• Menu
  • Menu

Ovocné stezky ve Slaném a okolí

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Ovocné stezky ve Slaném a okolí

Škoda, že nekvetou

Plán na dnešní sluneční den je připraven. Svačinka i dobrůtky pro Doctora, plavky a ručník /kdyby náhodou/ vše připraveno. Prvním cílem by měla být ovocná stezka u Slaného a dalším cílem jezírko Libušín. Do navigace dávám obec Blahotice, odtud by ovocný okruh měl začínat i končit. Blahotice (německy Blahtitz) jsou vesnička (dnes spíše osada) v Kladno, jedna z deseti  částí města Slaný. Leží v údolí Červeného potoka asi 2,5 km východně od Slaného. Na místě jsme z Prahy za 45 minut. Parkujeme u zámeckého areálu uprostřed vsi. Zámek je bývalým šlechtickým sídlem a dnes patří soukromému majiteli. Je zde největší ovocnářský podnik v regionu – Ekofrut. Vstup zakázán.

Blahotický rybník zámek

Jdeme kolem plotu směrem na hráz, která odděluje dva rybníky Blahotický rybník a Blahotický rybník I. Na protější straně hráze je možné se dát buď doprava nebo doleva, na obou stranách jsou sady. My začínáme vpravo. Kolem všude se pilně pracuje, zrovna dnes postřikují stromy a také je to všude cítit. Dojdeme  k čističce ve Slaném a pak se vracíme a jdeme kolem sadů na druhé straně. Vše je super, jedině to, že stromy ještě nekvetou je škoda!.  Kolem sadů si děláme skoro dvouhodinovou procházku, nikde mimo pracovníků ani živáčka.

Ovocné stezky u Slaného – Blahotice

 Z Blahotic pak  pokračujeme k jezírku Libušín /autem/.

Ovocné stezky u Slaného – Blahotice

Ovocné stezky

Začátek:

Ovocné stezky začínají u čističky odpadních vod v Blahoticích. Ze Slaného se můžete vydat cestou kolem hřbitova, ulicí Na Vinici, pořád rovně kolem sloupu vinařů a rybářů až dojdete k úzké pěšině vedoucí z kope a odtud sejít ke kostelíku sv. Václava v Ovčárech. Zde se vraťte pár metrů po silnici a opatrně přejděte silnici k čističce odpadních vod. Nad ní naleznete první značení ovocných stezek. Cesta Zpět do Slaného:

Ovocné stezky u Slaného – Blahotice

Abyste se vyhnuli hlavní komunikaci, po které není pěší cesta příliš bezpečná, je ideální vrátit se od stánku s ovocem kousek po vedlejší silnici, přejít most přes železniční trať a po silnici, která vede ze Slaného do Drnova, dojít k železničnímu přejezdu u něhož začíná cesta lemovaná z jedné strany zahrádkářskou kolonií a z druhé železniční tratí. Tato cesta vás dovede zpět do Slaného.

Slaný- Blahotice – Knovíz ,  stezka je dlouhá 4,5 km.

Ovocné stezky u Slaného – Blahotice

 

Cílem a snahou, tematicky zaměřených ovocných stezek,  je přiblížit zájemcům a široké veřejnosti tradici a současnost pěstování ovoce v naší zemi. Stezky vedou přímo přes ovocné sady nebo po jejich obvodu. Převážně mají upravený štěrkový povrch a jsou vhodné převážně pro pěší turistiku. Jedná se o soubor tří stezek, některé z nich kopírují částečně i staré původní stezky z dob našich předků. Součástí stezek je směrové značení, dále jsou zde čtyři odpočinková místa s informačními cedulemi, které přibližují historii i současnost českého ovocnářství.

Ovocná stezka Blahotice
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *