• Menu
  • Menu

Údolí řeky Metuje

Zámek Nové Město nad Metují

Výlet na místa, kam dříve mohli jen průvodci a po kterém všechna dítka zaručeně usnou.Údolí řeky Metuje skýtá celou řadu malebných míst, která jsou jako stvořená k rodinným výletům. Parné letní dny si můžete zpříjemnit a zároveň se i trochu ochladit při prohlídce Pernštejny barokně přestavěného zámku v Novém Městě nad Metují. A zároveň tam i načerpat prvorepublikovou atmosféru, ale také se pousmát při pohledu na Braunovy karikatury panského služebnictva a úřednictva. Poté se můžete občerstvit ve stylovém Jurkovičově Pekle. Odpoledne vás bude k výletům lákat dřevěný kostel ve Slavoňově, poutní místo Rokole, zřícenina hradu Frymburk, nebo rozhledny s krásným výhledem. Na závěr dne se můžete osvěžit ve vodní nádrži Rozkoši. Vsadím se, že po takovém výletě budou vaše ratolesti klidně spát a na nějaké to zlobení určitě zapomenou.

Zámek Nové Město nad Metují
Zámek Nové Město nad Metují

Tento automobilový výlet se zastávkami na zajímavých místech se dá zvládnout za den. Pokud auto nemáte k dispozici, zajeďte si do Nového Města nad Metují a projděte se do Pekla. Vezměme však tuto celodenní prohlídku pěkně popořadě.

Zámek v Novém Městě nad Metují se nachází na skalnatém ostrohu nad řekou. Původně zde stávala tvrz, která během 16. století nabyla podoby zámku. Během 17. a 18. století  byl renesanční zámek přestavěn do podoby barokní. Tento styl se tak nese nejen druhým okruhem zámecké prohlídky, především v podobě krásných nástropních maleb, ale je vidět i v zámecké kapli. V čem je ovšem tento zámek unikátní, je prvorepubliková výzdoba od věhlasných umělců tehdejší doby, jako byl sochař Josef Václav Myslbek, u jehož největšího díla – jezdecké sochy svatého Václava – se setkávají snad všichni Pražané. O podobu interiérů se zasloužil architekt Dušan Jurkovič, jeho následovníkem se stal architekt Pavel Janák, který pokračoval v návrzích a jehož výslednou podobu dodnes nesou interiéry prvního patra zámku. Dalším významným umělcem, jehož díla na zámku můžete vidět, je český malíř a rytec Max Švabinský. Právě jeho návrh bankovek zvítězil a jeho stovkou a tisícovkou se platilo za první republiky. Sošky, krb a kamna na zámku vytvořila profesorka Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Helena Johnová. Jmenovat bychom mohli i další malíře a grafika Františka Kyselu, sochaře, řezbáře a medailéra Otakara Španiela, malíře a portrétistu Vratislava Nechlebu a celou řadu dalších umělců. Díky architektu Dušanu Jurkovičovi, kterému svěřili majitelé plnou důvěru – rodina Bartoňova, náchodští průmyslníci, která zámek zakoupila v roce 1909 – se zde můžeme kochat netradičně vyzdobenými místnostmi, jako příklad zimní zahradou, jejíž stěny zdobí ornamentálně složené kaménky z řeky Metuje, nebo zcela ojedinělou žebrovou místností. Místnosti jsou tak vyzdobeny ve stylu secese, kubismu, rondokubismu, funkcionalismu, nebo například ve stylu art deco.

Prohlídkou zámku nicméně zajímavosti nekončí. V zahradě ve francouzském stylu je možné projít dřevěným Jurkovičovým mostkem, který propojuje členité okrasné části zahrady. V zahradě a i před zámkem jsou umístěny již zmiňované karikatury panského služebnictva a úřednictva, které sem byly převezeny ze zámku Kuks. Nově je také otevřena kuchyně i půdní prostor zámku včetně věže Máselnice. Na tato místa dříve mohli vstoupit pouze průvodci.

Za procházku určitě stojí také město s historickým renesančním jádrem včetně zachovaného opevnění. Severně od zámku, směrem k bývalé bráně, se nachází budova bývalého pivovaru. Zde několik let žili rodiče Bedřicha Smetany a je to také místo, kde se jeden z našich nejznámějších skladatelů zamiloval a napsal pro svou lásku Luisinu polku, kterou všichni milovníci vážné hudby dobře znají.

Peklo
Peklo

Nedaleko Nového Města nad Metují se nachází romantické údolí Peklo. Zde vytváří divoké přírodní scenérie peřejnatá i klidná řeka Metuje. Najdete tady Bartoňovu útulnu, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič. Na tomto místě se to čerty jen hemží, nejen na jídelníčku. Zastavte se zde ale jen na chvilku, protože občas tady červánky zabarví les do ruda a dlouhá cesta hustým lesem zpět opravdu může vyvolat pocit strachu.

V obci Slavoňov, která se nachází východně od Nového Města nad Metují, najdete kulturní památku ČR – dřevěný kostel svatého Jana Křtitele, postavený v roce 1553. Také několik architektonicky zajímavých venkovských domů.

Legendami o uzdravení, díky místní studánce, je obestřeno mariánské poutní místo Rokole. To se nachází šest kilometrů východně od Nového Města nad Metují. Na protějším vrchu od pseudogotického kostela, který byl postaven na místě původního dřevěného, byla v roce 1874 zřízena křížová cesta původně zakončená Božím hrobem.

Pot z celodenní procházky ze sebe můžete smýt v Rozkoši. Odtud bývá západ slunce opravdu romantický.

Autor: Teresa Babková

Fotografie: Jaroslav Urbář

Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *