Fotbalová brána u kostela sv. Barbory a 14 svatých pomocníků .
Římskokatolický kostel sv. Barbory patří do Broumovské skupiny barokních kostelů .Na místě původní dřevěné kaple byl postaven kostel sv Barbory. Z dochovaných účtů je zřejmé, že stavba kostela podle návrhu Kryštofa Dientzenhofera byla zahájena roku 1725. Dokončena byla o dva roky později. Interiéry kostela byla dokončeny v ltech 1748-1750. Kostel má tvar oválného půdorysu se sedmi vsazenými půlkruhovými kaplemi, včetně kněžiště. Nad vchodem do kostela je umístěna pamětní deska s monogramem opata Otomara Zinkeho s letopočtem 1726 – je to rok , kdy byl kostel vysvěcen. V současnosti tvoří zařízení kostela pouze oltářní architektura. Nejcennější památkou je pak asi oltář v jižní kapli, který byl oltářem hlavním. Různé reliéfy a plastiky patřící do 18. stol. Společně s cennějším mobiliářem jsou uloženy v depozitářích. Deskový obraz Ukřižování z 15. století , patřící mezi jedinečné památky svého druhu, je uložen v expozici Muzea Broumovska. Obraz byl součástí otovického kostela. Kostel sv. Barbory se nachází uprostřed vsi, původně stál izolovaně v otevřeném prostoru obklopen hřbitovem. Raritou je, že na kostel navazuje fotbalové hřiště a tak je asi také jedinou fotbalovou bránou v Evropě, která stojí hned u kostela.Kostel patří mezi kulturní památky České republiky.
Pilíř s reliéfem 14 svatých pomocníků. Pilíř, ke kterému vedou kamenné schody, je vysoký 4 metry, a je obklopen kovovým zábradlím. Na rozích stojí sochy světců.
14 svatých pomocníků v nouzi je v církvi uctíváno společně . Skupina vznikla v Porýní v době výskytu moru ve 14 .století. Pilíř pochází od broumovského sochaře Johanna Watzeka . Výroba začala na objednávku vdovy Genovefy po otvovickém sedláku.
Chátrající památku několika posledních desetiletí se podařilo zachránit a roku 28.9.2019 požehnal opravené památce farář Martin Lanži.
Mezi 14 svatých pomocníků patří : sv. Barbora – vzývána proti horečce a náhlé smrti, sv. Kryštof – proti moru a nebezpečí na cestách, sv. Vít – proti epilepsii, bleskům a na ochranu domácích zvířat. sv. Cyriak (Kyriak) – proti pokušení, také v hodině smrti,¨sv. Jiljí – proti moru, pro dobrou zpověď, patron invalidů, žebráků a kovářů, sv. Akátius (Achatius), , sv. Blažej – proti nemocem krku a pro ochranu domácích zvířat, sv. Kateřina Alexandrijská – proti náhlé smrti, sv. Diviš (Dionýsius) – proti bolestem hlavy, sv. Erasmus – proti zažívacím nemocem, sv. Eustach – proti rodinným neshodám, sv. Jiří – patron skautů, pro zdraví domácích zvířat, sv. Markéta Antiochijská – pro ochranu po dobu porodu, pro ochranu před démony, sv. Pantaleon (Panteleimon) –vzýván proti rakovině a tuberkulóze, patron lékařů
Otovice leží v Broumovském výběžku na řece Stěnavě. Obec se táhne 4 km od Broumova až na hranice s Polskem, kde je přechod.
Přidat komentář