pobřeží Ko Lipe, které je v době odlivu opravdu mělké a pro dřevěné lodě nebezpečné.
Přijeli jsme pozdě. Odliv byl v plné síle. Gee vystoupil na příď a začal navádět loď mezi korály a skalkami. Když jsme se pak zasekli na jedné z místních skalek, k dopravě na pobřeží nám posloužilo dřevěné rádlo.
Přidat komentář